Hrdina nesmí zůstat sám. Plukovník americké námořní pěchoty Terry Childers řídí záchrannou akci, při které má dostat amerického velvyslance v Jemenu a jeho rodinu do bezpečí před muslimskými demonstranty. Když se demontrace vymkne kontrole, nařídí Childers ostrou střelbu ze střechy ambasády. Výsledkem je masakr, při němž zahyne osmdesát tři civilistů včetně žen, dětí a starců. Plukovník je doma obviněn z třiaosmdesátinásobné vraždy. Čeho se však ve skutečnosti dopustil? Opravdu podlehl neovladatelné zuřivosti? Anebo konal v sebeobraně? Jediným pomocníkem obviněného vojáka je jeho dávný přítel, čerstvě vysloužilý plukovník Hayes Hodges, který vděčí Childersovi za záchranu života ve vietnamské válce a který strávil většinu své služby jako vojenský právník... Americké soudní drama režiséra Williama Friedkina (Francouzská spojka, Vymítač ďábla) pojednává s obvyklou mírou amerického patriotismu o zodpovědnosti velícího důstojníka v krizových situacích. Vzniklo podle námětu bývalého důstojníka americké námořní pěchoty a ministra vojenských námořních sil Jamese Webba. (Česká televize)

Lacike

Taky standardny pravnicky thriller okoreneny tym, ze sa prejednava vojensky pripad, vdaka comu film hra na strunu vojenskej cti a podobnych patetickych veci. Aj ked je vychodzia situacia za ktoru je súdený hlavny hrdina Jackson dost drsna, tak je to cele pojate celkom sterilne. Vôbec ma osud jak obeti, tak sudeneho nezasiahol. Sklamanim je, ze tu je znova klasicka postava zakerneho chlapika v pozadi, ktory nici dôkazy. Aspon ze, zalobca Pearce sa sprava cestne. Zbytocny mi pripadal zdlhavy uvod vdaka ktoremu sa mame zoznamit s hlavnymi postavami a ich kamaratstvom, ktore mi prilis dobre vykreslene nepripadalo. Ta jedna linia, ktora neskôr z uvodnej epizodky vo Vietname vyplynie mi pripadala strasne trapna a predvidatelna. Po hereckej stranke to ja taky standard. Potesi snad len, ze Jackson nehra cool negra ako vzdy, ale serioznu postavu. Motherfucker nadavku si ale neodpusti. Zaver je standardny happyend v ktorom je zlo potrestane a dobro odmenene, takze ani v tomto ohlade to vyraznejsie nezaujme. Vysledkom je staromilsky priamociary pravnicky thriller na jedno pozretie. 5/10. ()

genetique

William Friedkin dostal po dlhej dobe svoju réžiu pod kontrolu a takmer bez zaváhania a s najprísnejším okom natočil pútavú vojenskú vyšetrovaciu krimi drámu so skvelým akčným rozbehom. Najväčšie pozitívum vidím v zásadnom a takmer vražednom anti-patriotizme, ktorý sa len tak v amerických vojenských hrdinských snímkoch nevidí. Skvele dynamickú prvú polhodinu vystriedala pomerne svižná súdna dráma, ktorá má svoje plusy aj mínusy. Jej zápletka sa zo začiatku zdá takmer prekombinovaná, no v závere je to všetko až príliš jednotvárne, akoby to niekam celé vyfučalo, či prasklo ako balón. Súdne hračky, slovné prestrelky, vypočúvanie pod prísahou, či záverečné príhovory porote už som videl aj na vyššej úrovni, ale je tiež pravda, že som čakal menej, takže spokojnosť. Našťastie je na čo, alebo na koho sa pozerať, Tommy a Samuel podávajú svoj štandard, Pearce sa chopil šance v tejto partii sekundoval dominantne. 75%. ()

mortak

Rules of engagement jsou velmi důležitým problémem, ale bohužel se jimi tento film vůbec nezabývá. Vše je dáno první pulhodinou, a za další zápletku může ukázkový padouch, a cílem je, aby jeden outsider ukázal, že je ten nejlepší právník na světě. Nic proti zrucne natočené zanrovce, ale název neodpovídá obsahu. Proto jen dvě hvězdy. ()

Anderton

Ideologicky veľmi diskutabilný film. Nedoporučujem horkokrvnejším arabom a hipisákom. Treba si ale priznať, že má v mnohom pravdu a niektoré činy vo vojne s terorizmom nemôžu byť v nijakom prípade čiernobiele. Týmto aspoň Friedkin dokáže provokovať. Film vyzerá ako typický štúdiový výrobok, takže Friedkin musel nechať svoj rukopis v šuflíku. Pokiaľ týmto chcela US army nových rekruitov, asi neuspela.... ()

otík

Film, který je z poloviny válečným (akce ve Vietnamu a Jemenu) a z druhé poloviny soudní drama, kde se projednává, zda se jeden z hlavních hrdinů provinil, když nechal při záchranné akci amerického velvyslance a jeho rodiny z Jemenu střílet do davu, kde podle něj byli ozbrojenci. Je to napínavý, dobře natočený i sestříhaný film, který nenechá diváka v klidu. ()

• Americko-arabský antidiskriminační výbor prohlásil, že snímek obsahuje mezi hollywoodskými filmy do roku 2000 nejvíce rasistických narážek proti Arabům. (Terva)
  • Pôvodný scenár Jima Webba sa od finálneho filmu líšil: akčná scéna veľvyslanectva sa pôvodne odohrávala v stredoamerickej krajine, námornou prokurátorkou bola žena, ktorá mala románik s obhajcom, a dve hlavné postavy sa navzájom nenávideli. (Arsenal83)