viax

Když jsem byla malá, tak mi to připadalo směšnější. Teď jsem si sice užila vybrané scény - popis receptu Herr Müllerovi, cepování personálu, pozornost vůči hostům - a zbytek byla jen funèsovská obvyklá taškařice. Za mě za tři. No, ať nežeru, jednu přidám jako adoraci sladké Francie a šatiček, jejichž střih už je zase moderní. P.S.: Je třeba dodat, že bez nesmrtelného Františka Filipovského by hvězda Ludvíkova nezářila na českém a slovenském nebi tak jasně. ()

Jirkacek

Snímek z roku 1966 Grand restaurant pana Septima se na TV obrazovkách objevoval docela často, stejně jako většina filmů z francouzské produkce. Když byl tedy minulý režim pozitivně nakloněn počinům ze země galského kohouta, nebylo divu, že jsem většinu z nich viděl už v dobách mého mládí. Grand restaurant pana Septima jsem nicméně shlédl asi jen jednou, více se mi líbila série četníků, filmy s Belmondem nebo komedie P. Richarda. Proto jsem si před psaním tohoto komentáře Grand restaurant pana Septima pustil ještě jednou, abych jej co nejspravedlivěji ohodnotil. Začátek se odehrával přímo v restauraci, kde šéfoval pan Septim v podání výborného Louise de Funèse, který se podílel i na scénáři. Tato část filmu byla naprosto excelentní a ohodnotil bych 10/10 kdyby to šlo. Seznámili jsme se s jeho despotickou a přísnou postavou majitele drahého podniku v Paříži, kterou Funés bez problému zvládl a to ve svém obvyklém stylu uštěkaného člověka. Věru nechtěl bych mít v práci takového pedantského šéfa, pozorujícího pořád své zaměstnance a vyčítajícího sebemenší chybku. Vše prostě muselo být naprosto dokonalé. Nicméně bylo zábavné sledovat jeho chování a nejvíce mne pobavila snad už legendární scéna, kdy přivítal skupinu hostů od policie. Mezi nimi byl i jeden Němec Müller a Septim mu vysvětloval recept na bramborovou kaši...“und Muscatnuss Herr Müller!!"Ein kilo Kartoffeln," nebo snad: "Ein Volk, Herr Müller? Pikantní bylo, že během líčení postupu výroby na Septimovu hlavu dopadl stín a tak vypadal jako Hitler, čemuž nasadil korunu podobný hlas od našeho vynikajícího dabéra Františka Filipovského. Dále se mi hodně líbila scéna nacvičování servírování se zaměstnanci, z nichž se někteří objevili v sérii o četnících. Mezi nimi vynikal patolízal Roger, který si to od kolegů pěkně schytal. Svou důležitou úlohu sehrál také klavírista, hrající hostům luxusního podniku. Zkrátka tato polovina filmu byla na 100% dokonalá, takže jsem velmi litoval, když skončila s výbuchem slavnostního dortu, určeném pro prezidenta fiktivní země spřátelené s Francií. V té chvíli začala obyčejná, nijak nápaditá a určitým způsobem i nezábavná druhá půlka, v níž Septim spolu s policií hledal únosce i prezidenta, aby zachránil čest svou i vlastní republiky. Závěrečná honička ve francouzských Alpách už nemohla nic změnit na průměrné kvalitě filmu, což byla škoda. Kdyby to tak šlo přetočit a věnovat se pouze problematice v restauraci, kde by se vše odehrávalo, pak by to byla BOMBA. Takhle to bomba ve flambovaném dortu jen pokazila, ale i tak musím film doporučit - dne se jedná už o francouzskou klasiku. Sečteno podtrženo, Grand restaurant pana Septima ode mne získal tři restaurační hvězdy ***. ()

mistr97

Další povedená komedie s mým oblíbencem. Za vyzdvihnutí stojí především scény v restauraci, třeba proslulé popisování receptu v němčině je naprosto dokonalé. I další restaurační scény stojí za to. Poté už se film spíše dohrává, vzhledem k jeho délce a výkonu Funese ale na nudu rozhodně nedojde. ()

Sejkorka

Jeden nejlepší z Fuňézových filmů. Legendární scéna číšnického tréninku, kdy ve finále všichni roztřískají talíře o zem vešla do dějin. Stejně jako recept na bramboračku pro německého hosta, kde se pan Septime díky stínu mění v Hitlera .... ()

PowPow

První půlka v restauraci hází jeden perfektní gag za druhým, ale druhá, roztahaná část obsahující slabou honičku s gangstery film trochu shazuje. ()

Frank.Magnus

Mám ten film rád, velmi rád...ale v podstatě jen do únosu pana prezidenta. Tedy do zapálení "Pyramidy pan Septima". Rád bych ten film viděl celý jako jeho první část, tedy linku s majitelem restaurantu. Linka s únosem prezidenta mi v tomto filmu připadala vždy nepatřičná. ()

pt93

Jeden ze slabších Funèsových filmů. Pár pokusů o vtip zde sice bylo, ale dost chabých. Jediný ikamžik, u kterého jsem se pobavil, byla scéna s Müllerem. ()

GrooteLulu

..z "funésovských" komedií se táhne ke špici, ale zůstává upozaděna.. kromě scén výcviku personálu, "Muscatnuss Herr Miller", života restaurace bez Septima a řízení auta s rádiem na zadním sedadle je tohle vše.. Muscatnuss!! Verstehen sie Herr Miller?!!! ()