Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pražské jaro roku 1968 je definitivně zadušeno a naši představitelé odjíždějí na potupná jednání do Moskvy. Rok 1968, srpen. Intervence armád Varšavské smlouvy definitivně dusí Pražské jaro. Po pár dnech strachu, nadějí i zmatků odjíždí československá delegace na jednání do Moskvy. Prezident republiky generál Svoboda, šéf komunistické strany Dubček, šéf vlády Černík, šéf parlamentu Smrkovský, Husák, Mlynář a další smutní i rozporní hrdinové této tragické chvíle stojí před nejtěžším rozhodnutím svého života. Jak se k němu postaví? Jak se propracují k tomu, o čem tuší, že je nemine? Jak vypadá jejich cesta od statečného a čestného odmítnutí drsných sovětských požadavků až k podpisu tak zvaných Moskevských protokolů?

Různí lidé, různé charaktery, všichni mají své naděje a iluze – ale všichni, až na jednu výjimku, Františka Kriegla, nakonec podlehnou neúprosnému tlaku sovětské strany. Podlehnou neúprosné logice dějin, v nichž silnější rozhoduje a vítězí, bez ohledu na čest, pravdu či právo. Tento příběh se pokouší zrekonstruovat to, co se odehrávalo v kremelských sálech oněch dnů, pokouší se nalézt vnitřní motivy jednání vítězů i poražených. Jedno je divákům tohoto příběhu naprosto jasné – totiž jak skončí. Obsazením československé republiky sovětskými vojsky. Na víc než dvacet let. (Česká televize)

(více)

Recenze (22)

majky19 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

I tato epizoda na mě zanechala velmi silný dojem a musím říci, že tento film patří rovněž k velmi zdařilým. Je věnovám problematice srpna roku 1968 a invazí vojsk Varšavského paktu do Československa. Čelní představitelé v čele s gen. tajemníkem ÚV KSČ Alexandrem Dubčekem jsou násilně internováni do Moskvy a donuceni podepsat Moskevské protokoly, čímž fakticky odsouhlasili "bratrskou pomoc SSSR" a nástup procesu normalizace. Opět zaujmou výrazné herecké výkony, zejména potom Ján Gállovič v roli Alexandra Dubčeka a Alexader Podolkhov v roli Leonida Brežněva. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na tenhle díl jsem se těšil asi nejvíc, ale nakonec mě vcelku zklamal. Chybí mu výrazná osobnost o níž by se děj opřel, nebo silná scéna jež by ho definovala. Vyjednávání, respektive "domlouvání" v Moskvě nic takového nenabízí. Každá ze stran mluví svým vlastním jazykem, což je sice krásná alegorie na probíhající situaci, ovšem po čase mi to přišlo hloupé a lehce absurdní. Debaty mi připomínaly slovní výměny mezi Hanem Solem a Chewbaccou, což byl pochopitelně hrob pro atmosféru a napětí. ()

Reklama

otík 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Asi nejlepší díl celé série. Nejnapínavější, nejnapjatější, historie se láme (bohužel se nezlomila), fantastický výkon herce v roli Dubčeka. Díl, který každému ne tolik znalému připomene, že to s rokem 1968 bylo neskutečně těžké pro všechny zúčastněné, ovšem jen Čechům šlo o udržení míru a nezávislosti. Zbytku šlo jen o moc. ()

rt12 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nějak nevím co k tomu více napsat, díl všechno řekl. O tom, že nejdůležitější je komunismus a jediný dobrý je komunista, který poslouchá a dělá vše pro stranu. No a když náhodou nechce tak si ho přitáhneme za flígr a prostě mu otcovsky domluvíme a tak trochu pohrozíme , třeba válčičkou, protože na čem máme položenou chamtivou Ruskou pracku, to už za žádnou cenu nepustíme. ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tato epizoda nepřináší nic objevného k tématu okupace v r. 1968. Je poměrně schematická, do předem nastavených políček jen fabuluje chování a reakce jednotlivých aktérů tak, aby se co nejvíc setřel rozdíl mezi reformními komunisty a těmi, kteří otevřeně s okupanty kolaborovali. Touto předpojatostí snad nejvíc utrpěla postava Ludvíka Svobody, která je zde ztvárněna ve značném rozporu s tehdejší realitou, kdy národem byl ve skutečnosti vnímán jako ten, kdo zabránil nejhoršímu. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (6)

  • Po hlasování předsednictva ÚV KSČ o postoji k okupaci, říká Dubček (Ján Gallovič) Smrkovskému (Jiří Zapletal), že se bál, že je Indra (Aleš Gelnar) s Bilakem (Peter Marcin) přehlasují. Indra ale nebyl členem předsednictva ÚV, nýbrž pouze řadovým tajemníkem ÚV, a proto hlasovat nemohl. (hejhulaak)

Reklama

Reklama