České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Diskuze

papuchalk (hodnocení, recenze)

asi musí stačit, že to byl v zahraničí respektovaný politik, který věděl jak nás vnímají v zahraničí, a co je potřeba udělat pro to, aby nás vnímali víc. jesli nám to "dojednal" konkrétním podpisem nějaké dohody, nebo nějakou konkrétní přednáškou v americe, je bezpředmětné, už jen proto, že na tom pracoval několik let

Tom_Lachtan

já ti nevim, po válce se prostě měnila mapa celé evropy, Wilson byl nakloněn myšlence svobodných slovanských národů ve střední a východní evropě, tvořící jakousi federaci po vzoru USA, dávno než potkal TGM. Prostě kolem nás se toho dělo tolik, že snad ani nejde říct čím konrétně nám Masaryk "dojednal samostatnost.", a že by to zařídil jen on sám také ne.

mrsin

mrsin (hodnocení, recenze)

ElrondBig

Jasně, že by každý režisér do 74 minut "nacpal" něco jiného. Mě se Sedláčkovo (a Kosatíkovo) pojetí velmi líbí a je mi sympatické. Myslím, že seriál navíc plní jeden z hlavních účelů, pro který byl stvořen - vzbuzuje v divákovi chuť si o dané době zjistit víc. Já jakožto člověk zajímající se o historii jsem se sice v prvním díle nic nového nedozvěděl, ale jeho sledování jsem si užil.

ElrondBig (hodnocení, recenze)

Mohl být lepší scénář, ukázat třeba aspoň v pár minutách vznik legií, ale vzhledem k tomu že to je snad první hraný film s Masarykem tak i to málo bylo dobrý. Vlastně člověk Masaryka bere jako nějakou nedotknutelnou modlu a nedokáže si pod tím představit reálnýho člověka.  Napodruhé , kdybych si i dohledal nějaké informace o té době a byl tedy lépe připraven,by se mi film určitě líbil ještě víc.

na příspěvěk reagoval mrsin

papuchalk (hodnocení, recenze)

já nechápu, proč tolik lidí očekává, že je seriál dovede za ručičku a polopaticky jim vysvětlí, jak vlastně Masaryk "dojednal" samostatnost. Proboha lidi, to ani ve filmu nejde, musíte si taky o tom něco přečíst, je to součástí větší porce historie, ony tu samostatnost taky dojednávaly ostatní národy, bylo taky něco jako Pařížská mírová konference 1919 atd. Prostě jestli někdo čeká, že v seriálu ukážou, jak Masaryk vytáh meč ze skály a zavelel k osamocení, a bylo to, je fakt mimo.

ElrondBig (hodnocení, recenze)

Uvidíme co přinesou další díly.... (byť víme, že nejspíše stále jen interiéry a dialogy). Viděl jsem v TV rozhovor se Sedláčkem a mluvil docela dobře....

vegetol.mp

vegetol.mp (hodnocení, recenze)

Nemůžu si pomoct, ale ten první díl byl akademická nuda. Uvidíme dál. Věřím, že se to rozjede.

Coleator (hodnocení, recenze)

Kubrickon

Nevím, jestli sis četl můj komentář, ale to je právě jedna z těch věcí, která mi dost vadila - a asi i nejvíc. Masaryk dostane v Londýně nakládačku a najednou už vystupuje doma z vlaku... A je po všem...

Coleator (hodnocení, recenze)

Kubrickon

Mezi slepými jednooký králem :) Jenom proto, že se jedná o projekt, který převyšuje standardní tvorbu ČT, tak nebudu přece automaticky dávat 5 hvězd - když je v Českém století (min. v prvním dílu) spoustu věcí, které mi vyloženě vadily... :)

na příspěvěk reagoval Kubrickon

Kubrickon (hodnocení, recenze)

Coleator

Je to najlepšie čo česká televízna tvorba urobila! O Četnických humoreskách sa dá povedať, že sú dobré! Toto je vynikajúce!

na příspěvěk reagoval Coleator

P.Palec

P.Palec (hodnocení, recenze)

První díl spíš takový komornější a jen se mluvilo, další díly čekám akčnější a s větším spádem, ale i tak se mi to líbilo. Scénář velmi slušný a herci výborní. Zatím spokojenost, uvidíme co další díly, ale věřím, že to bude jen lepší :)

Arbiter

Arbiter (hodnocení, recenze)

Je tu přítomen D.Moore? Chtěl bych si rýpnout do jeho komentáře :)

Tom_Lachtan (hodnocení, recenze)

KIT.HL

návratnost, téma by to bylo prodejné v kině tak maximálně pro země české a slovensko, náklady by se nikdy ani zdaleka nevrátili (no, podobně je na tom většina českých filmů, pravda) a zároveň by to bylo buď trošku nudné, nebo "festivalové", což se u nás divácky s úspěchem setkat nemůže

KIT.HL

KIT.HL (hodnocení, recenze)

Vlastně až dnes mě došlo, že dějiny tohoto národa nemají ještě doposud celistvé vyobrazení...žádný seriál.Pokud jde o samotného T.G.Masaryka a vlastně spjatý vznik ČSR, je toto téma doposud zásadně neposkvrněno svobodnou porevoluční kinematografií .Proč ?Věřím, že tohle si zaslouží hodně komlexní a zásadní rozbor...

Baxt (hodnocení, recenze)

MrCreosote

Přesně tak, pravý opak statického snímání, s jakým je naše televize spojována, akorát se tím dostali na druhou stranu diletantství. Tedy, ne katastrofa, ale vadilo mi to.

MrCreosote (hodnocení, recenze)

Baxt

Jasně, vytváření dynamiky pomocí častých střihů je tady využito hlavně kvůli stravitelnosti pro většinového diváka. Přeci jenom jeden díl Českého století uvidí u televize víc lidí, než kolik vidělo celou Sedláčkovu filmografii :) Není to něco, co bych považoval za problematické, to spíš ty záběry ála boží oko (byly použité dvakrát nebo třikrát) mi z hlediska vyprávění komorního příběhu přišly dost mimo.

na příspěvěk reagoval Baxt

Baxt (hodnocení, recenze)

MrCreosote

Ta dvojznačnost mě okamžitě napadla, ale z toho co jsem viděl, jsem usoudil, že ji tam nezahrnuli.
Ten střihač se neprojevil jen v závěru, měl jsem na mysli jeho volbu rozkouskovat každou delší řeč na sto záběrů z různých perspektiv, bez toho, aby to bylo nějak motivováno nebo aby to pomáhalo vyprávění. Inu, televize.

na příspěvěk reagoval MrCreosote

Tom_Lachtan (hodnocení, recenze)

První díl je vážně fajn, více méně souhlasím s tím, co bylo řečeno, ale sakra, to nemohli alespoň tu němčinu sem tam použít? Desetiminutový dialog a najednou věta "Já se česky naučil, vy ne" působí poněkud zvláštně (o=´

VaHo

VaHo (hodnocení, recenze)

Musím také pochválit to, že tvůrci divákovi nic neulehčují a nejsou polopatičtí při vysvětlování kdo je kdo. Ale zas na druhou stranu jsem měl někdy problém pochopit proč je ta která schůzka důležitá a jaké jsou okolnosti toho všeho. Přišlo mi někdy opravdu zkratkovité.

MrCreosote (hodnocení, recenze)

Baxt

Samotný Kosatík v jednom rozhovoru tvrdil, že domácí uvítání Masaryka je dvojznačné. Začíná se tvořit mýtus "tatíčka" (to slovo zazní i v písni Ach, synku, synku, což je imho velká ironie) a osvoboditele bez znalosti toho, co všechno pro to musel udělat. Ten zběsilý závěr mi kupodivu nevadil, hlavním hrdinou byl Masaryk, nikoli samotné založení Československa :)

na příspěvěk reagoval Baxt

Angerr

Angerr (hodnocení, recenze)

Mně se to moc líbilo. Není to žádná jednostranná oslava Masaryka, ale naopak problematizování jeho ideálů a postupu při založení Československa.

Napadlo mě při sledování - existuje nějaký český nebo československý film, kde se vyskytuje TGM jako postava? Nemůžu si na nic takového vzpomenout.

na příspěvěk reagoval Tigran