Česká filmová komedie o obyčejných dnech jedné obyčejné rodiny Novákových, o zmatcích kolem shánění a klikaté cestě zmoudření... (oficiální text distributora)

mchnk

Otakar Fuka sice upekl obyčejnou satiru, nicméně její zkonzumování je až překvapivě hutné a diváka může zcela nasytit. Tempo doby, všudypřítomná, drobná korupce, hromadění majetku a to vše v kontrastu s mladou a naivně idealistickou láskou. Výborně sehrané. Nataša Gollová skoro k nepoznání, velmi úsměvná milenecká dvojice Krampol-Hadrbolcová a velmi sympatické, sesterské duo Reifová - Bičíková, která si ráda čte o anglické, buržoazní revoluci. Společnost, jenž sama sebe žene do jasného cíle, jednoduše - ready for capitalism ! I když scénář občas ztrácí tempo na laciném humoru, v celku se jedná o skvělou záležitost s klasicky přesnou hudbou P. Hapky. ()

winstonik

Anketová otázka: boli ľudia v socializme šťastnejší? Mysleli menej na materiálne statky, ako v modernej dobe kvázikapitalizmu? Tento nedocenený film ponúka presné odpovede, je to čosi ako historický dokument o živote v režime, kde včera znamenalo až zajtra, pri ktorom až tak nevadí, že je zabalený do komediálnej podoby. ()

blackrain

Pátek není svátek. Nebo teda nebyl. Pokud jste prchali z práce a chtěli jste jet na chatu. Dneska je to stejné. V pátek odpoledne všichni pospíchají domů, auta poskakují v kolonách. Lidé jsou nervózní. Opravdu film s nadčasovou platností. Stačí se podvat okolo sebe. Petr Kostka a Jorga Kotrbová se hledali až se našli. ()

sud

Zábavná nadčasová komedie o obyčejné Pražské rodině na počátku osmdesátých let. Sice se při ní nebudete válet smíchy, ale příjemný úsměv a náladu na víkendové odpoledne vám určitě přichystá. O rok později vzniklo pokračování s názvem "V podstatě jsme normální". P.S.: Jorga Kotrbová byla v těch letech opravdu kus. ()

janek85

Vynikající český film. Celý děj plynul svižně a zábavně. Atmosféra byla humorná a zajímavá. Nejlepší scénka byla úpně na začátku s hudbou Branek bodů vteřin i celková hudba byla kvalitní. Výkony herců, obzvláště Kostky, jež doopravdy umí hrát, jsou dobré. Film se mi líbil a zasmál se u něho. Je to jeden z povedenějších českých filmů 4*. 77% ()

• V roce 1979, kdy byl film natočen, byl skutečně 18. května pátek. (artcha)
  • Název filmu vyplývá z tehdejší kampaně proti pracovníkům, kteří v pátek práci lajdali nebo dokonce z ní mizeli dříve, než měli. (sator)
  • Eva (Jorga Kotrbová) řídila na konci filmu motocykl československé výroby Jawa 20 tzv. „pionýr“. Karel (Petr Kostka) pak jezdí vozem Škoda 100, vyráběný československu automobilkou AZNP v letech 1969–1977. (JARDAHONDA)