Vraždu přítele nelze jen oplakat, pravý muž ji musí pomstít... Komisař Stan se společně se svým přítelem, inspektorem Simonem rozhodnou jednou provždy skoncovat s policejní kariérou. Chtějí koupit hotel a usadit se na pobřeží slunných Antil. Jako obvykle jdou zakončit pracovní den do své oblíbené vinárny. A tam během jediného okamžiku, kdy je inspektor Simon náhle brutálně zastřelen bezohledným zabijákem, jejich sen o společné budoucnosti končí. Stan se znovu smiřuje s policejní prací s jediným cílem, najít vraha svého přítele. Ale co s malým Simonovým synem, přece nepůjde do dětského domova… (Česká televize)

Jirkacek

Francouzský kriminální snímek Samotář z roku 1987 jsem viděl poprvé někdy během studia na střední škole, neboť komunistický režim neměl naštěstí problém s vysíláním filmů ze země galského kohouta, na rozdíl od těch amerických, které se k nám dostaly třeba až za několik let. Už tehdy mi v paměti utkvěla scéna, když šéf lupičské bandy Schneider zabil policistu Simona a pak se ztratil. Stejným způsobem jsem vzpomínal také na to, jak se pak hlavní hrdina Stan vrahovi pomstil. Když jsem si doma pustil po 34 letech tuto drsnou kriminálku abych si osvěžil paměť, napsal zasvěcený komentář a správně film ohodnotil, postupně jsem si začal uvědomovat i další scénky, ale to mi nijak nevadilo a shlédnutí jsem si řádně užil. Na začátku filmu chtěli dva stárnoucí policisté a přátelé Stan (Jean-Paul Belmondo) a Simon (Michel Creton) podat výpověď a odjet na Antily dělat hoteliéry. Zašli na večeři a pak se odebrali do nočního klubu, kde je náhodnou potkal hledaný zločinec Schneider (Jean-Pierre Malo). Policista Simon za ním odešel na WC, aby ho zatkl, ale zločinec jej zastřelil a utekl. Smutný Stan doma vyhodil obě připravené výpovědi a zůstal u policie, aby se mohl pomstít. Na to si ale musel počkat celé dva roky, než se objevily zprávy, že Schneider je zpátky ve Francii. Stan zatím vychovával Simonova syna Kristiána (Frank Ayas) a stal se šéfem protiteroristického oddělení. Když došlo ke krvavému přepadení auta s penězi, byl Stan přesvědčený, že je to Schneiderovo dílo. Jeho šéf (Jean-Claude de Goros) mu nevěřil, Stan ale pátral dál a používal k tomu jakékoli metody, včetně těch ne příliš legálních. Využil k tomu třeba zločince z pařížského podsvětí, kterými byli René Pignon (Francois Dunoyer), Rocky (Laurent Gendron), Sumatra (Guy Pannequin), či Aldo Benani (Eric Denize). Dopadnout Schneidera ale nebylo vůbec jednoduché. Když se Stan s pomocí kolegů (Pierre Vernier a dalších), konečně Schneiderovi dostal na stopu, tak jeho konkurent komisař Pezolli (Michel Beaune), svou hloupostí zmařil šanci Schneidera zatknout a terorista opět unikl. Poté, co Stan "zmáčkne" některé jeho komplice a přežil vražedný útok na svou osobu, se mu ho konečně podařilo najít a zatknout. Schneider dostal dvacet let a Stan asi zůstal u policie. Na rozdíl od bláznivých komedií byl Samotář úplně jiným šálkem kávy. Dřív jsem si to neuvědomoval, neboť jsem považoval mého oblíbence Belmonda za francouzského komika, nicméně jsem si musel přiznat, že i jako drsný inspektor či policista, své role zvládal skvěle. Byl prostě hodný své pověsti charismatického a velkého francouzského herce, který se prý rád koupal v pivu. S kvalitou snímku Samotář jsem tedy byl spokojen, i když jsem se vůbec nezasmál, tak jak jsem byl u filmů s Belmondem zvyklý. To však nijak nesnižuje úroveň filmu. Suma sumárum, snímek Samotář ode mne získal tři samotářské hvězdy ***. ()

milos.bradik

Tahle role Belmondovi perfektně sedí a je v nich výborný, ale ty filmy jsou všechny na jedno brdo a člověk ví předem jak to dopadne. Nejvíce se mi líbí ta Belmondova hláška hned na začátku "Takoví jako my už nejsou. Už vymřeli". ()

simpanz

Nejslabší kriminálka s JPB, má to smysl vidět jen kvůli němu. Jinak to má tuctovou zápletku a až moc zbytečného násilí. Trochu to zde podhodnocuji, protože 76 % považuji za přestřelených, zvlášť v porovnání s výborným, resp. o mnoho lepším Lovcem hlav. ()

marcel5

Tvrdě za svým cílem pomstít svého kamaráda. Milostné avantýry součástí, narušené synem Simona. Nevím co si mám představit pod tím, jak Simon říká, že ho jednou Schneider dostal, protože v případě takových gangsterů Policista dva životy ani dvě šance nemá. Chci říct, že nechápu, na co Simon na záchodě čekal. Na povolení? Střílel bych hned. To nebyla povedená scéna a čekal bych něco důmyslnějšího než zabití Simona na záchodě. Že vraha Simona Stan nezná, bych pochopil, ale nějak se to ven možná dostat muselo, když Pezzoli na jednání řeší že by Schneider při návratu strávil život v base. Každopádně dobrý film, jasný bez výraznějších nejasností. ()

supg

Humor dobrý, Belmondo dobrý, hudba dobrá, večer dobrý. Zdálo by se, že tím pádem je to za 3 hvězdy. Ale dávám 4. ()

gggggg

Slušná krimi, avšak opäť nič prekvapivé alebo svetoborné. Podobných filmov sa vtedy natáčalo mraky a tento nijako nevyčnieva. Dokonca si myslím, že bez Belmondovej charizmy by bol podpriemerný. ()