Reklama

Reklama

Smrt darebáka

  • Francie Mort d'un pourri (více)
Trailer

Obsahy(1)

Je nad ránem, Paříž se za chvíli začne probouzet. Když u Xaviera náhle zazvoní jeho nejbližší přítel Philippe, ještě netuší, že pro něj začíná nejdelší den jeho života, ve kterém mu splynou další noci a dni. Na vlastní kůži pocítí, co znamená, když se nejvlivnější síly ve státě bojí prozrazení korupce a své okolí „čistí“ tím nejjistějším způsobem. I jeho přítel Philippe Dubay se zapletl do této hry a žádá Xaviera, aby mu poskytl alibi. Netuší, že jeho život se může počítat na hodiny. Policie i všichni ti, o kterých říká záhadný předseda správní rady jakýchsi tajných fondů Tomsky (Klaus Kinski), že to jsou anonymní zájmové a nátlakové skupiny bez tváře, chtějí po Xavierovi dokumenty o korupci a zneužívání státních funkcí. Jde jim totiž o všechno, peníze, moc, postavení a v neposlední řadě i o pověst tolik potřebnou k výkonu nejvyšších politických funkcí. Řada lidí zaplatí za tyto usvědčující listiny cenou nejvyšší a Xavier si je dobře vědom toho, že vydání dokumentů by mu život nezachránilo. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (125)

charge 

všechny recenze uživatele

Delonovi vážný role nesednou, kór v politických krimi, už poněkolikáté jsem se o tom více než přesvědčil, vždy při tom vznikne kýč u kterého se jen velmi těžce dá udržet pozornost, zatím jsem se s ním bavil pouze u komedií Náš život, kde si střihnul roli ztroskotance závislého na alkoholu a Poloviční šance, ve které ovšem hraje pouze jednu z hlavních rolí. Zde to nezachrání ani náplast v podobě kvalitního dabingu. 15% ()

Brejlil 

všechny recenze uživatele

Všichni jsou zkorumpovaní, všichni hrabou, mezinárodní kapitál se spojil dávno před proletáři všech zemí, kdo se zkorumpovat nedá, ten žije stranou, kdo se začne cukat, ten nežije vůbec. Sladká Francie 70. let. Jenže film je velmi dlouhý, ani Delon ho sám neutáhne, zápletka není příliš srozumitelná, nakonec za všechno mohou ti tam někde, a Delon ani nenechal Ornellu svléknout. Takže jen průměr. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Ani přítomnost osvědčeného Delona nemůže zabránit poznání, že scénář je překombinovaný a nevěrohodný, navíc s problematickým etickým vyzněním. Bojovníkem za spravedlnost má být člověk, který sám chladnokrevně lže a kryje vraždu spáchanou svým přítelem. Delon je ve své roli příliš nezranitelný, je až úsměvné, když po několikáté vyleze z vraku automobilu nezraněný právě on. Kladem snímku tak zůstává především herecké obsazení, ať už ženské či mužské role jsou obsazeny hereckými osobnostmi. Celkový dojem: 50 %. ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Další z klasických francouzských "politických" kriminálek, kterou jsem od dětství viděl už několikrát a na kterou se rád podívám i dneska. Ale ani množstvím "vážných" dialogů a předstíraně hektickým dějem se nedá zastřít skutečnost, že její příběh je pouze průměrný až nudný, a že postava Spravedlivého, Čestného a Statečného pana Maréchala je sice okázale sebejistá a namachrovaná, ale zároveň i hodně plochá a neživotná. Nemůžu si ovšem pomoct - tenhle film se mi líbí a dobře se mi na něj kouká, líbí se mi Delon, líbí se mi Klaus Kinski se svou skvělou fráninou, líbí se mi tři sedmdesátkově krásné ženské (Stéphane, Ornella a Mireille), líbí se mi jeho hudba i celková atmosféra, zkrátka ačkoliv to sice není film hluboký, má šťávu a je hezký na pohled. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Příliš zdlouhavý snímek, který má několik napínavých pasáží, jež diváka vytrhnou z neustálého mluvení - místy až nudného. Nejzajímavější scény byly ty, kde se objevovala po boku Delona hezká Ornella Muti (čekal jsem, že podobně jako i v jiných filmech s Alainem, tak i zde ona podlehne jeho šarmu a zažijí nějaké postelové dobrodružství). Smrt darebáka mě tedy příliš nezaujala svým nápadem, ale spíše herci a některými akčnějšími scénami (sledovačky, osobní auto mezi dvěma nákladními, "návštěva" v bytě Christiny,...). Přes všechny klady se ale nedostanu na vyšší hodnocení než 3*. ()

Galerie (39)

Zajímavosti (10)

  • Když je Christiane Dubaye (Stéphane Audran) vyhozena z okna, po dopadu na zaparkované auto ji tvůrci naaranžovali do stejné polohy jako americkou úřednici Evelyn Frances McHale. Tato dívka spáchala 1. května 1947 ve svých třiadvaceti letech sebevraždu skokem z 86. patra mrakodrapu Empire State Building. Jediný snímek mrtvé ženy udělal fotograf Robert Wiles a když byl o jedenáct dní později otištěn v časopise LIFE, dostalo se mu titulu "Nejkrásnější sebevražda" a zařadil se na špičku ikonických fotografií 20. století. Později bylo foto publikováno ve stovkách časopisů a fotografických knihách. (ČSFD)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsal Jean Laborde. (Terva)

Reklama

Reklama