Charles je po pěti letech propuštěn z vězení. Hodně se toho změnilo, z Paříže se stalo jedno velké staveniště a ani ve zlodějské branži už to není, co to bývalo. Charles si ve své vězeňské cele vše promyslel. Chce udělat poslední velkou loupež ve svém životě, aby zabezpečil sebe a svou věrnou ženu na stará kolena. Pro svůj plán vyloupit největší kasino v Cannes potřebuje parťáka. Francis je sice trochu mladý, zbrklý a ještě se neumí chovat, ani oblékat, ale rychle se učí. Charles z něj udělá elegantního šviháka a jeho počestného švagra přemluví, aby jim dělal řidiče. Jeho plán je promyšlený do posledního detailu, jen nesmí nikdo udělat chybu. (Česká televize)

TV spot

zigíš

Samotný heist je fajn, taky to co se děje pak, hraje v lehce katarzní tónině. Bohužel se k tomu dostáváme přes zdlouhavé plánování a Delonove tanečky kolem hloupoučké švédské baletky, což může na papíře vypadat zajímavě, na plátně je to však zoufale nudné. Jeden s nejmíň výrazných filmů pro všechny zúčastněné (jak před tak za kamerou). ()

tomtomtoma

Příjemný napínavý film o podvodnících, dělaný s vkusným nadhledem. Charles (výborný Jean Gabin) je zrovna propuštěný z vězení a rozhodně se nechce na radu své partnerky Ginette (Viviane Romance) stát hoteliérem, ale už má vymyšlen plán, který ho zaopatří do konce života. Protože už není nejmladší, bere jako komplice mladého Francise Verlota (ještě mladicky bouřlivý Alain Delon) a jako řidiče Francisova poctivého řidiče Louise (Maurice Biraud), který je později pro víčitky svědomí ochoten úkol dodělat, ale nevzít si žádný podíl. Plán je náročný, ale zajímavý, jak vykrást kasino v Cannes na konci sezony. Všichni, obzvláště Francis, který toho má nejvíce na práci, svou roli splní. Loupež se jim velkolepě povede. Nakonec o vše přicházejí, protože ne vše se perfektně povedlo a Francis při urychleném ukrytí peněz (všude kolem jsou policisté) nezvolí nejlepší řešení. Velmi napínavá příjemná kriminálka, která opět ukazuje, že i přes nejlepší plán platí: lehce nabyl, lehce pozbyl. ()

Josefin

Krásný kousek francouzské kinematografie. První setkání Jeana Gabina a mladičkého Delona před kamerou. A hned vzniklo nádherné dílko. Klasický nápad o vyloupení kasina, přestože si mnozí myslí, že Delon byl na to moc mladý, ale pro mě svůj part uhrál na výbornou. Arogance, kamenné tváře. Zcela určitě to má svůj náboj a dávku adrenalinu. Tohle mě uchvátilo od začátku až do konce. A ta scéna na konci s plným bazénem bankovek, super! Takové filmy se už dnes netočí. ()

dopitak

Dabing redakce pořadů ze zahraničí ČST Brno 1968, excelují tu se svou dokonalou výslovností zejména Zlatomír Vacek coby český hlas Jeana Gabina a Ladislav Lakomý, jenž byl bezpochyby nejlepším dabérem Alaina Delona všech dob (bože, zapomeňte na Pavla Trávníčka). A ti, co tu klejí na adresu ČST Brno, nechť si dvacetkrát za sebou pustí nějakou novodobou dabingovou spatlaninu MGM, HCE či třeba Magicboxu s Liborem Teršem, Zdeňkem Mahdalem, Filipem Švarcem a několika dalšími, natočenou za zhruba stejný čas, jako trvá celý film. Další k filmu už doplnili pánové Superpero, sud a Boss321. Poklona Levným knihám, že koupily původní dabing, to by mělo být samozřejmostí! ()

Gilmour93

„V napjatý situaci, když mluvíš pevně a k tomu s kalibrem v hrsti, nikdo necekne. Na to jsou statistiky..“ Stárnoucí mozek, co zná teorii branže i plán, mladé floutkovské tělo na fyzickou a milostnou práci a jejich bojácný řidič, co se už před akcí vzdává svého podílu v podobě jedné tisíciny lupu. K Oceanově počtu chybí osm a taky podle toho to vybílení kasina vypadá.. Jsou místa, kde ta melodie moc neladí (Delonovo tokání), ale i ta, kdy je to koncert. Břitké dialogy, Magneho hudební doprovod při dramatických momentech, procedura loupeže a především mistrovská hra nervů v samotném finále, která mi ulehčila rozhodování, jestli je to na tři, nebo čtyři roky nepodmíněně. Jsou chvíle, kdy se topit v penězích nechcete.. ()

• Zbraní použitou při přepadení je francouzská MAS-38 (7.65x20mm Longue, zbrojovka St. Etienne). Stejnou zbraň použili partyzání k atentátu na diktátora Benita Mussoliniho (nocturne)
  • Premiéra filmu proběhla 19. březen 1963 v Paříži v kinech Marignan, Berlitz a Wepler. (Cucina_Rc)