Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami rozpráva o nemecko-židovskom trénerovi historického macedónskeho futbalového tímu Spitzovi, ktorý ich priviedol počas druhej svetovej vojny k titulu vo fašistami kontrolovanej bulharskej národnej futbalovej lige. (Marek1991)

Videa (1)

Trailer

Recenze (27)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Tvůrci mohli sušit námět třeba dvacet let, ale konečnou podobu s žánrovým přesahem do komedie to získalo až po úspěchu filmu Montevideo, bog te video: Priča prva. Nutno říct, že Montevideo je po všech směrech lepší, hlavně vydařenějším retrem, vtipnější komedií i celkově laskavějším příběhem. Pozadí a postupně i popředí "Makedonie" tvoří německá okupace, což film zvážňuje. Úplně zbytečné je rámování příběhu jako vyprávění veteránky mladší generaci. Moc nechápu českou účast na tvorbě, nicméně trochu z jiného soudku si povězme, že Katarina Ivanovska je luxusní kočička, něco na způsob Keiry Knightley a Salmy Hayek, ale mladší a s výrazně hezčíma prsama (důkaz). ()

Ketri 

všechny recenze uživatele

Celou dobu mě provázela myšlenka, zda si makedonští tvůrci nenatočili něco jako svou verzi srbského "Montevideo, bog te video", v rámci podpory nejoblíbenějšího národního sportu. Nicméně díky besedě s tvůrci konané po projekci "vyvrátil" pan režisér mou domněnku. Film, až na drobnosti, věrně popisuje události před a po bulharské okupaci Makedonie. Téma nalezli tvůrci před deseti lety při hledání podkladů pro pořad o hlavním městě Skopje. Hlavní hrdinové jsou tedy skutečné postavy, jen bývalý německý šampión nebyl ve skutečnosti Němec, ale Maďar. Reálie pak byly doplněny pátráním v bulharských archivech. Ve filmu se závažným tématem však nechybí ani humor, pro mě to je zatím nejlepší film z letošního Febiofestu. V rámci besedy byla též zajímavá reakce divačky z Bulharska, no ale taky bych na to nebyla pyšná. ()

Reklama

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Je výborné, keď je tu viac komentárov k filmu a každý uvedie názor alebo historické údaje k filmu a nie len suchý obsah. Ústrednou myšlienkou filmu je porovnávanie sveta futbalu so svojimi presnými pravidlami a na druhej strane je svet vojny so svojimi nezadefinovanými pravidlami, ktoré ničia ľudské životy. Film až na podrobnosti je historický presný. Dňa 11.3.1943 7215 Židov z Macedónska vyhnali bulharskí vojaci a policajti na ulicu a presunuli do Skopje a v dňoch 22. až 29.3.1942 ich deportovali do koncentračného tábora Treblinka, kde ich zahynulo až 7148. ()

Nach 

všechny recenze uživatele

Pro mě nádherný zážitek Febio Festu 2013. Filmy jejichž tématika se dotýká fotbalu, moc nevyhledávám, ale ten zde hraje až druhou roli. Prioritní jsou zde vztahy mezi postavami, životní postoje postav samotných a samozřejmě i zkouška životních postojů na pozadí historických změn, konkrétně s příchodem nacistické ideologie a její persekuce židovského obyvatelstva. Skrze fotbal je zde tato tématika brána z nového, neokoukaného úhlu, což je do tohoto již probádaného filmového moře nový a svěží vítr. Občasná až černá ironie a smysl pro humor se v druhé půli mění v postupující tragédii, která mění, jak myšlení postav, tak i jejich konání i smysl pro zodpovědnost. V každé své minutě výtečný snímek a zcela určitě i podle geniálního scénáře. Nemám jedinou výtku. Pátou hvězdičku neudělím jen kvůli té subjektivně chybějící třešničce na jinak výtečném dortu. 80% ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Fotbal a láska válce a holocaustu navzdory. Co si budem povídat, je to tak trochu kýč a to ve všech žánrových aspektech, ale to vem čert. Mě tahle partička lidí, kteří chtějí jen žít své obyčejné životy a kopat do mičudy, okamžitě přirostla k srdci a o to víc jsem byl naštvanější, když jim v tom chtěl někdo bránit. Zároveň film funguje jako sonda do části balkánské historie, o které má našinec jen mlhavé povědomí, pokud vůbec nějaké. Své si odvedli i herci. Vedle hlavního hrdiny určitě zaujme krásná Katarina Ivanovska a samozřejmě Richard Sammel, kterého jsem doteď znal především jako záporáka. Moc hezký to bylo. 90% ()

Galerie (15)

Zajímavosti (4)

  • Finále bulharské ligy hrála v roce 1942 opravdu Makedonija Skopje proti Levski Sofija. Ve skutečnosti ale zápas ve Skopje skončil 0:2 pro Levski. (Pernstein)
  • Film je inspirován skutečnými událostmi holokaustu makedonských Židů během druhé světové války. (Zdroj: 3Kino)
  • Skutečný trenér Spitz se v Jugoslávii zabydlel a po válce koučoval zdejší nejúspěšnější kluby až do své smrti. Symbolické je, že v roce 1961 zemřel na infarkt přímo v šatně Vardaru Skopje během zápasu. Vardar je přímým pokračovatelem zaniklé Makedonije. (Pernstein)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno