Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Televizní film z roku 1973 zachycuje skutečný příběh Tatranské horolezecké expedice Himálaje 1969. Vypráví o partě kamarádů, horolezců, kteří se vydali do Himálaje, aby tam zdolali jednu z nejvyšších hor světa, osmitisícovou Nanga Parbat. Polodokumentárním způsobem zachycuje cestu mužů, která je lemovaná problémy s místními průvodci, horšícím se počasím, ale i rostoucími rozpory mezi nimi. Každý z šesti mužů má své problémy, ale společný cíl překonat obtížnou horu je stmeluje. Bude však touha zdolat jednu z nejnebezpečnějších hor na světě silnější, než život? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (39)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Úsměvný filmík mi přijde nevěrohodný i na svou dobu vzniku. 1) Nepřekvapuje tehdy běžná neznalost angličtiny ani neúcta k mínění lokálních nosičů. Jsou to prostě Himaláje z televizního studia na Kavčích horách._____ 2) Kde to natáčeli? Tatry a Šumava?_____ 3) Naivní chování, přihlouplé dialogy. Pokud horolezci byli skutečně takoví, jak je líčí film, je na podiv, že přežili._____ 4) Více info o expedici na české Wikipedii. 5) Výstižný koment: Snorlax*. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Rozhlasová hra, kterou někdo přenesl do stanu a nechal nebohé herce deklamovat tupé dialogy. Během stupidních rozhovorů hlavních aktérů někdo mlátil do stanu, aby markýroval vítr. Otřesně statické a nezáživné. Šefrankovi nelze upřít téměř světový rekord, natočil dobrodružné drama tak, že největším dobrodružstvím je čekání na závěrečné titulky a dramatem to, zda divák dočká konce v bdělém stavu. ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele

Film Horolezci věrohodným způsobem zachycuje osudy Tatranské expedice Himálaj 1969. Parta herců, která se ve filmu sešla působí opravdově a každý charakter postavy se během dramatického stoupání k vrcholu projevuje víc a víc. Přichází psychické i fyzické vyčerpání, omrzliny a proměny jejich tváří se mění. Má to sílu a svým způsobem i polodokumentární význam, ke kterému přispívá vypravěčský hlas Jiřího Adamíry. Hudba Karla Svobody taky dělá svoje. Režisér Bruno Šefranka se nebál použít zasněžených exteriérů, čímž dostal film patřičnou hloubku a reálnost. Stokrát se můžu opakovat, že v dnešní době by filmový štáb s bandou novodobých "herců" v takových podmínkách nedokázal natočit ani zblo! ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Na vzdory chmurné době svého vzniku nezvykle kosmopolitní a do západního světa otevřený televizní film bez nějakého výrazného ideologického zabarvení. Horolezectví coby dobově módní sportovní aktivita skutečných mužů (která byla zároveň jednou z mnoha úniků z šedavého bezčasí normalizace) je podána sice prostě televizní, ale i přesto poutavou formou (kombinace hraných pasáží a dokumentu je pravda zjevná znouzecnost, ale dost těžko si lze představit, že v roce 1973 povolí vládnoucí nomenklatura tvůrcům natáčení bůhvíkde v cizině). Mimochodem film, který o několik dekád předznamenal dnešní outdoorovou módu a životní styl... (to oldschoolové vybavení a oblečení bylo opravdu radost sledovat :-) ) ()

sator 

všechny recenze uživatele

Uvěřitelnost je kromě dokumentárních prostřihů malá a místy až směšná, dramatičnost šustí papírem a Brzobohatý špatný až běda... Jan Tříska ztvárnil životní úděl horolezce RNDr. Jana Kounického CSc., (* 25.12.1939 † 26.05.1973), který po pádu na Makalu ochrnul a po šesti dnech zemřel, protože z míst kde byl, ho nebylo možno dostat dolů. Další snímek který se tragédii na Makalu věnuje je Vynes na horu svoj hrob. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (1)

  • Jan Tříska ztvárnil životní úděl horolezce RNDr. Jana Kounického CSc., (25. 12. 1939 – 26. 5. 1973), který po pádu na Makalu ochrnul a po šesti dnech zemřel, protože z míst, kde byl, ho nebylo možno dostat dolů. Další snímek, který se tragédii na Makalu věnuje, je Vynes na horu svoj hrob (1979). (sator)

Reklama

Reklama