Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

DeJiF

Když jsem se před nějakou dobou díval na své starší recenze, mnoho z nich jsem mírně upravil, či více upravil a nebo úplně smazal, protože byly absolutně dementní a navíc teď vím, že můj ČSFD účet už nečtu jen já pro své vlastní potěšení a poplácání po zádech jakou skvělou práci jsem zase odvedl..."Děkuji DeJiFe" "Nemáč zač DeJiFe"... ehm prostě jsem se rozhodl některé filmy přehodnotit a aktualizovat moje recenze. Jedny z mých prvních recenzí patří sequelové trilogii, kterou jsem před dvěma roky hodnotil jako rozhořčený fanoušek, naštván na všechna vesmírná monstra, která stvořila tenhle astronomicky velký kus rance a ještě k tomu s nálepkou Star Wars. Inu po těch dvou letech ten film pořád není nic moc, ale rozhodně je to o hvězdu lepší. Hlavní problém, který Síla se probouzí má je ten, že zkrátka příliš sází na fanservis (který jak se zdá u spousty lidí zabral, takže Dyzny si spokojeně namastil kapsu), jinými slovy tam není moc nového, zároveň však přidává do SW universa některé nové věci, které tenhle vesmír absolutně rozbíjí, nedávají smysl a prostě bleh. Začněme tedy od toho fanservisu, kterého si v nových Star Wars počinech všímám čím dál častěji (jeden příklad za všechny budiž Star Wars: The Bad Batch). V tomto snímku se nám vrátily staré postavy, které však většinou bývají tak na sílu přidané, takže tam moc nemaj co dělat a nebo hnedka umřou, protože už ani herci je nechtěj hrát (Han Solo). Když bychom se však přesunuli k novým věcem v předaleké galaxii je to snad ještě o píď horší než nechutná zásoba fanservisu. Když už totiž nezafungují staré postavy, přichází postavy nové a ty nefungují ještě více. Rey je Mary Sue jak vyšitá, která všechno hnedka umí, Sílu si hnedka osvědčí, pilotovat a spravit popelnici umí, vsadím se, že by i plavat uměla, i když celej život strávila v poušti. Finn, který má jako zběhlý Stormtrooper velký potenciál, ale je to po celej film (a vlastně i trilogii) celý jeho charakter. To samé Poe Dameron, je kůl, ale nic víc. Snad jediná postava, která měla reálný potenciál, dokud nepřišly další díly, byl Kylo Ren, který má zajímavou minulost a i EMOCE. Zároveň je tu taky spousta blbostí, jako například, že tvůrci rozbíjí pravidla Síly, Starkiller base je na malou jiskřičku povstávající z Impéria jménem První Objednávka, trochu moc OP a JAK SAKRA NĚJAKÁ OKATÁ MRKEV VZALA LUKŮV LIGHTSABER, KTEREJ SPADL NEZNÁMO KAM NA PLYNNÉ PLANETĚ? Film a celá trilogie má hromadu potenciálu, kdyby se ovšem autoři nebáli ukázat nám něco nového a necpat sem jen staré věci a postavy. A nové věci a postavy nemají charakter a rozbíjí pravidla SW universa. Smutné však je, že tohle je nejlepší díl téhle nové trilogie. ()

Feacher

Jako prequelfan jsem asi zaujatý, ale prostě mně sequely nesedi... zvláštní postavy, často nelogické věci v daném světě SW, nelogické zápletky... 7ka ještě není tak úplně zlá v tomhle, ačkoli prostě připomíná modernější remaster epizody 4.. stojím si za tím, že trojka je TOP! ()

Sopholojong

Vycitanie konceptu stvrtej epizody je na mieste, rovnako i slaboduchost Kylea Rena, ktoreho som z traileru tipoval za najultimatnejsie zlo zo vsetkych SW filmov (este cernejsie nez Vader s Imperatorom dokopy). Lenze dokazem byt "nasraty" na film, v ktorom su rozbortene, hnijuce imperialisticke krizniky v pusti, v ktorom maju Han s Chewiem tak famozny comeback ("Chewie we're home"), v ktorom Han konecne... K tomu nam co sa akcie tyka (tie kamerove eskapady letu Millenia Falcon cez pust a pomedzi rozpadnute obrovske koraby su na Oscara) "tekavy" Abrams este prinasa obrovske potesenie pre oko v podobe najsexi sermiarky Daisy Ridley alebo noveho konkurenta R2D2 na vyplnenie komedialnej casti pribehu BB-8. Ma to mnozstvo much, ktorymi by sa dal film zhodit do priepasti, ale vazeni ruku na srdce... toto je ta naivita, toto je ten patos, ta osudovost menom Hviezdne vojny! ()

Jansuper

Joooo tak jako tady měla ta trilogie docela eště nádech a dobrý příběh a děj, když sem tento díl viděl řekl sem si tak to nebude tak hrozná trilogie jak všichni říkají ( než sem viděl následující dva díly). Jako scény se mi líbily a ta scéna jak Han sólo po letech vešel do své lodi milenium falkon a zavzpomínal na staré časy byla moc hezky emotivní a i ta scéna jak je napadli ti mimozemšťané na té lodi, ta scéna byla fajn a efekty a triky celkově byly také skvělý dle mého názoru ()

Brvis

Já si nemůžu pomoct, ale sedmé star wars je taková vtipná, emotivní a akční oddechovka. Jakože jasně, minulým dílům nesahá ani na paty, ale své si odvede. Máme tady death star numero drei, což už byl mírný problém šestého pokračování, ale v tom se to ještě dalo odpustit, ale tady, kdy je koncept jejího zničení prachsprostě stejný, už to začíná být pomalu nuda. Příběh nám postupně, ale jasně rozvine příběhy nových postav. Ale u nových nezůstáváme. Objevují se ti i hrdinové/hrdinky z předchozích dílů, což je pro příběh velmi dobrým faktorem a rozhodně nejednoho fanouška SW to nadchne. Ve filmu se střídají lokace, ale to už je u star wars běžné, spíše by bylo divné, kdyby se příběh odehrával na té stejné lokaci. No příběh má zde mnoho emotivních zvratů, některé vás až dojmou. Jak už je u star wars zvykem, tak i tento díl doprovází epický soundtrack od legendárního Williamse. Sumasumárum: film má mnoho zábavných a vtipných faktorů, takže mu lecos odpustíte, ale ten koncept s death starou už je prostě ohraný, ještě spíš, když se tady otvírají nové možnosti jak příběh rozvinout. Obávám se, že tento díl je to jediné pozitivní z  této nové ságy star wars. Bohužel, to je krutá realita, ale chápu, proč má řada lidí tento díl ráda. 7/10. ()

Bender0101

Špatný remake Epizody IV, který pořádně nenavazuje na původní trilogii; sám o sobě horší než libovolná Epizoda prequelů a navíc je zpětně poškozován (především) Epizodou VIII. ()

Bohdy67

Jako vždy... Pro fanoušky SW možná i důstojné pokračování s velkým nádechem nostaligie... Pro nás ostatní v podstatě jen obyčejný film s legendárním Harrisonem Fordem a pokračování životních rolí Hamilla a Fischerové. Jinak v podstatě ten samý svět který nás provází celou sérií. Mě prostě SW nenadchli a pokud se nejedná o kvalitní film jako takový je pro mě prakticky o ničem... Za značku 3* a 50% ()

Tomas.Abi

Pokud znáte původní trilogii, tak Vás epizoda 7 neurazí, ale ani vás nepotěší. Příběh je takovým remakem epizody IV a ještě vykrádá některé nápady z epizody V. Děj je předvídatelný, postavy ploché a děj suchý. Přesto jde o nejlepší díl nové trilogie, který stojí za to shlédnout, pokud už jste viděli vše ostatní. ()

pencho

Co bych měl říci? Tento film - trilogie - by byl lepší bez kontextu ostatních Star Wars filmů, problém je, že tím, že je v kontextu ostatních filmů, tak je zároveň úplně diskredituje, zloduši nebyli poraženi, jejich vůdce ani neumřel, ničeho nebylo dosaženo. Řekl bych, že tento film, ale má dokonce potenciál být lepší než originál, rozhodně po formální, umělecké i herecké stránce. Tak proč z něj neproudí to, co z těch původních? Nejspíše proto, že se jedná prakticky o kopii těch prvních, chtěl jsem tu rozepsat co všechno je skoro naprosto stejné ve srovnání s prvními filmy, ale to by bylo na dlouho, jelikož je toho opravdu hodně. Co bych teda řekl, lepší kamera, hezčí záběry, sympatičtější a zkušenější herci, dokonalejší efekty, propracovanější a modernější (očividně) příběh, horší film. ()

Llou

Nové sójové války nejsou filmy, jsou to produkty za cílem vyždímat $$$ z peněženek sójových konzumeristů, jejichž život není o ničem hodnotnějším, než konzumování různých značek zlých megakorporací, které nezajímá nic víc, než peníze (a jejichž HR oddělení, které jsou plné tlustých bezdětných žen, se snaží vnutit do těchto značek co nejvíc sluníčkářské propagandy). Říkejte si, co chcete o prequelech, ale Lucas měl určitou uměleckou vizi a rozhodně je nedělal jen proto, protože ho k tomu donutili akcionáři. Z filmu mám tak "prázdný" pocit, že mu ani nedávám (resp. si nezaslouží dostat) hodnocení, ačkoli možná by si Odpad! zasloužil jen kvůli tomu, že teď už nikdy neuvidíme Thrawnovu trilogii ve filmu - doufám, že jsou lidé od myšáka (nebo spíš krysy?) nadšení z toho, že jejich potřeba vecpat do filmu "nové levicové ideologie" a vydělat co nejvíc peněz (tj. přijít s filmem pro nejmenšího společného dělitele bez duše a bez myšlenky) vyrobila místo toho tento "skvost". ()

Petak3

Vlastně to tak spatny neni. Jasne, je to totalni odpad oproti prequelum nebo og trilogii. ALE mohlo to dopadnout jako třeba prsteny moci nebo Duna, solidních 55%. ()

Rebel24

Star Wars 7 je copy paste pôvodnej trilógie, J.J. Abrams týmto filmom u mňa potvrdil, že je veľmi slabý režisér i scenárista, spätne celá idea pokračovania sveta Star Wars pôsobí úplne zbytočne, jediný kto potešil bol vtedajší objav Adam Driver, ktorý to postupne ťahal celkom sám. Technicky inak výborný film, s vydareným a prekvapivým záverom, ktorý vytiahne celkový dojem. 70% ()

Muad

Abrams totálně posral Star Trek a za to jsem mu přál zčernalý genitál, ale za Star Wars: Episode VII - The Force Awakens mu přeji, když už né úplné uzdravení, tak aspoň zdařilou plastiku. Tohle je Star Wars. I přes občasné Hollywodské klišé, pusinky na čelo a občasný pohled na ubrečeného spratka, to stojí za voholení v podpaží pomocí světelnýho meče. Až se mě přístě revizor zeptá, jestli mám lístek, tak se zhluboka nadechnu a řeknu, že žádnej lístek vidět nepotřebuje a ať zahodí ten vodznak a vodejte z autobusu. Jo a až bude odcházet, tak mu řeknu ať navalí ještě šrajtofli.. teda ať ji hodí na zem .-) Tak tohle jo.. to můžu.. Totální návrat do dětství. Pro dnešek zbohem cinizmu.. to bude náročný .-) ()

Incanus

Síla se nevrátila, ale teprve se "probouzí". Přemýšlel jsem, po dnešní půlnoční premiéře, jak film ohodnotit. Celou hvězdu dolů dávám za vyloženě nesympatického (bez špetky charizmatu) představitele Kylea Rena. Ten poskok, co ho řídí jakbysmet. Plus možná ještě ten "nový" světelný meč, který působí jako pěst na oko. Jinak se dá říci, že J. J. Abrams odvedl kus poctivé práce. Nebudou to ty samé "Star Wars", jako v epizodě IV. - VI., ale tento díl je jejich přinejmenším důstojným nástupcem. Až na malou výtku, zmíněnou na začátku nemám celkem nic, co bych měl jako výrazný nedodělek. Děj se nikde neloudá, ubíhá svým tempem, chemie mezi ústřední dvojicí funguje, stejně tak i mezi "starou gardou". Hvězdné války jsou zpět, a jsem za to rád. Jen příště doufám, že režisér se svým týmem vybere pro další filmy z tohoto univerza herce, kteří se pro svou roli hodí a nebudou jí ostudou. ()

Krissst

Nostalie, mrazení v šíji, úsměv na tváři a spíše kladný názor na celkové hodnocení filmu převládá nad rozporuplnými pocity z předvídatelnosti děje a zbytečnými dialogy pro osvětlení situací nově narukujícím do mezigalaktických válek. Neeeskutečne. Já děkuji. ()

Sanders

Jak jen to napsat slušně. V mnoha ohledech přetransformovaná epizoda IV s modernějším nádechem. Herecké výkony jsou v některých pasážích vtipné a nevěrohodné. Je to až smutné, že u takového filmu s tak obřím zastoupením fanoušků nešlo přeci jen vyždímat něco lepšího. Škoda dalších řádků v komentáři. Hodnocení mluví za vše. ()

Gomez518

Abrams hodně čerpal ze všech 6. dílů, aby neurazil fanoušky staré serie, ani te novější (ted už té novější). Samozřejmě mohlo být zapojeno více vedlejších postav a více ty postavy propracovat do hloubky, jak se mi to líbilo u 1.-3. dílu, Kylo Ren byl dobře udělan, že je stejně nevyrovnaný jako Anakin, ba i možná dokonce ještě větší ,,magor,, a ještě více nevyrovnaný , nemůžu jeho dílo hodnotit hůře než 5 hvězdami:) ()

chrisofwar

Skvělý, úžasný a nádherný COMEBACK!!!! Film měl tu správnou Star Wars atmosféru a velice se podobal starým dílům. J. J. Abrams to zvládl opravdu mistrně. Skvělí herci, krasné scény, skvělá režie i střih. Nic mě ma tomto filmu nezklamalo! /100%/ ()

[[Wizard]]

Hodnocení...A přesně tohle je ten jedinej problém toho filmu. Místo toho si jej celý v klidu zkouknout tak v nás už klíčí takové to pochybování: a bude to stejně dobrý zážitek jako byly ty předchozí? Líbí se mi víc než předchozí? Přesně v ten moment, kdy se vám podaří hodit za hlavu vaše předchozí nakoukané hodiny a hodiny původních děl a ponoříte se do obrazu a zapomenete na nějaké srovnávání, tak zjistíte, že je před vámi perfektně naservírované pokračování toho, co máte tak zatraceně rádi se smyslem pro detail, správným prostředím tam někde na okraji, správným kontrastem mezi všemi dílčími prvky a nakonec i takovým tím akurátním decentním šmrncem 'vesmírné pohádky' který se kdysi třepotal už kolem původní trilogie... To že se objevuje až moc paralel s novou nadějí nechme stranou, vždyť jsme to vlastně chtěli že? Každopádně platí následující: J.J. má mojí plnou důvěru, dál ať dá své kreativitě za dost!. Víc asi není třeba dodávat! :) ...................................................................................A jestli se někdo ptá, jestli to je lepší nebo horší než předchozí filmy? Ani jedno ani druhé,... je to prostě další kapitola :) právoplatně na svém místě v čase. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý