Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

RyanRainheart

Na jednu stranu úleva, že toto pokračování po tolika letech dopadlo dobře, ale na druhou stranu se nedokážu ubránit pocitu, že je toto pokračování zbytečné. Je těžké pokračovat, když už uběhla tak dlouhá doba a všichni hrdinové žijí své životy v knižním universu, které se Disney rozhodl bojkotovat a vydat svou vlastní cestou (chápu naštvané čtenáře, kteří byli zvyklí na to, že Han měl dvojčata a syna Anakina a Luke syna Bena, no tady je to celé jinak). Co se týká nových hrdinů, tak ti jsou ve směs sympaťáci (Finn, Rey a Dameron), hlavně představitelka Rey dokázala strhnout a lecos naznačuje její spojení s Lukem. Pak je tu ovšek Kaylo, který se měl prezentovat jakožto nový padouch, ale dle většiny nedokázal naplnit padouchovský potenciál (hlavně, kdy si sundá tu svou masku). Já si dovoluji s tímto nesouhlasit, myslím si, že tato postava vzhledem k okolnostem, které jí provází a kterými si prošla, má potenciál, jen zatím není plně vysvětlena, aby byla plně pochopena a zařazena (alespoň doufám, že nám v tomto nová epizoda udělá jasno a nebudeme si muset na pořádné vysvětlení počkat až do roku 2019). Chápat Kayla jakožto přímočarého padoucha, kterými byl třeba císař či potom dále Vader, myslím že nelze. Tato epizoda se bohužel nevyhla některým opakováním a nesmyslům, jako je ta nová Hvězda smrti, co vysává slunce. Celkem mě taky štvalo, že se Luka dočkáme až na konci filmu a musíme si tak na něj počkat dva roky. Jinak celkově ale hodnotím tuto novou kapitolu pozitivně, takže hurá do vzdálené galakxie. ()

DoNotCross

Ten film jsem si dvakrát užil. Poprvé mě ani nenapadlo přemýšlet nad tím, že jsem nedostal, co jsem očekával. Byl jsem nadšený. Tohle je plnokrevné vesmírné dobrodružství ze staré školy, kde nemusíte řešit přebujelé CGI a prkenné herectví. Noví hrdinové jsou skvělí - nic moc se o nich vlastně nedozvíte, ale fandit jim budete od první minuty. Rozhodně se povedlo naprosto famózně podat radost z toho, že se můžete potkat se starými známými a zároveň příběh pokračuje dál. Celá sedmička je o předávání štafety. A ano, v tom je asi taky největší problém, je to jen předěl, mezi událostmi důvěrně známými a něčím, co teprve přijde a doufejme, že bude taky stát za to. Ale celé je to vyvedené s takovou láskou a umem, že vám ty dvě hodinky utečou jako nic. Vesmírné bitvy jsou parádní, šermovačky stylem navazují na starou trilogii, takže se nehraje na efekt a vy prožíváte každou ránu. Drží se to při zemi, ale stačí to. A první zažehnutí prastarého meče modráska je ultimátní fanouškovské blaho. Možná i mě trochu mrzí, že nám J.J. nenaservíroval něco víc kulervoucího a "jen" oprášil staré postupy. Upřímně doufám, že si v tomhle ohledu Disney v epizodě VIII napraví reputaci. Ale je třeba ocenit, že se mu podařilo na odkaz Star Wars navázat mnohokrát lépe, než samotnému Lucasovi parádně vyváženým filmem, který s umem mixuje humor, akci nostalgii a nové postavy a nutí nás počítat dny do "osmičky". Co víc nakonec chtít? P.S. Ač se mi v kině OST zdálo děsně nevýrazné, musím teď po poctivém naposlouchání říct, že to John Williams dokázal i po sedmé. ()

wirtr

Tak start opravdu super, bohužel mi připadalo, že kvalita postupně klesala a zvyšovala se předvídatelnost. Nicméně noví hrdninové jsou velice sympatičtí. Hlavní záporák vypadá správně nevyrovnaně. A i přesto, že mi připadá, že se některé prvky opakují, je to podle mě dobrý nástřel pro další díly. ()

blowup

Zpočátku nastalo uvědomění, že čekám strašně moc, až to není v silách filmu to očekávání splnit. Očekávání je postupně jemně naplňováno. Obraz je úžasný a vlastně si uvědomuji, že IV. - VI. jsem neviděla v kině. Pro mne je to symbolická pohádka, dobro x zlo. V některých chvílích až dojímavé. Pro někoho je to pitomost, já se tetelím blahem. Protože jsem nebyla připravená na jednu scénu, tak i šokem. A: neberte si to tak vážně, někteří. ()

zubrik66

SW sú späť. Film nemá hluché miesto, všetko šlape. Áno Kylo Ren by mohol byť lepší záporák, ale ani Hans Solo nie je klasický Zoro...Výprava nás zavedie na skvelé miesta. ()

LukeKiller

Toto je film, ktorý by mali fanúšikovia Star Wars vidieť 2x. Pretože pri druhom raze je fakt očividné, že sme hodnotenie tohto filmu o hviezdičku, či dve prehnali. Je to v podstat remake a koláž epizód IV a V. Keď sa pomrkávanie smerom k divákovi zmení na epileptický záchvat, postavy nemajú motiváciu a sú aby boli, je to zle. Nie je to I - III zle, ale je to zle. Čakal som viac. ()

belasis

Vystavěný svět, práce s postavami - na jedničku. Děravý scénář, minimum zapamatováni hodných momentů a těžký fan servis, který působil místy hodně zbytečně - ach jo. Všechno je holt na svých místech a nic neschází ani nevyčnívá 6/10. Nejlepším JJovým filmem tak o několik světelných let zůstává Star Trek 1. Howgh. ()

PajinkaKox

Dobře, dobře... S odstupem času musím přehodnotit. Co mě hodně potěšilo, že tamější technika ( lodě atd.. ) se držela původní trilogie a nebyla nesmyslná jako v I, II a III. Co se týče děje, nebyla to až taková hrůza, ale ani to nebylo nic převratného a když použiji slova mého tatíka, bylo to už moc pohádkové..Obsazení mě rozhodně nepotěšilo a Harrison na mě působil trošku nuceně. ()

andrevs

Chýba tomu poriadny príbeh, vývoj postáv, poriadny záporný hrdinovia. V podstate klasický popkorňák ktorý vo mne zanechal pocity asi ako Transformers 3 alebo nejaká marvelovka. Svoj úspech taží zo svojho 40 rokov starého predchodcu, ale nemá čo povedať novému divákovi. Bohužial nechytá sa ani na epizódu II a III ktoré boli dalším dielom a nie len remake. Napriek tomu som spokojný lebo som ani viac neočakával. Priznajme si, keby toto bol prvý film o SW tak by sa jeho priemerné hodnotenie pohybovalo oveľa oveľa nižšie. EDIT: S vedomosťou aká bola epizóda VIII a IX, musím zvýšiť hodnotenie na 4*. Tento diel bol výrazne lepší ako to čo nasledovalo. ()

PAVLIS

První tři díly jsem neviděl, poslední tři si už skoro nepamatuju, přesto jsem celou dobu zažíval déjá vu. Jen se postavičky nějak promíchaly... Dá se to brát tak, že je šikovný restart pořád lepší než čistokrevný remake, s tím mám ale problém se spokojit. Víc invence by nebylo? (kino 2D, titulky) ()

phasek

Že to mělo 136 minut? Vůbec jsem si nevšimnul. Po konci filmu říkám manželce: "To bylo nějaký krátký :-) " U mne to bylo přesně takový, jak jsem si představoval, čekal a vlastně i doufal. To příjemný mrazení, když jsem viděl tu "starou kraksnu" znovu vzlétnout, R2-D2 znovu zabzučet, modrej světelnej meč zažehnout a hlavně vidět Luca aspoň deset sekund (jo, vypadal jako Obivan). Škoda jen nový hvězdy smrti, měla dostat větší roli i v dalším pokračování. ()

jprmusic

Co ti kritici mají - 6 epizod v jednom - no a co ? Nucená genderová rovnováha a politicky korektní černoch v hlavní roli ? No a co ? Všichni jsou zpátky, tak si to pojďme díky JJA užít .... ()

Janek777

Film měl jedinou vadu na kráse, a tou byla další hvězda smrti. Tu ale vyrovnala atmosféra, která od začátku filmu doopravdy působí tak, jako že jsme ve SW 30 let po událostech VI. epizody. A do této atmosféry se fanoušek vždycky rád vrací. Všechny ostatní "nelogičnosti" nebo "převzaté věci z předchozích dílů" budou, pevně věřím, vysvětleny v dalších epizodách a až v návaznosti na to bude možné film realisticky zhodnotit. Ostatně se na tuto tématiku na internetu již vyrojilo spoustu teorií. Kladně hodnotím všechny tři nové kladné postavy (Daisy Ridley v hlavní ženské roli příjemně překvapila), které mají zajímavé příběhy. Výborní potom byli oba dosud představení záporáci, Kylo Ren se zajímavou psychologií, i generál Hux, který po dlouhé době představuje v sérii generála, který není ve filmu jen k tomu, aby byl uškrcen Darth Vaderem, ale který je silnou osobností a konkurencí Kylovi. Shrnuto a podtrženo, 90% a těším se na další díly. ()

unrocker

Noo... tak... co se tyka tohoto filmu je moje největší zklamání že už sem to snad viděl... povstalci musi znicit temnou stranu sily... k tomu musi zase zrusit nejakou zakladnu a tu zase jenom znici tim ze Han vypne štít a opet zase znovu musi stihackama trefit nejake jedno misto a pak to cele bouchne... jak se J.J. podařil návrat StarTreku tak tohle me zaujalo jen specialnimi efekty... nicim jinym... ()

minima

Jistě, je to všechno to, co už jsme viděli, ale musím říct, že mi to vůbec nevadilo. V kině jsem prostě vypnula a hezky si to užila a to tedy jakože parádně. Jen jsem si říkala, že jsem se nemusela tak úzkostlivě vyhýbat spojlerům, když ty hlavní věci byly ve filmu buďto zmíněny jen tak mimochodem, nebo byly předvídatelné, což byla celkem škoda, ale zase přemýšlím, jak by to šlo udělat nenápadně a přece s grácií. Inu, jak říkám, byl to vlastně film pro mě. 8/10 ()

MrMir

Absolutní fucking pleasure roku! Není co dodat! Výborné efekty, výborná kamera, neskutečná atmosféra původní trilogie. Lepší, než jakýkoli díl druhé trilogie.Bravo Abrams! ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý