Temný případ

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (více)

Toto drama s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem v hlavních rolích se soustředí na dva detektivy státní policie z Louisiany. Sleduje jejich osobní i profesionální vztah během sedmnáctiletého pátrání po děsivém rituálním vrahovi. Čím déle pátrání trvá, tím více se mění jejich životy a jejich partnerství dostává zabrat - každý z nich musí sám zjistit cenu odplaty a projít si ztrátou iluzí. V roce 2012 je znovu otevřen případ vraždy z roku 1995, na němž pracovali detektivové Rust Cohle a Martin Hart, kteří se mají znovu pustit do vyšetřování. Vše probíhá v současnosti prostřednictvím samostatných výslechů. Oba detektivové vyprávějí příběh svého vyšetřování, přičemž znovu otevírají nezhojené rány a začínají pochybovat o tom, že se jim podaří vyřešit případ bizarní rituální vraždy z roku 1995. Jednotlivé časové linie se rozcházejí a znovu sbíhají v roce 2012 a oba muži jsou opětovně vtaženi do světa, o kterém si oba mysleli, že je dávno pohřbený v minulosti. Ve chvíli, kdy poznají sami sebe i vraha, je jasné, že temnota je přítomna na obou stranách zákona. (HBO Europe)

Recenze uživatele SplitBrain k tomuto seriálu (8)

Série 1 (2014) (S01)

Dokonalosť! Toto nie je seriál, ale umelecké dielo. Zachovať ako dedičstvo pre budúce generácie a vystreliť nejakým ďalším Pioneerom alebo Voyagerom do vesmíru. Videl som asi 9x každý jeden diel. A zakaždým som si všimol nejaký ďalší nenápadný detail, ktorý jemne dopĺňa príbeh. Možno životné role Harrelsona a McConaugheyho. Totálne rozdielni detektívi sa púšťajú do prípadu, ktorý začne ovplyvňovať ich životy. Nemajú sa vlastne ani radi, len spolu musia pracovať. Stále napätie medzi nimi vytvára ďalší samostatný príbeh popri tom hlavnom. V troch časových líniách sledujeme vývoj prípadu a postáv.Na mrazivú a temnú atmosféru nie je treba zimu a tmu. Kto vie, dokáže takú atmosféru vytvoriť aj v slnečnej a dusnej Louisiane. ()

Noční krajina (2024) (S04)

Aljaška, zima a tma musia liezť ľuďom na mozog. Séria sa snaží o studenú, ponurú atmosféru, ale nepodarilo sa. Prostredie hra len minimálnu rolu, čo je škoda. Aljaška si ale vždy perfektne zahrá svoju úlohu, ak je na scéne s domácimi inupiaqmi. Návštevy v loveckom tábore boli tie najzaujímavejšie pasáže z celej série. Škoda, že boli asi len dve. Ak by séria rozvíjala túto linku, mohlo to byť o niečom inom. Ale nanešťastie sa toho v nej splieta až príliš. Mytológia, vzťahy, eko téma, samostatnosť žien. Všetko a nič poriadne. Predvídateľné. Skratkovité. Zabudnuteľné. Vždy koniec dielu sa snaží byť šokujúci zvrat. Ale...no...nie je. Zas opäť to zostáva pri snažení. A to je príznačné pre celú sériu. Snaha o niečo, ktorá nevyšla. Celých šesť dielov by sa vmestilo do jedného dielu Kostí. Všetko okolo je vata mexickej telenovely na Aljaške. ()

Part 1 (2024) (S04E01)

Takže, máme tu predstavené všetko. Prostredie: zamrznutá temná dedinka na periférii periférie. Postavy: policajtka studenšia ako Aljaška a s hladinou testosterónu väčšou ako Marty a Rust dokopy. Jej "protipól", miestna tajomná policajtka a ich nevyriešené účty z minulosti. Mladý policajt, pomocník a blbeček. Halucinujúca stará žena. Zopár miestnych ožratých buranov. Zápletku aktuálnu, aj tú z minulosti: zmiznutý vedci, stále strašiaci neuzavretý prípad, náznaky inutiskej (iñupiaqskej) mytológie, aj povinná jazda politickej korektnosti (násile na ženách vs. silné slobodné ženy, rasizmus). Rozohraného je toho na 1.diel teda hodne. Tvári sa to vážne, čo nie vždy úplne vychádza. A neviem sa zbaviť pocitu, že 4.séria môže byť solídna detektívka, alebo aj ťažký prúser. Som zvedavý, ktorým smerom sa budú uberať ďalšie diely. Práve to je dôvod, prečo pokračujem v pozeraní. Nie kvalita, alebo to, že by ma seriál vtiahol do deja. ()

Part 2 (2024) (S04E02)

Diel neposúva dej oveľa ďalej. Len dopĺňa, to čo bolo naznačené v prvej časti. Je celkom iritujúce sledovať večne nasranú Danversovú. Asi chceli drsňáčku, ale začína pripomínať reklamu na žalúdočné vredy. S nikým sa nebaví normálne. Len vrčí kade chodí. Ak by dala macho bonmot raz-dva krát za diel, bolo by to uveriteľnejšie. Ale je toho už príliš. Nie, nie. Nie je to drsné, ale otravné a neprirodzené. A kompozícia obetí mi pripomenula klip Rammstein "Mann gegen Mann". Len v studenej verzii. ()

Part 3 (2024) (S04E03)

Ale čo? Žeby náznak ľudskosti a empatie u hlavnej postavy? Najprekvapujúcejší moment dielu - Danversová nie je až taká frigidná, ako sa zdalo. Najnapínavejší moment dielu (a snáď nie aj celej série!) - Danversová sa ide venovať nejakému dieťaťu! Fakt som sa o to dieťa bál. Na to, čo predvádzala v prvých dvoch dieloch, som myslel, že decko vyhodí von do mrazu a zamkne za ním. Ale dopadlo to dobre, dieťa snáď nemá žiadnu doživotnú traumu. Zistili sme, že Danversová je človek a môžme prípad riešiť ďalej. Predpokladám, že ďalšie diely odhalia, prečo je taká zatrpknutá.Diel inak vygradovaný, konečne atmosféra zhustla. Do prípadu sa dostáva aj mystika a nadprirodzeno, čo hodne pomohlo. ()

Part 4 (2024) (S04E04)

Diel skôr o vzťahoch, ako o samotnom prípade.Už sa ani neriešia zmrznutí vedci a ich výskum. A pritom to na začiatku vyzeralo, že to bude hlavný motív seriálu. Škoda. Namiesto toho sa do popredia dostávajú vzťahy a to krížom krážom - dostávame zápletku asi ku každej postave. Tie ale nie sú vôbec podstatné pre samotný dej a niektoré sú úplne zbytočné. A ak tieto vzťahové zápletky mali lepšie vysvetľovať motivácie a správanie niektorých postáv, tak to robia veľmi kostrbatým spôsobom. ()

Part 5 (2024) (S04E05)

Aj ten kúsok mytológie a pokus o nadprirodzenú atmosféru z druhého dielu sa už úplne vytratil. Zostala len prapodivná zlátanina. ()

Part 6 (2024) (S04E06) odpad!

Polovica dielu je nafilmovaná v igelitom vystlanom štúdiu (akože zmrznutá jaskyňa?) a finále celej série iba ako prerozprávaný príbeh za stolom pri káve? Čo to malo byť?! Ak celá séria balansovala na hrane priemer-prúser, na konci je už úplne jasné, kam sa to celé preklopilo. ()

Seriál Šógun ovládl ceny Emmy a lámal rekordy

Seriál Šógun ovládl ceny Emmy a lámal rekordy

16.09.2024

Přestože poslední ceny Emmy si odbyly své předávání teprve v lednu tohoto roku, máme za sebou zase další ceremoniál, kde se rozdávaly sošky za seriálově plodnou první polovinu roku 2024. Do… (více)

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb