Reklama

Reklama

Old Shatterhand

  • Západní Německo Old Shatterhand (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Vinnetou usiluje o uzavření mírové dohody mezi indiány a bělochy. Tomu se však snaží zabránit kapitán Bradley, jenž se za tím účelem spolčil s desperátem Dixonem. Ten ve spolupráci s proradnými Komanči přepadává osadníky a na místě masakrů nechává těla zabitých Apačů, jež mají Vinnetouův kmen očernit. Do zajetí protivníků upadl Vinnetouův adoptivní syn Tujunga, ale zachrání ho hrdinný Old Shatterhand. Ten se vydává za míšenkou Palomou, kterou má doprovodit do bezpečí, ale zjistí, že u ní nalezl útočiště syn pobitých osadníků, jenž by coby svědek mohl mít zásadní roli v celém konfliktu. Vinnetou mezitím ve snaze zabránit otevřené válce mezi Apači a Komanči vyzývá na souboj muže proti muži svého rivala, náčelníka Velkého medvěda… Úspěch Pokladu na Stříbrném jezeře podnítil k natáčení dalších mayovek nejen původního producenta Horsta Wendlandta, ale i jeho největšího konkurenta Artura Braunera, šéfa společnosti CCC Film. Ačkoli Wendlandt vlastnil práva na veškeré Mayovy knihy odehrávající se na Divokém západě a měl na účinkování v nich smluvně vázané i hlavní hvězdy Pierra Brice a Lexe Barkera, Brauner prostě přišel s projektem Old Shatterhand. Jelikož žádná kniha s tímto názvem neexistovala, nemohl Wendlandt proti tomu nic dělat. Výrobu filmu provázela řada nesnází, především pak opakované výměny scenáristů, kdy poslední dokonce proběhla ještě v první den samotného natáčení. Podobné průtahy provázely i angažování režiséra, ale bez komplikací se neobešlo ani samotné natáčení, stižené různými nehodami i nepřízní podzimního počasí. Částečně kvůli průtahům, ale především díky vysokým ambicím Artura Braunera i finančním nárokům Lexe Barkera se film Old Shatterhand stal nejnákladnějším projektem v celé sérii mayovek z šedesátých let. Rozpočet byl ale vyrovnán úspěchem snímku a jeho prodejem do desítek zemí, dokonce včetně bývalého Sovětského svazu. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (198)

Zagros 

všechny recenze uživatele

Jak jsem uváděl v komentáři k filmu Mezi supy, svět hrdinů Karla Maye je mi velmi blízký a mám ho rád. Jeho filmové adaptace mimo svatou čtverku jsem prozatím neznal a pár filmů jsem si chtěl doplnit. Film Mezi supy nebyl špatný, ale velmi mě štval Stewart Granger, proto mou další volbou byl film Old Shatterhand, kde Granger není. Naopak je tam tradiční ověřená sestava v čele s Lexem Barkerem. Příběh je více méně to stejné jako v klasických filmech, jen je dospělejší. Překvapí hodně mrtvých, nahá indiánka, … je zkrátka vidět snaha tvůrců o reálnější pohled. To může fanoušky lehce popouzet a mě samotného to mnohdy udivilo. Nebyl to zkrátka jen ten naivně romantický příběh, který končí víceméně vždy dobře. Občas tvůrci překvapili nepěkným zvratem. Na klasickou čtverku Old Shatterhand nemá, to jsem ale nečekal, přesto jsou to slušné čtyři hvězdy. ()

Davered 

všechny recenze uživatele

Ze všech filmových mayovek ta nejdražší, nejvýpravnější a nejdelší. A, subjektivně vzato, snad i nejlepší. Z Maye zůstala jen jména postav, což je ale svým způsobem snad i pozitivní. Výsledek má totiž spíš než k nějakému naivnímu dobrodružství blíž k temněji laděnému westernu. Je tu celá řada památných scén, za všechny především ta se střeleckým soubojem (vajíčko). Nutno vyzdvihnout také famózní vizuální stránku--je nutnost vidět to na co největším plátně. ()

Reklama

kingik 

všechny recenze uživatele

Byl už Vinnetou po smrti, nebo ještě ne? Sám nevím. Zmatek kolem jeho úmrtí to byl fantastický. Karl May byl tak barvitý vypravěč, že ani jeden film podle jeho úžasných literárních předloh, nebyl podle mých představ. Dokonce se objevily i výblitky. Film věnovaný Lexi Barkerovi, respektive Old Shatterhandovi, je otřesná nuda. Absolutní šeď. Ani jedna strhující scéna. Ani jeden zapamatovatelný moment. Fajn, Lex Barker byl super Olda Šetrnej, ale proč, kurva, musel hrát v pomalé, rozvláčné a ničím zajímavé píčovině?! Nemám z dějového hlediska co vyzdvihnout. Kamera je na rok vzniku hodně velkolepě krajinářská. Na hd televizích už sice trpí nedostatky, ale přesto je to zřejmě to jediné, co stojí za pochvalu. Casting je úděsný. Jugoši s Němci dohromady. Kurva, hned jsem spolehlivě poznal Nenada Mamrda od Hanse Dietricha Štetkeho. Trapný casting si mohli odpustit. Lex Barker si zasloužil stonásobně lepší film. Tohle bylo nudné, roztahané nic, které už pomalu ale jistě prohlubovalo citelně chybějící tvůrčí invenci v sérii i chybějící řemeslné schopnosti režiséra. Tenhle film sice není tak hrozný jako podřadné výtvory typu "Vinnetou a míšenka Apanači" či "Old Firehand", ale mě absolutně jeho výsledné zpracování nenadchlo a nebavilo. Tohle mělo s Karlem Mayem společného tak maximálně jméno titulního hrdiny. 40% ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Jeden z filmů, které v dětství obdivujete a milujete, aby jste se mu v dospělosti vyhýbali... Je to škoda, protože májovky mají své kouzlo, ale to filmové upadá s růstem opravdu dost rychle a výsledné 4* jsou jen slabá útěcha, kterou snad již nebudu muset snižovat. Lex Barker i Pierre Brice jsou ovšem stále skvělí. ()

Segrestor 

všechny recenze uživatele

Už jen pro ten Vinnetouův warpaint nemůžu jinak, než dát pět hvězd. Dodnes mi to připomíná, že byl strašně nasraný. A nasraný Vinnetou je pořád lepší, než hláškující Old Shurehand, který brzy vystřídá Lex Barkera. A tím pro mne končí éra vinnetouovek. Těch dobrých, sytě barevných, s uchvatným hudebním doprovodem a s Lexem Barkrem a Pierrem Bricem v hlavní roli. Co na tom, že kavaleristy a bandity hráli pořád dokola ti stejní herci německého či italského původu? Co na tom, že všichni indiáni byli nějací osmahlí Jugoslávci, kteří do jednoho měli sériově vyráběnou paruku s čelenkou a všichni tak působili jako partička přihřátých Eskymáků na maškarním plese u Plickvických jezer. Na tom prostě nesejde. Tu krásnou vzpomínku na ta nejdrsnější dobrodružství od Llana Estacada po Yellowstone mi nikdo prostě nevezme. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (42)

  • Aby vzbudil filmový architekt dojem rozlehlosti pevnosti Fort Grand, použil pravý filmový trik a jednu ze dvou bran postavil šikmo, takže pevnost neměla čtyři, nýbrž pět rohů. (hippyman)
  • Místa natáčení: Jugoslávie: vodopády řeky Krky u Skradinu, Popovo Polje u Trebinje, Zupci u Trebinje, Krute u Ulcinj aj. (hippyman)
  • Na psaní scénáře se podílelo 6 autorů. (Stocki)

Reklama

Reklama