Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Llano Estacado jako by bylo nejméně pohostinným místem na slunci. Přes tuto vyprahlou poušť musí projet kryté vozy přistěhovalců směřujících na Západ. Čeká je tu nejedna útrapa – nejen žhavá výheň, ale i Supové. Tak si říkají bandité, kteří přepadávají vysílené osadníky, aby se zákeřnou lstí zmocnili jejich majetku. Vinu pak svalují na hrdý indiánský kmen Šošonů. Mladý syn lovce medvědů Baumanna, Martin, společně s Vinnetouem a Old Surehandem chtějí toto místo zbavit jeho věčného prokletí. Je to však úkol nad jiné obtížný... Film Mezi supy vznikal jen několik týdnů po dokončení předchozí mayovky v produkci společnosti Rialto Film, druhého dílu centrální trilogie Vinnetou – Rudý gentleman. Původně měl ve vyprávění po boku indiánského náčelníka figurovat jeho chrabrý přítel Old Shatterhand v podání Lexe Barkera, ale pak se producentovi Horstovi Wendlandtovi podařilo angažovat Stewarta Grangera, hollywoodskou hvězdu předchozího desetiletí proslavenou snímky jako Doly krále Šalamouna a Scaramouche. Již hotový scénář byl následně přepracován, aby se druhou hlavní postavou vedle Vinnetoua stal doposud opomíjený hrdina z Mayových knih Old Surehand. Také štáb doznal změn, když se Wendlandtovi naskytla možnost spolupracovat s Alfredem Vohrerem, jenž byl do té doby smluvně vázaný s firmou Constantin, pro kterou točil veleúspěšnou sérii adaptací kriminálek Edgara Wallace. Postavu ústřední krásky tentokrát ztvárnila mezinárodně známá hvězda Elke Sommerová a part rozhodného a odvážného mladého muže si zopakoval Götz George. Vedlejší part náčelníka Šošonů Vokadeha zase představuje první větší indiánskou roli Gojka Mitiće, jenž v předchozích vinnetouovkách figuroval povětšinou jako kaskadér a o dva roky později si získal popularitu ústřední rolí v indiánce Synové Velké medvědice. Mezi supy se stejně jako předchozí mayovky stalo hitem, navzdory faktu, že skalní fandové série na film již v době jeho premiéry koukali skrze prsty. Vedle absence Lexe Barkera, je také popouzel fakt, že Stewart Granger k mayovskému mýtu přistupoval s legrací a nadhledem, neboť coby herec, jenž prošel řadou béčkových hollywoodských produkcí, neměl vůči německo-jugoslávským produkcím iluze. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (148)

Torgal 

všechny recenze uživatele

Oproti iným mayovkám pôsobí tento film ako chudobný príbuzný. Ako by tu chýbalo niečo esenciálne, čo zo série filmov o Winnetouovi urobilo nesmrteľnú klasiku. Zrejme je to tým, že miesto charizmatického Old Shatterhanda je hlavnou postavou omnoho menej zaujímavý Old Surehand a Winnetou je v podstate vedľajšia postava, ktorá sa objaví keď niekto potrebuje zachrániť. Naivná poetika divokého západu skrátka nefunguje tak ako inokedy a slabší dej a postavy k lepšiemu hodnoteniu nepotiahne. 4+/10 ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Budem úprimný a asi aj za hlupáka, no netušil som, že existujú ešte nejaké iné May-ovky okrem tých, ktoré lámali rekordy popularity. A mrzí ma to, no toto je solídny prepad mimo nastaveného, vysokého rangu, kedy nie len príbeh, no najmä charizma postáv, či už kladných, no najmä záporných, ide úplne do kokota. Nebavilo, nemalo prečo, druhá z úcty. ()

Reklama

mortak 

všechny recenze uživatele

Zatímco Brice nebo Barker nehráli své postavy, ale byli jimi, Granger je herec ze staré školy, a tak své výstupy rozehrává a čechrá gesty a výrazy (boj s indiánem u vodopádů, kůl a šípy - úplné herecké etudy). Je prostě nad rolí. Jenže pro tento typ filmů je nakonec lepší sošné neherectví a kamenná tvář Briceho či Barkerovo charisma. Oni nehrají, oni ztělesňují. Mezi supy sice nabízí pořádnou porci dobrodružství, ale hvězdičku musím ubrat za scénář, který na rozdíl od obou knížek nedává moc smysl. ()

Ceberus 

všechny recenze uživatele

"Slečna Annie, Old Surehand," představuje komická postavička své přátele navzájem, zatímco na oba ukazuje nabitým koltem. Takovému hňupovi bych tu zbraň rovnou sebral. :-) Jinak jde o klasickou šablonu: banditi předstírají, že indiáni dělají neplechu a Vinnetou - tentokrát s Old Surehandem - vyšetřuje, kdo je skutečným viníkem. A opět se také ukazuje spousta stejných herců v úplně jiných rolích. Možná je to ve skutečnosti standardní film za tři hvězdy, ale i po druhém zhlédnutí si tu nechám ty dvě, abych nepropadl dojmu, že bych se na to mohl klidně koukat potřetí. To raději zůstat u klasik (Vinnetou, Poklad na Stříbrném jezeře a Rudý gentleman, plus Poslední výstřel). ()

IsaacNewton 

všechny recenze uživatele

Tomuto filmu jsem se velice dlouho vyhýbala, protože jsem kdysi zahlédla jednu část s Old Surehandem a to mě velmi odradilo. Po nějaké době jsem se však rozhodla dát filmu šanci a opravdu to nebylo tak strašné, jak jsem očekávala. Vyhovovala mi hudba, Pierre Brice jako Vinnetou a několik nových postav, prostředí a celkem i příběh (hodně zajímavé spojení několika Mayových děl). Na druhou stranu byl ve filmu velmi slabý záporák a hlavně- a to je hlavní problém filmu- nesympatický Stewart Granger jako Old Surehand (z toho gesta s tou rukou, které dělá při pozdravu, se mi dělalo nanic) který zde měl naneštěstí velké množství prostoru. Celkově na lepší 2 hvězdičky (po shlédnutí Petrolejového prince a krátké úvaze zvyšuji na 3) ()

Galerie (24)

Zajímavosti (30)

  • Místa natáčení: Jugoslávie: Grobnik Polje u Rijeky, vodopády řeky Krky, Platak u Rijeky, Starigrad-Paklenica, Vrlika, Mali Alan u Obrovacu. (hippyman)
  • Ze 73 snímků promítaných v sezóně 1964-65 v Německu obsadil Vinnetou – Rudý gentleman první, Mezi Supy druhé a Petrolejový princ šesté místo. (hippyman)
  • Pierre Brice byl trochu zastíněn americkou hvězdou Stewartem Grangerem a mezi oběma panovala vzájemná nevraživost. Granger dokonce jednou Briceovi řekl, že je mizerný herec. Ten však pohotově odvětil: "Já mám ještě čas se něco naučit, ty ne." Od té doby spolu nepromluvili ani slovo. (hippyman)

Reklama

Reklama