Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Llano Estacado jako by bylo nejméně pohostinným místem na slunci. Přes tuto vyprahlou poušť musí projet kryté vozy přistěhovalců směřujících na Západ. Čeká je tu nejedna útrapa – nejen žhavá výheň, ale i Supové. Tak si říkají bandité, kteří přepadávají vysílené osadníky, aby se zákeřnou lstí zmocnili jejich majetku. Vinu pak svalují na hrdý indiánský kmen Šošonů. Mladý syn lovce medvědů Baumanna, Martin, společně s Vinnetouem a Old Surehandem chtějí toto místo zbavit jeho věčného prokletí. Je to však úkol nad jiné obtížný... Film Mezi supy vznikal jen několik týdnů po dokončení předchozí mayovky v produkci společnosti Rialto Film, druhého dílu centrální trilogie Vinnetou – Rudý gentleman. Původně měl ve vyprávění po boku indiánského náčelníka figurovat jeho chrabrý přítel Old Shatterhand v podání Lexe Barkera, ale pak se producentovi Horstovi Wendlandtovi podařilo angažovat Stewarta Grangera, hollywoodskou hvězdu předchozího desetiletí proslavenou snímky jako Doly krále Šalamouna a Scaramouche. Již hotový scénář byl následně přepracován, aby se druhou hlavní postavou vedle Vinnetoua stal doposud opomíjený hrdina z Mayových knih Old Surehand. Také štáb doznal změn, když se Wendlandtovi naskytla možnost spolupracovat s Alfredem Vohrerem, jenž byl do té doby smluvně vázaný s firmou Constantin, pro kterou točil veleúspěšnou sérii adaptací kriminálek Edgara Wallace. Postavu ústřední krásky tentokrát ztvárnila mezinárodně známá hvězda Elke Sommerová a part rozhodného a odvážného mladého muže si zopakoval Götz George. Vedlejší part náčelníka Šošonů Vokadeha zase představuje první větší indiánskou roli Gojka Mitiće, jenž v předchozích vinnetouovkách figuroval povětšinou jako kaskadér a o dva roky později si získal popularitu ústřední rolí v indiánce Synové Velké medvědice. Mezi supy se stejně jako předchozí mayovky stalo hitem, navzdory faktu, že skalní fandové série na film již v době jeho premiéry koukali skrze prsty. Vedle absence Lexe Barkera, je také popouzel fakt, že Stewart Granger k mayovskému mýtu přistupoval s legrací a nadhledem, neboť coby herec, jenž prošel řadou béčkových hollywoodských produkcí, neměl vůči německo-jugoslávským produkcím iluze. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (148)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Asi nejvíc snesitelná Mayovka z Grangerem. Old Surehand se tentokrát nechová jako největší namachrovanej kokot. Nevím do jaký míry to je tím, že film je v původním dabingu. Každopádně Munzar k němu sedí jak prdel na hrnec a je 100x lepší než Štěpnička. Jinak slušnej film akce je dost. Na začátku tvůrci neváhají nechat bandity zavraždit ženu z dítětem. akorát ta trapná střílecí paráda na konci aby ukázali, že Surehand je prostě největší borec tam nemusela bejt. Jinak celkem solidní záležitost.60% ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Mezi supy jsou hodně slabým odvarem oproti slavným čtyřem filmům s Vinnetouem. Jediné, co je tu pěkné, tak to jsou už klasicky chorvatské národní parky, jenže ty můžeme sledovat i v již zmíněných filmech. Děj je tu oproti nim o hodně slabší, takový průměrný. Bělošská banda Supů se vydává za indiány Šošony, pozabíjí Baumanovu rodinu a vypálí mu celou farmu. K tomu všemu se připlete svědek misionář, který vůbec nevypadá a nechová se jako misionář. Nejezdí na koni, přitom má kalhoty na koně. Oblečení má čisté jakoby si je zrovna koupil, přitom už cestuje týdny... Hledání pravých vrahů je takové slabé, chybí tu Lex Barker coby Old Shatterheand. Stewart Granger neboli Old Surehand jej nemůže nahradit. A Vinnetou je tam jen tak do počtu. Asi jen pro to, aby nalákal diváky, jinak jeho učinkování v tomto filmu vůbec nechápu. [3604. hodnocení, 113. komentář, 58%] ()

Reklama

Historik 

všechny recenze uživatele

Neodmyslitelnou složkou úspěchu Reinlových mayovek je spojení dvou charismatických hlavních představitelů Pierra Brice a Lexe Barkera. Jakmile se tato dvojice rozdělila, ztratily filmové mayovky část svého kouzla. Zajímavé je, že jako životnější a vůbec kvalitnější se ukazují filmy, v nichž vystupuje samotný Lex Barker. Filmy se samotným Bricem jsou slabší. Barkerovi možná pomohla i změna prostředí, nemusel jezdit pořád kolem jednoho vodopádu a kolem jedné skály, také se tu více obměnili herci. Jistě byly orientální mayovky i lépe napsány a natočeny. Ty další americké mayovky už zřejmě neměly být vůbec natočeny, zbytečně devalvují kouzlo trilogie a stříbrného jezera. Jsou šité horkou jehlou. To, co se možná ztratilo v době mayovkománie, kdy byli lidé ochotni nad lecčíms přimhouřit oko, už je dnes bohužel, jasně vidět. Ta kvalita tu chybí. Mezi supy se ještě dá vidět, ale není to film, ke kterému by se člověk vracel. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Dva týdny po poslední klapce druhého dílu 'Vinnetouovské' trilogie se spustilo natáčení dalšího příběhu, který je obohacen zásadními změnami. Kromě Sama Hawkense, což je pro něj již druhá 'Vinnetouovka', tu bohužel schází i samotný Old Shatterhand. A co si budeme nalhávat, bez něj to už prostě nějak není ono. Na druhou stranu tu máme nové postavy a to Old Surehanda a jeho poskoka Old Wabblea. Jak se s ním Vinnetou zná a proč i jeho považuje za svého bílého bratra, je tak trochu záhadou. Dějově patří někam ke konci celé série. Jinak se tento snímek tradičně nijak nevymyká od předchozích mayovek. Tentokrát je vypálen a vyvražděn ranč a kdo jiný než Vinnetou s pomocí Old Firehanda bude pátrat po vrazích. I když to už netočil Reinl, kvalitou nijak nezaostává. Opět tu sice chybí ony kouzelné scenérie, ale ve výsledku to nijak nevadí. Atmosféra je opět honosná. V obsazení tu poznáme spoustu známých tváří, což po natáčení onoho druhého dílu trilogie snad ani nepřekvapí. Gojko Mitič se stal už standardem. Opět tu uvidíme i Terence Hilla, i když coby komparzistu. Překvapením však je Götz George, který zazářil už v 'Pokladu na stříbrném jezeře.' I tento snímek se dá ještě považovat za zdařilý, byť mu chybí určité kouzlo těch předcházejících. ()

Vyhy 

všechny recenze uživatele

Stewart Grander se nové role Old Surehanda ujal skvěle a vlastně mě bavil. Vůbec to už nemá kvality prvních filmů, přesto bych to zas až tak nehanil. Skvělá atmosféra divokého západu, má to svůj nadhled jako vždy, jednoduchý ale chytlavý příběh a zajímavé postavy. Nu a hlavně tu je Vinnetou, který ale už pomalu a jistě přechází na druhou kolej... ()

Galerie (24)

Zajímavosti (30)

  • Pierre Brice byl trochu zastíněn americkou hvězdou Stewartem Grangerem a mezi oběma panovala vzájemná nevraživost. Granger dokonce jednou Briceovi řekl, že je mizerný herec. Ten však pohotově odvětil: "Já mám ještě čas se něco naučit, ty ne." Od té doby spolu nepromluvili ani slovo. (hippyman)
  • Ze 73 snímků promítaných v sezóně 1964-65 v Německu obsadil Vinnetou – Rudý gentleman první, Mezi Supy druhé a Petrolejový princ šesté místo. (hippyman)
  • Mario Girotti (později Terence Hill) má v příběhu jen malý prostor, protože jeho role Bakera juniora byla do scénáře připsána na poslední chvíli. (Zdroj: kniha Karel Jordán: Tenkrát na Západě). (vesper001)

Reklama

Reklama