Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Llano Estacado jako by bylo nejméně pohostinným místem na slunci. Přes tuto vyprahlou poušť musí projet kryté vozy přistěhovalců směřujících na Západ. Čeká je tu nejedna útrapa – nejen žhavá výheň, ale i Supové. Tak si říkají bandité, kteří přepadávají vysílené osadníky, aby se zákeřnou lstí zmocnili jejich majetku. Vinu pak svalují na hrdý indiánský kmen Šošonů. Mladý syn lovce medvědů Baumanna, Martin, společně s Vinnetouem a Old Surehandem chtějí toto místo zbavit jeho věčného prokletí. Je to však úkol nad jiné obtížný... Film Mezi supy vznikal jen několik týdnů po dokončení předchozí mayovky v produkci společnosti Rialto Film, druhého dílu centrální trilogie Vinnetou – Rudý gentleman. Původně měl ve vyprávění po boku indiánského náčelníka figurovat jeho chrabrý přítel Old Shatterhand v podání Lexe Barkera, ale pak se producentovi Horstovi Wendlandtovi podařilo angažovat Stewarta Grangera, hollywoodskou hvězdu předchozího desetiletí proslavenou snímky jako Doly krále Šalamouna a Scaramouche. Již hotový scénář byl následně přepracován, aby se druhou hlavní postavou vedle Vinnetoua stal doposud opomíjený hrdina z Mayových knih Old Surehand. Také štáb doznal změn, když se Wendlandtovi naskytla možnost spolupracovat s Alfredem Vohrerem, jenž byl do té doby smluvně vázaný s firmou Constantin, pro kterou točil veleúspěšnou sérii adaptací kriminálek Edgara Wallace. Postavu ústřední krásky tentokrát ztvárnila mezinárodně známá hvězda Elke Sommerová a part rozhodného a odvážného mladého muže si zopakoval Götz George. Vedlejší part náčelníka Šošonů Vokadeha zase představuje první větší indiánskou roli Gojka Mitiće, jenž v předchozích vinnetouovkách figuroval povětšinou jako kaskadér a o dva roky později si získal popularitu ústřední rolí v indiánce Synové Velké medvědice. Mezi supy se stejně jako předchozí mayovky stalo hitem, navzdory faktu, že skalní fandové série na film již v době jeho premiéry koukali skrze prsty. Vedle absence Lexe Barkera, je také popouzel fakt, že Stewart Granger k mayovskému mýtu přistupoval s legrací a nadhledem, neboť coby herec, jenž prošel řadou béčkových hollywoodských produkcí, neměl vůči německo-jugoslávským produkcím iluze. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (148)

BMW12 

všechny recenze uživatele

Pro mě velmi těžké hodnotit. Na jednu stranu mě dost štvalo, že tam není Old Shatterhand, ale že místo něj je jakýsi dědek v roli Old Surehanda. A toho prezentují, že je snad ještě lepší jak Old Shatterhand. To se mi nelíbilo. Na druhou stranu musím říci, že děj filmu nebyl vůbec špatný, naopak mě příběh bavil. Proto dávám 3,5*. ()

Torgal 

všechny recenze uživatele

Oproti iným mayovkám pôsobí tento film ako chudobný príbuzný. Ako by tu chýbalo niečo esenciálne, čo zo série filmov o Winnetouovi urobilo nesmrteľnú klasiku. Zrejme je to tým, že miesto charizmatického Old Shatterhanda je hlavnou postavou omnoho menej zaujímavý Old Surehand a Winnetou je v podstate vedľajšia postava, ktorá sa objaví keď niekto potrebuje zachrániť. Naivná poetika divokého západu skrátka nefunguje tak ako inokedy a slabší dej a postavy k lepšiemu hodnoteniu nepotiahne. 4+/10 ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

To fakt v každej mayovke musí byť dlhá pasáž, v ktorej sú hrdinovia (ideálne vrátane Winnetoua) zajatí indiánskym kmeňom, s ktorým sú priatelia, ale „niečo“ sa stalo (najviac sa osvedčilo falošné podozrenie) a daný kmeň ich obmedzí na osobnej slobode a núti ich bojovať o holý život? Winnetou je v Medzi supmi stále za ťažkého machra. Aj s odstupom desaťročí sa mi páči ten jeho krásny, stoický pokoj a harmónia, ktorá z neho vyžaruje. V dobe vzniku boli možno jeho výkony v mayovkách hodnotené jemne posmešne v tom zmysle, že jeho prednes môže pôsobiť umelo a nerealisticky, ale mne sa to práveže pozdávalo. To, ako proklamoval svoje čisté morálne hodnoty ako sú statočnosť, pravdovravnosť, dodržiavanie slova za každú cenu alebo užívanie si priateľstva s podobne eticky založenými nielen Indiánmi, ale aj belochmi. Predbehol svoju dobu, bol to skúsený vyjednávač, diplomat a mierotvorca. Problém filmu Medzi supmi je, že v tom, že hoci tu má Winnetou oficiálne hlavnú rolu, v praxi ju dostal skôr mladý, bizarne akčný Götz George, ktorý robí saltá, brutálne výskoky, preskoky, záskoky a iné akrobatické čísla aj keď ráno schádza z poschodia dole do kuchyne na raňajky. Tiež ma rozčuľovali postavy, s ktorými sa dá príliš ľahko manipulovať: sudcovi pár od pohľadu podozrivých týpkov povie, že osoba X kradne kone a sudca už chystá slučku a zrakom vyhliada strom na obesenie. Prípadne dám na miesto vraždy jeden šíp a už si každý automaticky myslí, že to spravili Indiáni – toto sú veci, ktoré mi s odstupom rokov fakt nevyhovujú. Razantný problém som mal aj s Old Surehandom (ďalším kandidátom na hlavnú rolu, ehm), ktorý sa na Old Shatterhanda nechytá ani omylom. Na jednej strane oceňujem, že sa tvorcovia trápne a lacno neopakovali a prišli s úplne iným typom hrdinu, ale proste na Old Shatterhanda či chcete alebo nechcete musíte myslieť. Navyše, Old Surehand je proste, ja neviem... blbá postava? Vyzerá ako lascívny nemecký (pardon, anglický) pornoherec a správa sa skôr ako komická postavička. Dobrá výprava. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Dva týdny po poslední klapce druhého dílu 'Vinnetouovské' trilogie se spustilo natáčení dalšího příběhu, který je obohacen zásadními změnami. Kromě Sama Hawkense, což je pro něj již druhá 'Vinnetouovka', tu bohužel schází i samotný Old Shatterhand. A co si budeme nalhávat, bez něj to už prostě nějak není ono. Na druhou stranu tu máme nové postavy a to Old Surehanda a jeho poskoka Old Wabblea. Jak se s ním Vinnetou zná a proč i jeho považuje za svého bílého bratra, je tak trochu záhadou. Dějově patří někam ke konci celé série. Jinak se tento snímek tradičně nijak nevymyká od předchozích mayovek. Tentokrát je vypálen a vyvražděn ranč a kdo jiný než Vinnetou s pomocí Old Firehanda bude pátrat po vrazích. I když to už netočil Reinl, kvalitou nijak nezaostává. Opět tu sice chybí ony kouzelné scenérie, ale ve výsledku to nijak nevadí. Atmosféra je opět honosná. V obsazení tu poznáme spoustu známých tváří, což po natáčení onoho druhého dílu trilogie snad ani nepřekvapí. Gojko Mitič se stal už standardem. Opět tu uvidíme i Terence Hilla, i když coby komparzistu. Překvapením však je Götz George, který zazářil už v 'Pokladu na stříbrném jezeře.' I tento snímek se dá ještě považovat za zdařilý, byť mu chybí určité kouzlo těch předcházejících. ()

Armin82 

všechny recenze uživatele

Pierre Brice v Mayovce bez Lexe Barkera? To je jako Funes bez dabingu Filipovskýho :( Prostě to nefungovalo. Stewart Granger neměl ani z poloviny takový charisma,jak americký playboy Lex Barker, nehledě na fakt,že ve své roli ani nevypadal tak věrohodně. Nikdy jsem nepochopil Karla Maye a jeho postavu Old Surehand. Vždyt dvojici Shatterhand/Vinnetou to všechno tak parádně fungovalo...Tahle Mayovka je určitě jedna z těch slabších,ale pořád se to dalo --->50% ()

Galerie (24)

Zajímavosti (29)

  • Jméno Terence Hill se v titulcích neobjeví. Tehdy vystupoval pod svým skutečným jménem Mario Girotti. (ČSFD)
  • V lyžařské oblasti Plataku byla postavena vesnice Šošonů. Většina vigvamů byla použita z nedávného natáčení Rudého gentlemana. (hippyman)
  • Snímek získal ocenění Zlaté plátno za více než 3 miliony návštěvníků v průběhu dvanácti měsíců. Uděleno bylo 16. prosince 1965 v Düsseldorfu při příležitosti premiéry filmu Old Surehand. (hippyman)

Reklama

Reklama