Reklama

Reklama

Vinnetou a míšenka Apanači

  • Západní Německo Winnetou und das Halbblut Apanatschi (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nenechaví banditi si brousí zuby na zlatý důl a jen hrdinný náčelník Apačů a jeho věrný přítel se jim dokáží postavit... Půvabná míšenka Apanači dostává od svého otce k narozeninám zcela výjimečný dar – zlatý důl. Je to však zároveň dárek velice nebezpečný. Její otec, osídlenec Mac Haller, byl právě kvůli němu zavražděn. Apanači a její malý bratr Happy se stávají štvanou zvěří… Proti bandě Curly Billa jí může pomoci jen lovec kožešin Jeff Brown a Vinnetou s Old Shatterhandem... Po neúspěchu předchozí mayovky Old Surehand se producent Horst Wendlandt rozhodl obnovit přízeň diváků a fanoušků snímkem s tradiční dvojicí, tedy Vinnetouem a Old Shatterhandem. Přesně řečeno měl Wendlandt původně v plánu, aby Vinnetou a míšenka Apanači sloužil jako představení přítomností jiného bílého hrdiny z Mayova kánonu, Old Firehanda. Nicméně tvůrcům se nedařilo najít vhodného představitele, tak dali přednost změně scénáře ve prospěch zavedeného hrdiny a jeho hvězdného představitele. Vinnetou a míšenka Apanači představuje v sérii mayovek poněkud atypický snímek, kterému puristé vyčítají odlišnosti od naivního romantismu předchozích snímků i Mayova světa. Vedle řady herců, kteří se objevili ve stejných i odlišných rolích již v předchozích mayovkách, se může film pochlubit angažováním Uschi Glassové, kterou objevil právě Horst Wendlandt. Budoucí velká německá hvězda se zde zhostila první větší role své kariéry coby představitelka titulní Apanači. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (175)

Bozvav 

všechny recenze uživatele

Přesto, že miluji téměř vše, v čem se objeví Vinnetou, popř. Old Shaterhand, tak tento film považuji za jeden z nejslabších, jestli ne úplně nejslabší. Byť je v něm hezky ukázáno, jak ošemetné je lidské přátelství a že zlato, respektive bohatství a moc dokážou z lidí nadělat pěkné bestie, tak jako celek příběh dost kulhá, napětí téměř nulové a zpracování fádní. Za mne 40% max. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Další májovka, na které je zřejmě nejzajímavější skutečnost, že Shatterhand tak mocně volá po krvavém ztrestání zločinecké organizace, která ovládla kraj a sadisticky terorizuje jeho obyvatelstvo. Lákavá vidina bohatství může zpřetrhat i stará přátelství. Nebo přesněji řečeno: tam, kde je možnost nabytí obrovského majetku, tam je okamžitě falešné přátelství nahrazeno záští, závistí a zákeřností. Ústřední dvojice hrdinů je klasická. Ochotný, moudrý a laskavý Apač Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Thomase Eckelmanna) a uhlazený ochránce slabých a nevinných Old Shatterhand (Lex Barker s hlasem Gerta Günthera Hoffmanna). Zajímavou postavou je mladý a zamilovaný Jeff Brown (dobrý Götz George), který přináší nadhled, humor a odvahu. Ženský půvab vnáší do příběhu mladá míšenka Apanači Haller (Uschi Glas), která nerozumí mamonu peněz. Velitelem zločinecké organizace je opatrný a tvrdý Curly Bill (Ilija Džuvalekovski s hlasem Klause W. Krauseho), kterého doplňuje ambiciózní, sadistický a hamižný Judge (Miha Baloh s hlasem Michaela Cramera). Z dalších postav: Shatterhandův věrný přítel v boji za spravedlnost Sam Hawkens (Ralf Wolter), čestný a těžce zkoušený Apanačin otec Mac Haller (Walter Barnes s hlasem Arnolda Marquise), Hallerova indiánská manželka Mine-Yota (Marija Crnobori s hlasem Inge Landgut), malý neposeda Happy (Marinko Ćosić s hlasem Mathiase Einerta), dvojice hamižných bývalých Hallerových kamarádů Sloan (Petar Dobrić s hlasem Jochena Brockmanna) a Pincky (Vladimir Leib s hlasem Hanse W. Hamachera) a majitelka domu sociálních služeb Bessie (Nada Kasapić s hlasem Agi Prandhoff). V příběhu se to výbuchy dynamitem jen hemží. Rána je střídána další ránou. Peníze štěstí nemusí sice přinést, ale můžou ho přiblížit. I vlak lze použít jako zbraň proti zloduchovi. Dobro a spravedlnost vítězí, láska se může v poklidu rozvíjet a obyvatelé se mohou navrátit ke svému spokojenému životu. ()

Reklama

radektejkal 

všechny recenze uživatele

A tak jsem si řekl, že se podívám na to, co jsem v mládí "promarnil". Dělat jsem to ale neměl. Ne všechno, co člověk v mládí promarní, musí za něco stát. A v tomhle rozlitém mlíce bylo vody habaděj, a nejen to spousta "éček", barviv, konzervantů, parfémů atd., takže je člověk nakonec rád, že se rozlilo a nemusí je konzumovat - alespoň ne celou dávku a do konce... Ostatně východoněmeckých indiánů jsem si užil dost, jeden můj spolužák se dokonce jmenoval křestním jménem Vinnetou (Sosa). ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Jednu hvězdičku dávám za Lexe Barkera a druhou za Pierra Brice. Scénář se vymanil z obvyklé šablony zažehnávání hrozící války s indiány a rozjel paranoidní dobrodružství plné zrady a zvratů. Ani tohle, ikonická hudba a znovu krásné scenérie to nevytáhly alespoň na slabší průměr. Film je špatný po všech stránkách, včetně tolik proklínaného dabingu. To se mu pravda vyčítat nedá, ale papírem šustící dialogy jsou tuším dědictví původní verze. ()

Pierre 

všechny recenze uživatele

Věčný klaďas a nepřítel bojů Old Shetrhand vyzívá terorizované město: ,,Násilí oplaťe nasílím.´´ A Karel May, oddaní mladí fanoušci, navlhvlé fanynky i náhodní diváci jsou z toho v ránu na spadnutí. Mě si můžete zařadit do které skupiny chcete ale měl jsem to stejně. Sice nejsem skalní přiznívec Apačovských příběhu ale líbila se mi na nich chlapská romantika, dobrosrdečnost a (například v Rudém Gentlemanovi) i jakýsi jednoduchý humanitní rozměr. O tom všem se v tomto případě bohužel moc mluvit nedá. Postavy byly silně znásilněny a na Olda Shertnard s Vinnetuem bombardující město dynamity není příliš hezký pohled. Samotný příběh se sice od předchozích tolik neliší. Ale to co muselo být i pro nezasvěcené pozitivní na předchozích dílech je zde prostě vytěsněno tupým násilím, které celou Vinnetuovskou poetiku tak nějak....vybombardovalo. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (27)

  • Film byl zpřístupněn mládeži od 12 let, což bylo z finančních důvodů nevyhovující. Krátce po premiéře začala střihačka Jutta Hering pracovat na zkrácené verzi pro děti od šesti let a všechny brutální scény vystříhala. Nová verze, kratší o celých devět minut, trvající nyní pouhých 81 minut, byla předložena FSK k posouzení, která ji podle očekávání zpřístupnila dětem od 6 let. Od té doby pronajímala společnost Constantin už jenom tento zkrácený film. V TV byla naproti tomu vysílána originální verze. (hippyman)
  • Po premiéře se tvůrci přesunuli do Stuttgartu, kde hlavní představitelé podnikli v napucované tramvaji okružní jízdu městem. Uschi Glas se ukázala jako schopná průvodčí, zatímco Pierre Brice vozil pasažéry - především lidi od tisku - úzkými uličkami města. (hippyman)
  • Snímek začal natáčet režisér Paul May, vedení produkce jej však pro neschopnost po týdnu odvolalo. May dostal štědré odstupné a bylo dohodnuto, že se o této události zachová absolutní diskrétnost a o jeho odvolání se nikdy v žádném tisku zpráva neobjevila. (hippyman)

Reklama

Reklama