Reklama

Reklama

Vinnetou a míšenka Apanači

  • Západní Německo Winnetou und das Halbblut Apanatschi (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nenechaví banditi si brousí zuby na zlatý důl a jen hrdinný náčelník Apačů a jeho věrný přítel se jim dokáží postavit... Půvabná míšenka Apanači dostává od svého otce k narozeninám zcela výjimečný dar – zlatý důl. Je to však zároveň dárek velice nebezpečný. Její otec, osídlenec Mac Haller, byl právě kvůli němu zavražděn. Apanači a její malý bratr Happy se stávají štvanou zvěří… Proti bandě Curly Billa jí může pomoci jen lovec kožešin Jeff Brown a Vinnetou s Old Shatterhandem... Po neúspěchu předchozí mayovky Old Surehand se producent Horst Wendlandt rozhodl obnovit přízeň diváků a fanoušků snímkem s tradiční dvojicí, tedy Vinnetouem a Old Shatterhandem. Přesně řečeno měl Wendlandt původně v plánu, aby Vinnetou a míšenka Apanači sloužil jako představení přítomností jiného bílého hrdiny z Mayova kánonu, Old Firehanda. Nicméně tvůrcům se nedařilo najít vhodného představitele, tak dali přednost změně scénáře ve prospěch zavedeného hrdiny a jeho hvězdného představitele. Vinnetou a míšenka Apanači představuje v sérii mayovek poněkud atypický snímek, kterému puristé vyčítají odlišnosti od naivního romantismu předchozích snímků i Mayova světa. Vedle řady herců, kteří se objevili ve stejných i odlišných rolích již v předchozích mayovkách, se může film pochlubit angažováním Uschi Glassové, kterou objevil právě Horst Wendlandt. Budoucí velká německá hvězda se zde zhostila první větší role své kariéry coby představitelka titulní Apanači. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (173)

Acrobat odpad!

všechny recenze uživatele

Nuž. Česká televízia si uctieva pamiatky zosnulého a servíruje klasiky. Ale tých je málo, ostatné sa priživili. Viac, či menej úspešne. Toto je ten horší prípad, kde genocída nemá medzu, úmrtí je viac ako vo vychvaľovanom Rambovi. Plán W s OS je naskutku najhlúpejší a dynamitový boj o mesto je taktickou hrôzou. Apanači nevyšla vôbec, pričom nemusíte byť kritický, ani do toho nútený. Ten film sa na to pohoršenie núka prakticky sám. (videné 29.07.2015 ČT1) ()

Vyhy 

všechny recenze uživatele

Já vlastně oceňuji každý díl, kde se Barker s Bricem objeví, ale zde byl děravý scénář, jako by se na něm sám Old Shatterhand vyřádil... Vinnetou vyměnil luk a pistol za dynamit, vše bouchá, hoří, jsme jen ve dvou lokacích a vlastně je celý film jen souhrnem pár soubojů, ale to je vše. Je to škoda, protože Apanači a i její brácha jsou sympaťáci a když by se nad scénářem někdo pořádně zamyslel, tak by ani jednoduchý příběh nevadil. Jinak je celkem srandovní, jak spousta stejných herců hrála několik postav v průběhu let... ()

Reklama

Dont 

všechny recenze uživatele

Už jako mladší jsem z toho byl notně zklamaný. Film zachraňuje jen klasická hudba Martina Böttchera a osvědčené duo Lex Barker a Pierere Brice. Nevadil mi vcelku ani Götz George, jenže režijně a scénáristicky je na tom tenhle díl opravdu bídně. Ani herecké výkony nejsou zrovna výstavní. K výslednému špatnému dojmu pak bohužel přispívá i nepovedený český dabing, na hlasech hlavních hrdinů už je znát věk dabérů a ostatní jsou nadabováni vyloženě tragicky. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Jojha, pekne wtf film! Miestami až fraška. Najmä šialený úvod, kedy drastickí kovboji idú nežne gratulovať dievčine k dovŕšeniu dospelosti (t.j. veku 21 rokov!), nosia jej darčeky a vy neviete, čo je divnejšie. Či to, že títo nerealisticky romanticky spracovaní zmrdi (z ktorých sa následne behom jedného nádychu stávajú chladnokrvní vrahovia), alebo to, že na Divokom západe jestvovalo čosi ako vek dospelosti. Prípadne vám napadne, či sa oslavovali narodeniny v takej podobe, ako dnes (chýba už len torta so sviečkami a klaun s balónmi). Oslava totiž pozostáva z toho, že oslávenkyňa, jej najbližšia rodina, potenciálny budúci manžel a dvaja divní chlapi (???) spievajú veselé pesničky a tvária sa, že netúžia po tom poriadne sa ožrať a niekoho znásilniť. Toto ma fakt dostalo. To už nie je ani idealizované spracovanie Divokého západu. To je rovno rozprávka. Alebo: chlap nájde gigantické nálezisko zlata, avšak nedoluje tam, ale radšej roky čaká v chudobe (!), aby ho mohol dať ako dar dcére. Samozrejmosťou je pre mayovky dlhá, masívna akčná scéna snažiaca sa kompenzovať nedostatok predchádzajúcej akcie. Strih je obludný. Vidno to v scéne, v ktorej banditi prenasledujú Apanači (neskutočná Uschi Glas v novučičkej flanelovej košeli z Tuzexu) a jej malého brata, hodia po nich laso, behom sekundy do záberu skočí Old Shatterhand, prestrelí letiace laso (!), za dve sekundy je pri prenasledovaných a po prenasledovateľoch (ktorí predtým stáli tri metre od Apanači) nie je zrazu ani stopa. Alebo moment, v ktorom mladík, infiltrujúci sa do skupiny zločincov, na pláži s desiatkami zabijakov päsťou omráči chlapa, ktorý práve odhalil jeho utajenie, pričom všade naokolo stoja, rozprávajú sa alebo hrajú karty ostatní zabijaci... a tí si nič nevšimnú. Špión následne vyskočí na koňa a v pohode odcvála preč. Našťastie to zachraňuje spoľahlivá dvojka Winnetou a Old Shatterhand. Götz George si po Poklade na Striebornom jazere a Medzi supmi na konto pripísal tretiu mayovku (zakaždým hral inú postavu). Ďalším do party je Walter Barnes, ktorý sa objavil tiež aj v Medzi supmi (kde hral otca postavy Götza Georgea), ale i on v Apanači hrá inú postavu. Je to taká blbosť, až je to zábava, takže za mňa 3*. ()

Lefty86 

všechny recenze uživatele

Jakou takovou tragédii to nevidím i když je to o poznání slabší než "hlavní" série. Zkoukl jsem teď všechny Vinnetouovky po letech a docela s chutí. Jen ten dabing. Je slyšet jak čtyřicátníky , Vinnetoua a Old Shatterhanda mluví pánové v letech s unaveným hlasem. Nemohl jsem se ubránit pocitu že tady by prospěla změna. Slyšel jsem Shatterhanda s hlasem Marka Vašuta, v případě dabování v 90. Letech, dnes bych tam viděl Martina Stránského. A Vinnetoua kterého by namluvil Jan Šťastný. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (27)

  • Stejnou železniční trať s malým kaňonem i s lokomotivou jsme mohli vidět už v mayovce Old Surehand (1965). [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)
  • Kromě těch Mayovek natáčených v Jugoslávii mělo dojít i k Mayovce, která by byla natáčena ve Spojených státech amerických a v Kanadě. V roce 1967 nabídl producent Horst Wendlandt hlavní roli Pierru Briceovi už s hotovým konceptem příběhu. Brice předběžně souhlasil, ovšem požadoval možnost aby se později mohl k hotovému scénáři vyjádřit. Wendlandt ale neměl pro hercův požadavek pochopení, oba se pohádali a k natáčení nikdy nedošlo. (Stocki)
  • Pro rok 1966 měl producent Wendlandt následující plány: nejprve chtěl natočit Míšenku Apanači, následně druhý díl Old Surehanda a třetí film měl být věnován hrdinovi Old Firehandovi, který se měl dokonce objevit již v Míšence Apanači. O Vánocích 1965 bylo však zřejmé, že právě promítaný první díl Old Surehanda bude propadák a Wendlandt narychlo změnil své plány: druhý díl Old Surehanda zcela vyškrtnul a místo něho nasadil po Míšence Apanači Old Firehanda. Jako třetí film pro rok 1966 byl plánován snímek Vinnetouova závěť, pro který se však nenašel vhodný scénář a tak se ho filmaři rychle vzdali. (hippyman)

Reklama

Reklama