Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Firehand

  • Česko Old Firehand (více)
TV spot

Obsahy(1)

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (129)

sir-dave 

všechny recenze uživatele

Víc americké, víc westernové, Vinnetou působí spíše jako zbytečný kompars s otřesným dabingem, nelogicky obživnutá Nšo-či, Old Firehand jako nesympatický skoro šedesátiletý zálesák, Rik Battaglia jako klaďas, záporáckou bandu vystihl nejlépe mučáčo Sančéz větou: "jsme jak banda idiotů", v tomhle filmu je špatně snad úplně vše a připomíná to nějakou nepovedenou Sedmičku statečných. Nejhorší Mayovka co jsem měl šanci doposud vidět. Jedna hvězda aspoň za tu hudbu. ()

Torgal 

všechny recenze uživatele

Veľmi vtipná Mayovka. Tvorcovia si zas z predlohy urobili trhací kalendár a s postavami vyvádzajú psie kusy, je tu dokonca aj Nšo-či a má viac priestoru ako Winnetou. Ten je tu v podstate z povinnosti, lebo bez neho by o tento film nikto ani nezakopol, no ponúkne aspoň dve sebaparodizujúce wtf scénky. Titulného Old Firehanda tu už viacerí trefne prirovnávali k Brežnevovi, ale úprimne povedané na základe fotiek som čakal že to bude väčšia tragédia. Celý dej je nepodarená vykrádačka Siedmych statočných a tiež sa celá odohráva v jednom mestečku. Nudu a dejovú prázdnotu sa snaží maskovať hromadou prestreliek, pričom útočníci v nich pripomínajú bandu lumíkov. Logických dier je tu viac ako v ementály, no vďaka nim sa aspoň človek vie pobaviť na účet filmu. So zvyškom série je to podľa mňa neporovnateľné - tam je vidieť, že neskoršie filmy robia čoraz horšie to, čo bolo dobré na tých prvých. Toto je náladou a atmosférou úplne inde. 4+/10 ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Situácia je vážna, avšak nie zúfalá.“ Prehnane žoviálny Old Surehand v miestami až komediálnom podaní Stewarta Grangera sa síce dočkal trilógie (Medzi supmi, Old Surehand a Petrolejový princ), čo vôbec nie je málo, ale rozdelil publikum na divákov, ktorí boli plus mínus spokojní a na tých, ktorí si sťažovali, že to zašlo priďaleko, že sa z toho stáva fraška. Granger neznášal Pierrea Bricea, snažil sa Winnetouov priestor zoškrtať na minimum a keď sa nedalo, aspoň ho prehlušil svojím hlúpym, afektovaným, prehnane dominantným výkonom. Tým jemného Winnetoua síce zatlačil do úzadia, ale čas ukázal, že to proste bol debil a zakomplexovaný (pseudo)samec, kým nekonfliktný pacifista Pierre Brice to zahral ozaj dobre. Každopádne, tvorcovia zrejme pochopili, že je lepšie nedráždiť hada bosou nohou a už jeden rok po tretej časti ponúkli divákom nového Winnetouovho bieleho brata – trapera z hôr , ktorý nikdy neminie svoj cieľ menom Old Firehand. Hoci to takmer dvojmetrový Američan Rod Cameron poňal tiež do značnej miery odľahčene (čo je ale zrejme dané čiastočne azda i osobou režiséra – Alfred Vohrer podobne humorne, čudne a nemotorne natočil už Medzi supmi a Old Firehanda), predsa len má traper bližšie skôr k rešpekt budiacemu Old Shatterhandovi, než k fraškovému Old Surehandovi. Vidieť je to minimálne na úctivom vzťahu k Winnetouovi, ktorého neberie na takú ľahkú váhu, ako Old Surehand (ale jasné, nie je to ani Old Shatterhand). Na filme Old Firehand je prekvapivé, že Old Firehand vlastne ani nie je príliš titulným hrdinom. Nie je ním však ani Winnetou. Dalo by sa povedať, že je to skôr tímovka pripomínajúca zápletkou Sedem statočných. Paradoxom je, že najviac charizmy široko-ďaleko (samozrejme s výnimkou Winnetoua) má kladný veliteľ vojakov v podaní Rika Battagliau, pričom Rik rok predtým hral hlavnú zápornú rolu v Poslednom výstrele, kde zastrelil náčelníka Apačov (pravdaže ako iná postava). ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Ani zďaleka nie tak hrozné, ako majú všetci zafixované. Predmetom predsudkov u tohto filmu je porovnávanie s klasickou trilógiou, ktorá sa skladá zo štyroch filmov a zo sklamania z charizmy Old Firehanda. Po scenáristickej stránke sa však jedná o klasický tuctový western s dobre zvolenými lokáciami a fajn prestrelkami. Pripomína to viac americké westerny, čo bolo určite zámerom, na Siedmych statočných si spomeniete viackrát. Len škoda teda toho Firehanda a nie príliš šťastného oživenia deja v podobe viacerých romantických liniek. Aj ten Winnetou je tu akoby do počtu a pre dej nemá valný význam. Skúste sa pozerať nabudúce na tento film iba ako na western, ktorý nebudete s ničím porovnávať a možno sa vám celkom zapáči. ()

BMW12 

všechny recenze uživatele

Máme zde dalšího Old... tentokráte Firehanda. A opět je to dědek! Já nevím co dělali na tom castingovém oddělení... Avšak Rod Cameron je určitě sympatičtější než Stewart Granger. Příběh mě ze začátku celkem bavil, ale postupem času to bylo horší a horší až nakonec roli druhé hlavní postavy místo Vinnetoua převzal Londýňan, kterého hrál mimochodem další dědek, který mě neskutečně štval. Ta postava mi pila krev, tím tvůrci celý ten film zkazili. Ale oceňuji snahu, že se snažili přijít s něčím novým a hodili do děje Mexikánce. Většina filmu se však odehrává v jednom malém horském městečku, takže nečekejte žádné krásné scenérie jako v trilogii Vinnetoua. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (21)

  • Natáčení provázely četné bóry. Jednou se v prudkém ledovém větru splašilo 110 koní odpočívajících v ohradě. Tu prorazili, mnozí popadali a přitom se poranili. Jeden musel být utracen. (hippyman)
  • Jedná se o šestnáctou (a předposlední) Mayovku, natočenou v 60. letech. (hippyman)

Reklama

Reklama