Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Firehand

  • Česko Old Firehand (více)
TV spot

Obsahy(1)

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (129)

sir-dave 

všechny recenze uživatele

Víc americké, víc westernové, Vinnetou působí spíše jako zbytečný kompars s otřesným dabingem, nelogicky obživnutá Nšo-či, Old Firehand jako nesympatický skoro šedesátiletý zálesák, Rik Battaglia jako klaďas, záporáckou bandu vystihl nejlépe mučáčo Sančéz větou: "jsme jak banda idiotů", v tomhle filmu je špatně snad úplně vše a připomíná to nějakou nepovedenou Sedmičku statečných. Nejhorší Mayovka co jsem měl šanci doposud vidět. Jedna hvězda aspoň za tu hudbu. ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Na rozdíl od ostatních vinetůovek má tohle nezvykle svižnej hudební motiv... Jinak Nšo-či je tak trochu coura, dyť měla byt Old Shatterhandova, ne? Nebo se to odehrává před tím, než se s ním Vinnetou poznal? Asi jo... Mezi všema Old handama je ale stejně nejlepší ten Shatter - Fire je stejně jako Sure hrozná americká postava, blbej americkej herec a nelibi se mi. Pak mi taky přišlo, že kapitán Mendozza (Rik Battaglia), by byl mnohem lepší záporák, než Silers (kteryho dabéři přejmenovali na Salase), a navic je to herec, kterej zabil Vinnetoua v posledním výstřelu, ne? Což mi připomíná, že Vinnetou tam moc prostoru nemá. Ale to nic, stejně to byla spíš blbost... ()

Reklama

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

No nemyslím si, že by tahle Mayovka byla úplně vyloženě špatná určitě je kvalitnější než ty prasečiny z Grangerem pod taktovkou Haralda Phillipa. Old Firehand je celkem v poho hrdina. Záporák taky ujde. Jenom škoda, že spousta dialogů mimo akční scény je tu úplně mimo (možná je to tím šášovským dabingem) každopádně místy dost WTF a nuda a Bataglia jako klaďas tomu říkám fail. aspoň ty přestřelky celkem ušli.45% ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Situácia je vážna, avšak nie zúfalá.“ Prehnane žoviálny Old Surehand v miestami až komediálnom podaní Stewarta Grangera sa síce dočkal trilógie (Medzi supmi, Old Surehand a Petrolejový princ), čo vôbec nie je málo, ale rozdelil publikum na divákov, ktorí boli plus mínus spokojní a na tých, ktorí si sťažovali, že to zašlo priďaleko, že sa z toho stáva fraška. Granger neznášal Pierrea Bricea, snažil sa Winnetouov priestor zoškrtať na minimum a keď sa nedalo, aspoň ho prehlušil svojím hlúpym, afektovaným, prehnane dominantným výkonom. Tým jemného Winnetoua síce zatlačil do úzadia, ale čas ukázal, že to proste bol debil a zakomplexovaný (pseudo)samec, kým nekonfliktný pacifista Pierre Brice to zahral ozaj dobre. Každopádne, tvorcovia zrejme pochopili, že je lepšie nedráždiť hada bosou nohou a už jeden rok po tretej časti ponúkli divákom nového Winnetouovho bieleho brata – trapera z hôr , ktorý nikdy neminie svoj cieľ menom Old Firehand. Hoci to takmer dvojmetrový Američan Rod Cameron poňal tiež do značnej miery odľahčene (čo je ale zrejme dané čiastočne azda i osobou režiséra – Alfred Vohrer podobne humorne, čudne a nemotorne natočil už Medzi supmi a Old Firehanda), predsa len má traper bližšie skôr k rešpekt budiacemu Old Shatterhandovi, než k fraškovému Old Surehandovi. Vidieť je to minimálne na úctivom vzťahu k Winnetouovi, ktorého neberie na takú ľahkú váhu, ako Old Surehand (ale jasné, nie je to ani Old Shatterhand). Na filme Old Firehand je prekvapivé, že Old Firehand vlastne ani nie je príliš titulným hrdinom. Nie je ním však ani Winnetou. Dalo by sa povedať, že je to skôr tímovka pripomínajúca zápletkou Sedem statočných. Paradoxom je, že najviac charizmy široko-ďaleko (samozrejme s výnimkou Winnetoua) má kladný veliteľ vojakov v podaní Rika Battagliau, pričom Rik rok predtým hral hlavnú zápornú rolu v Poslednom výstrele, kde zastrelil náčelníka Apačov (pravdaže ako iná postava). ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Tenhle díl z té početné skupiny májovek je nejvíce odlišný, a rozhodně to není špatně. Až by se tomu chtělo dát vyšší hodnocení. Vysoké ambice film nemá, ale je to příjemný druh filmu k odreagování. Je akční, s příjemně vtipným nadhledem a se spoustou dramatických situací. Western v Mexiku s chutí špaget a ochranou nevinných ala Sedm statečných. Proč ne, je to příjemná změna oproti ostatním májovkám. Dobro svádí urputnou bitvu se špatností a strach je zahnán nadějí a odvahou. Hlavní osobou je protřelý traper Jason Waade alias Old Firehand (zajímavý Rod Cameron s hlasem Gerharda Geislera), kterého nevyvede z míry žádný vývoj událostí a s usměvavou hlavou přijímá výzvy v osobním i společenském životě. K hrdinným obráncům patřil též osvícený Apač Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Thomase Danneberga), Jasonův přítel a donchuan Tom (Todd Armstrong s hlasem Randolfa Kronberga), další Jasonův přítel a dobrák Caleb (Vladimir Medar s hlasem Herberta Knippenberga), odhodlaný představitel zákona a spravedlnosti kapitán Mendozza (zajímavý Rik Battaglia s hlasem Rainera Brandta) a svérázný a extravagantní Angličan na zásnubách Robert Ravenhurst (zajímavý Viktor de Kowa). Ženskost přináší Vinnetouova sestra, poznávající lásku, Nšo-či (Marie Versini s hlasem Evelyn Gressmann) a rázná a elegantní Francouzka Michèle Mercier (Nadia Gray s hlasem Renate Küster). Z padouchů je zde především vůdce banditů, sžíraný touhou po pomstě, Silers (Harald Leipnitz), ambiciózní posměváček Derks (Aleksandar Gavrić s hlasem Heinze Giesea) a vychytralý a hamižný kapitán Luis Sanchez Quilvera (zajímavý Miha Baloh s hlasem Heinze Petruoa). Z dalších rolí: nadšený a zvědavý Michèliin synek Jace (Jörg Marquardt), morální autorita a místní kněz (Boris Dvornik s hlasem Christiana Rodeho) a vedoucí ustrašené části obyvatelstva Puglia (Emil Kutijaro s hlasem Petera Elsholtze). A tak film plyne s odvahou, nadhledem a s akčností až do svého konce, který má své vítěze, poražené, truchlící a věřící. Je to stále příjemná zábava. Nenudí a dobro spravedlivě vítězí. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (21)

  • Bylo spotřebováno okolo 2000 litrů benzinu a petroleje, 20 lahví butanu, 40 kg střelného prachu, 1500 kg cementu (prach po výbuchu), 100 metrů azbestové plachty a 2000 metrů elektrických kabelů. (hippyman)
  • Film ani zdaleka nesplnil očekávání diváků. Nekonalo se tudíž žádné nové představení v kinech, žádné televizní vysílání a nevyšel ani na videokazetách. Teprve v roce 1993 mohl slavit svou televizní premiéru na kanálu ORF, v roce 1994 pak konečně vyšel i na VHS. (hippyman)

Reklama

Reklama