Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Firehand

  • Česko Old Firehand (více)
TV spot

Obsahy(1)

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (128)

klerik 

všechny recenze uživatele

Mayov Firehand bol nespútaný divoch, ktorý s tomahavkom a nožom dokáže vyriešiť každého. Tento filmový je akýsi klon Koženej pančuchy, ktorý nemá ani štipku charizmy... Logika silno škrípe, hudba sa úporne snaží o inakosť, ale výsledok je slabý. Ani reinkarnovaná Nšo-či nedokáže diváka prinúťiť, aby bol pri hodnotení zhovievavejší... ()

pipapa 

všechny recenze uživatele

První pokus nevyšel a film jsem odložila k ledu. Poté co jsem zkoukla pár produktů současného kina a zjistila, že je to totální ztráta času, jsem si pustila "Old Firehanda" znovu - a znovu a znovu a film jsem si velmi oblíbila jako příjemnou oddechovku, která ve srovnání se současným kino-lejnem už také nabírá status klasiky...Rod Cameron je sympatický a v roli Old Firehanda mi sedí. V témže roce (1966) si zahrál i v jedné epizodě mega-seriálu Bonanza, kde jsem ho nedávno viděla a kde se mi také moc líbil. ()

Reklama

waits 

všechny recenze uživatele

Za to jak moc se liší představitel Old Firehanda od knižní předlohy by měli tvůrci dostat imaginární uspávací pěstí Old Shatterhanda. Ten ve filmu neúčinkuje, zato Vinnetou a Nšoči ano a oba jsou ve filmu jen pro smích. Vinnetou byl nasazen jako naprosto nevýrazné křoví a hrdá Nšoči flirtuje s frajírkem Tomem. Ech. Přestřelky jsou obstojné a některé vedlejší postavy nejsou úplně špatné, ale jinak je film jen pro ty, kteri prostě chtějí vidět všechno, kde se pohybuje někdo, koho vymyslel Karel May. ()

anli 

všechny recenze uživatele

Mayovkám jen chybělo,aby si jich všimli američtí producenti a to se bohužel stalo.Nechápu,jak tohle někdo mohl pojmenovat"Old Firehand",když s onou knihou to nemá nic společného a hlavní hrdina vypadá ale úplně jinak.Navíc tam samozřejmě vystupuje Old Shatterhand,což tady ne,protože Lex Barker měl smlouvu už na jinou Mayovku.Nšo-či nám tu vstane z mrtvých a z chronologíí a příběhem si nikdo hlavu neláme.Takže jediné na co se dá koukat,je krajina,Brice a pár dobrých přestřelek.K tomu tradičně dobrá hudba a to je vše.Německý western s americkými prvky se nezdařil a je dobře,že už toho moc natočeno nebylo a zbytek Mayova díla nebyl zprasen.Za hudbu a Pierra dávám 30% a říkám,to stačilo. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Průměrné zpracování a nudný scénář udělaly z tohoto filmového zpracování románu Karla Maye celkem nudnou záležitost. Oproti jiným filmům s Vinnetouem, které se odehrávají více severněji tak zaujmou ,,mexické'' pouštní lokace a hlavně pyrotechnické efekty. Vybuchující bedny s dynamitem na vozech se zapřaženými koni či hořící ohrada plná zděšených koní na mne celkem u tohoto jinak ,,kapslíkového'' westernu celkem zapůsobila. Jinak samozřejmě herecké ztvárnění Old Firehanda Rodem Cameronem bylo děsné a souhlasím s Tosimem, že tato legendární postava mayovek vypadala Jak lovec Brežněv kdesi na dače. Nšo-či se nám tu zamiluje do pistolníka a kdyby jej netrefila kulka proradného bandity, možná se psala tato historie jinak. Naštěstí tou dobou mnohem severněji už Old Shatterhand coby zeměměřič zaměřoval trať pro železného oře... * * ()

Galerie (19)

Zajímavosti (21)

  • Místa natáčení - Jugoslávie: Solin u Splitu, Stobreć u Splitu, Vrlika. (hippyman)
  • V socialistické Jugoslávii byl brán velký ohled na status hvězdy, což se odráželo například ve výši diet, které herci obdrželi. Nejvíce dostával Rod Cameron (Old Firehand) – 500 dinárů. Pierre Brice (Vinnetou) obdržel 350 dinárů na den, rovněž tak Marie Versini (Nšo-či), Todd Armstrong (Tom), Viktor de Kowa (Robert Ravenhurst) a Nadia Gray (Michèle Mercier). Ostatní členové štábu museli vyjít s 80 dináry na den. (hippyman)

Reklama

Reklama