Posádka hvězdné lodi U.S.S. Enterprise zkoumá nejvzdálenější kouty a nezmapovaná místa vesmíru. A zde se setkávají s novým, záhadným nepřítelem, který je i celou Federaci vystaví těžké zkoušce. (Cinemart)

Diskuze

Eodeon (hodnocení, recenze)

tyhle špatné kritiky se na úspěšnosti filmu přeci nijak nepodepsaly.

Jakkob (hodnocení, recenze)

Ale to jsou výňatky několika málo názorů z řad kritiky, to přeci o ničem nevypovídá. Na každý negativní připadlo x pozitivních, kterých bylo prostě více. A diváci na to chodili jak šílení. Navíc 3 dna starý článek... Co to je? Já Ti poslal obecné informace z té doby, kdy to běželo v kinech. S veškerými informacemi o výnosech, reakcích kritiky i publika atd. Vše jasně hovoří ve prospěch SWček ;)

(hodnocení, recenze)

Star Wars' is like getting a box of Cracker Jacks which is all prizes. This is the writer-director George Lucas's own film, subject to no business interference, yet it's a film that's totally uninterested in anything that doesn't connect with the mass audience. There's no breather in the picture, no lyricism; the only attempt at beauty is in the double sunset.

Jakkob (hodnocení, recenze)

Nešlo jen o výdělek, který byl v té době megalomanský, ale i o reakce publika a kritiky, viz. odkaz co jsem posílal. Za peníze z prvních SWček se natočily celé další dvě epizody. Jen za ty výdělky první (dnes čtvrté) epizody. Zkrátka ve své době to trhák rozhodně byl, a to jak finanční, tak i divácký.. ;)

na příspěvěk reagoval ASSBURGER

Eodeon (hodnocení, recenze)

v tomhle má ale pravdu Jakkob. SW byly megahit už od prvního dne premiéry v roce 1977 a ani Impérium vrací úder ten úspěch nepřekonalo. z jakých zdrojů čerpáš?

radekgfx

radekgfx (hodnocení, recenze)

Pokračující obrušování rigidního ducha Star Treku se dá býti nevyhnutelným. Snad se z ústupku nestane trend.

(hodnocení, recenze)

Původně měl Sola. hrát Curt Russel...ale jelikož byl moc drahý a rozpočet prvního SW byl omezený přišla varianta Ford. Byla to jeho první velká role..Fancher asi chce ze sebe udělat chytráka tak řeknu do rozhovoru ž si ho vyhlídnul v nějakém béčkové capině...no věř taky všmu kdo co vykládá..

Jakkob (hodnocení, recenze)

Nevím kde jsi na tohle přišel, ale tady se o tom píše myslím docela jasně. Zajímal by mě tvůj zdroj takových informací, že první SWčka byla přijata jinak než že to byl v té době megahit...

Jakkob (hodnocení, recenze)

Zapomínáš ale, že zde celou dobu hovořím sám za sebe a ony názory nevztahuji ani nepokládám za obecně míněné. Naopak, od samého začátku píši, že jde o mé zcela subjektivní cítění, a v rámci toho si mohu dovolit i takové srovnání, o jakém píšeš. A abych to doplnil, já rozhodně neporovnávám seriál a film, nýbrž ty dva světy tak, jak na mě působí v rámci celku, nikoli toho, jak jsou vysílány, prezentovány atd. Hovořím tedy o tom, že svět SWček mi není již zdaleka tak blízký, jako svět Star Treku. A tím hovořím sám za sebe a rozhodně tím nemyslím, že SWčka jsou horší svět než Star Trek. A nakonec jen doplním - první SWčka byly ve své době naprostý megahit, ne že ne ;)

Jakkob

Třeba nadhled vě věci že ST je v prvé řadě seriál..a to jako srovnáváš sriál s filmem ? To ten nadhled moc nevidím...To že Fancher vzpomínal role  mimo tu v SW..bude možná tím že ani ty SW ve své době nebyl žádnej megahit jak už jsi tady psal ale má to dost podobýho s BR v tomto ohledu..s tím rozdílem že SW se proměnil ve fenomén a změnil kinematografii.

Jakkob (hodnocení, recenze)

Co to má společného s tím co jsi psal o vkusu a nadhledu? Jinak Ford byl herecky známý už před SWčky i Indianou, a třeba samotní tvůrci Blade Runnera, konkrétně scénárista Hampron Fancher vzpomínal spíše právě na jeho "před-SW" role, než na roli Hana Sola. Jinak pro porovnání - po herecké stránce se Ford rozhodně předvedl více v Blade Runnerovi, než-li za celou starou trilogii SWček. Takže toliko k her. Forda, když už jsi to načal...

SeTTi

to není tak úplně pravda. Jar Jar je sice vidět s každou další epizodou méně a méně, ale hlavním důvodem pro to je jednoduchý fakt, že pro něj už tam nebylo místo. Jar Jar byl ve Skryté hrozbě také jen triková atrakce. film by se dal velmi snadno přepsat tak, aby tuto postavu neobsahoval, a fungoval by dokonale i bez ní. jinými slovy, on tam ten gunganský klaun není vlastně vůbec důležitý pro příběh. je tam čistě proto, že se tvůrci snažili posunout laťku s úrovní speciálních efektů opět o něco výš, jak to SW ostatně dělaly od samého počátku, a dokázat, že hraný film může obsahovat plně CGI postavu jako jednu z hlavních postav, že ta postava může přesvědčivě spoloupracovat s postavami hranými opravdovými herci a že taková postava vytvořená počítačem bude dokonalejší, než co by svedli udělat pomocí praktických triků. proto má Jar Jar taková gesta a v každé scéně dělá všechno možné, co by člověk v kostýmu zkrátka fyzicky udělat nemohl.

Skrytá hrozba je příběh, který do ságy přispěl víceméně jen dvěma událostmi, které jsou z hlediska kontinuity podstatné (samozřejmě nepočítaje fakt, že představil postavy a základní situaci ve Staré republice). a tím myslím příběh, jak se Anakin dostal do řádu Jediů a jak Sithové odhalili svou existenci. to je na celovečerní film relativně málo, že? zbyl ohromný prostor, aby si tvůrci vyhráli s postavami jako Jar Jar. v Klonech útočí a Pomstě Sithů už žádný takový prostor nebyl. ohromné množství věcí se muselo stát, aby do sebe jednotlivé díly ságy zapadly, aby diváci chápali pozadí Klonových válech a aby později chápali pozadí vzniku Impéria a návaznost na starou trilogii. tam prostě už na žádného Jar Jara ani žádnou další nadbytečnou figurku nebyl prostor. V Klonech útočí má proto Jar Jar jen pár vět a v Pomstě Sithů se pouze mihne. ale Lucas nikdy neustupoval svým kritikům. to se v něm mýlíš. nemá to v povaze. kdyby měl, nikdy by žádné Star Wars nenatočil.

Jakkob

První SW mohl být propadák a nebyl..H.Forda taky nikdo neznal..zkus se nad tím zamyslet...možná že kdyby nehrál v SW..nedostal by se ani do BR.

Jakkob (hodnocení, recenze)

Vkus a nadhled? A od kdy je to o tomhle, resp. od kdy je ST známkou špatného vkusu a SW vkusu dobrého? To je přeci záležitost subjektivity a vůbec ne nějakých daných hodnot. Není nikde psáno a ani dáno, že ST < SW či naopak. Tak to mají možná někteří v hlavě, ale je to jinak blud, nic takového není. Dané fenomény budou vždy tak dobré, jak dobře o nich budou jejich fanoušci smýšlet a nikdy, nikdy ani jeden z nich v těchto ohledech nevystoupá nad ten druhý. Max. může být jeden finančně úspěšnější než druhý, ale to není žádný znak "lepších" kvalit a hodnot, neb historie sama nesčetněkrát dokázala, že i film-propadák je ve finále vrchol svého žánru, např. Blade Runner v rámci sci-fi. A to je prosím film, který není hltán davem jako SWčka, nýbrž úzkou skupinou skalních fanoušků, kterých JE podstatně méně, než fanoušků sci-fi... A chceš snad každého, kdo neholduje Blade Runnerovi, nazývat divákem bez vkusu a nadhledu? Pak je to tedy převážná část divácké populace XD

Eodeon

Celkem souhlasím. Mě Jar Jar nikdy nevadil .Spíš mě tu postavu znechutil až později internet a pubertální posměšky na tento charakter....

Jakkob , Eodeon

Eodeon: kdepak, tady se pleteš. Ta dětinskost a JarJar byly kámen úrazu hned po premiéře. Proto to v dalších sériích už nevidíš.

Jakkob: Podle mě chyba řešit, která z těch dvou sérií je lepší. SW je víc pohádkový a ST vědecký, ale obě série jsou zábavné a dlouho byly jedinou rozumnou možností (když pominu původní BSG) pro fandy sci-fi. SW má rozsáhleší knižní universium. ST zas ve filmech a seriálech nabízí mnohem větší bitvy ve vesmíru.

Jakkob

Nejde o žádnou soutěž.Mě je jedno co máš radši jen jsem si myslel že máš lepší vkus a nadhled . ST nikdy nebude jako SW..nikdy.

SeTTi

o tom, jak je Jar Jar nenáviděný (a právem), není sporu. ale opět to není nic, co by vzniklo bezprostředně po premiéře, ale až s mnohaletým odstupem, když Skrytou hrozbu "nahradila" její epičtější a akčnější pokračování. tohle všechno, co zmiňuješ, je prostě jakási revizionistická optika, která příliš neodpovídá tomu, jak dobře nebo špatně ten filmy ve skutečnosti byl přijat. to platí ostatně i u té akce. ve své době se Skrytá hrozba považovala za velmi akční. jenže i v tomto ohledu jí Klony útočí a Pomsta Sithů překonaly, a tak se to tak už s odstupem nejeví. ale Lucas například velmi výrazně pokrátil původně mnohem delší scény závodů kluzáků jen proto, aby přemíra akce nezpomalovala tempo vyprávění. z dnešní perspektivy se to zdá úsměvné, protože dnešní blockbusterová sci-fi jsou často založena především na akci a vyprávění se děje jen tak mimochodem v pozadí a slouží jen jako záminka k poslepování akčních atrakcí do jednoho celku.

Jakkob (hodnocení, recenze)

Pro mě za mě... Já tu nehraji soutěž o největší oblíbenost, já reaguji tak jak mi daná věc přijde, nikoli jak se ode mě snad očekává, nebo jak to dělá každý druhý... Pro mě bude vždycky Star Trek lepší jak celá SWčka. Těm jsem svůj čas a pozornost dal, a to na mnoho dlouhých let, ale ať už v tom bylo cokoli, přešlo to a mě to nadále nic víc, než že je to fajn sci-fi pohádka, neříká.

Eodeon

Já ti nevím. Podle mě spíš Lucas couvnul ve snaze nalákat co nejmladší publikum a v dalších dílech se vrátil spíše k akci. Dalším dílům se dá jen vyčíst přehmat v angažování Christensena, který hrál otřesně.

Třeba tohle: https://www.youtube.com/watch?v=LFcs9hIn_Qs se stalo po premiéře hitem a vystihuje to asi největší problém první epizody.

SeTTi

ale to všechno přišlo až s odstupem a to je třeba zdůraznit, protože každá další epizoda prequelové trilogie se (úspěšně) snažila překonat tu předcházející a nabídnout něco ještě lepšího. při zpětném pohledu se proto může Skrytá hrozba jevit jako nejhorší (i když s tím já osobně nesouhlasím), ale je třeba si uvědomit, že to je zaujatý pohled. navíc odmítání Skryté hrozby ze strany fanoušků není vůbec tak univerzální, jak se nás někteří z nich snaží přesvědčit. spíše je to podobné, jako u haterů J.J. Abramse z řad Trekkies - ti spokojení spokojeně mlčí, zatímco nejhlasitěji se ozývají odpůrci, což budí klamný dojem, že mají ve fandomu převahu.

SeTTi

Njn..tak si jdi pohonit nad tou sračkou co teď vylezla jako trailr nebo co to je a už si SW neber do huby.

TheDarKnig

To zcela rozhodně. SWčka mě nechávají zcela v klidu, nic moc epického v tom tedy nevidím a že bych se nemohl dočkat premiéry či projekce? No way 8P Jsem na to docela zvědavý, ale to je tak všechno. Nic moc nečekám, a jestli se mi to bude líbit - fajn, tak bude. Ale nirvánu, jako tady u teaseru na Star Trek, nečekám ani náhodou. Na to jdou SWčka až moc mimo mě ;)

Eodeon

Tak já si jsem moc dobře vědom, že to byl kasovní trhák. To nic nemění na faktu, že je to nejhorší SW film, který je fanoušky opovrhován a Lucas za něj schytak opravdu hodně kritiky.

Čtvrtý Star Trek možná přece jen dorazí

Čtvrtý Star Trek možná přece jen dorazí

28.03.2024

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Tarantino a krvavý Star Trek?

Tarantino a krvavý Star Trek?

08.12.2017

Loňská sci-fi Star Trek: Do neznáma vydělala o 120 milionů méně než její předchůdce, což v Hollywoodu obvykle znamená stopku. Chystaný čtvrtý film s posádkou Chrise Pinea se tak přestal řešit (měl v… (více)