Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

Platom

Eastwood měl v rukách poutavý příběh odstřelovače, který neuměl dotáhnout k dokonalosti. Film měl slušný potenciál, ale příliš dlouhý a dějová linie nebyla natolik zábavná, aby diváka udržela v napětí po celou dobu průběhu Amerického snipera. Výborná pasáž byla např. výcvik jednotek na samotném začátku filmu, některé bojové scény by také stály za zmínku... proti tomu film obsahuje nespočet tupých a prázdných výrazů vojáka bojujícího se syndromem války, což by každý pochopil už z prvního detailního záběru na obličej Coopera. Závěr mě nepotěšil Americký sniper celou dobu směřoval k jistému závěru, jež byl ve výsledku podán tak obyčejně a odfláknutě, že nelze hodnotit výše. I tak je to velice slušný režisérský počin, vezmeme-li v úvahu věk pana Eastwooda. ()

warrenur

Potreboval som vyplnit popoludnie po praci a povedal som si ze Clint sa o to postara. Hoci mi uz podla jednoznacneho nazvu bolo jasne, ze presne to, co na americkej produkcii nemusim, bude v tomto filme "absolute must". A bolo to naozaj tak. Klise, hlasky, prehnany patriotizmus kladeny pred osobny prospech a pred rodinu...ved to pozname. Kedze som to vsak ocakaval, uzival som si hlavne akcne pasaze na jednotlivych Cooper-ovych turnusoch. Tie su velmi lubivo natocene. Nebyt toho, ze Cine-max mal v sale zvukotechniku vypeckovanu az niekam po hranicu bolesti sluchu, bolo by to byval celkom preijemny zazitok. Omacka okolo nebola nicim zaujimava a ani jej stvarnenie. Priemer, od ktoreho som dostal presne to, co som ocakaval. Trochu pridlha stopaz, zato zaujimavy zaver o skutocnom Chris Kyle-ovi. ()

Chundys

Clint je na svůj věk stále jednička a Bradley to zahrál výborně! Čekal jsem, že poteče i slza, ale asi někdy příště... Je to přeci jen ta Amerika zase :-) ()

Dejwosz

Eastwood opět připomenul to, že i film natočený v dnešním ,,zkaženém" světě může mít hloubku. Ze začátku jsem si říkal, že tomuto filmu dám trojku: klišoidní fráze načichnuté patriotismem, odhodlání pro Ameriku položit život, ,,dokonalost" SEALs, atd... Avšak postupná proměna hlavního hrdiny, a propracovanost této (i jiných) postav mě donutila k přehodnocení mého úsudku. Cooper má charisma. A Sienna Miller také a to je pro mě pro vyprávění příběhu důležité. Příběh? Americký. Ani na konci jsem se nemohl zbavit dojmu oslavy amerikanismu. Říkal jsem si, jak to asi skončí? Přece nic nenahrává tomu, že by se ještě něco dělo. A ejhle...mám rád takové zvraty na konci. Řekl bych, výborný tah scénaristy, jimž doklepnul poslední hřebík, který příběhu dal tvar. Ale tohle není dílo scénaristy, tohle je život. Poslední záběry filmu mě dojaly a to se moc často nestáva. ()

Viper

Eastwood je pořád ve formě a díky tomu to filmu ukázazal, že z veskrze patriotického filmu dokáže vyždímat maxmimum. Navzdory určitým klišé a patosu s kterým už se v amerických filmech tohoto ražení prostě počítá nabízí tento snímek i hlubší sondu do vojákovy duše. Eastwood se tak nevyhýbá ani velmi silným dilematům (ve stylu zabít potenciálně nebezpečné dítě nebo ne?) Válka bez příkras působí syrově a reálně a člověk pak chápe, že i návrat do běžného života už nemusí být tak samozřejmý. Předloha a skutečný příběh se nezapře. Osobně jsem preferoval spíš ony klidnější pasáže ve stylu vyčkávání a sledování světa skrze hledí pušky, než akčnější a méně uvěřitelná polovina, kdy se Bradley Cooper rozhodl přidat k mariňákům a bojovat s nimi od domu k domu. ()

chelsea17

Příliš vlastenecké? Ano, ale proti tomu snad nemohu nic namítat, to záleží na každém, jaký má postoj vůči zemi ve které žije. Clint Eastwood nezklamal, jeho pojetí "amerikanismu" je příkladné. Filmová kvalita je nesporná, nevyhne se trochu klišé, jemuž ale ničemu nevadí. Akční stránka velmi slušná, napětí vyhovující. Vše posílá strmě dolů ta představa "obranné" války, jenž si USA vymyslelo. Ta hloupost lidí, včetně "Legendy" samotné... Lid uvěří všemu, co se ukáže v televizi, co se mu naservíruje. Co mě ještě z tohoto pohledu napadne, co se ve filmu vyskytlo bylo, jak byl Usáma bin Ládin ztvárněn jako absolutní zlo a tvůrce všeho špatného. Netroufám si a ani nebudu tvrdit, že je to jinak, to nepřipadá v úvahu. Ale že s jeho rodinou a Usámou samotným americká vláda spolupracovala, nikdo radši nezveřejňuje. Zpátky k filmu. Mám v oblibě válečné snímky, rád hodnotím s dalšími podobnými. Sniper nevybočí a na delší dobu neupoutá. Z chladnou hlavou a s určitým nadhledem k tomu divák musí přistupovat. Počet hodnocení: 10 303 ()

Mallinali

Jsem člověk, který americký patriotismus uznává, pokud není vyloženě trapně parodický. Jsem taky někdo, kdo sice považuje válku v Iráku za úplně zbytečnou, ale zároveň považuju za nevyhnutelnou válku proti těm, kdo chtějí zničit Západ. To neříkám abych se stylově uvedl "Já nejsem rasista, ale...", to říkám aby bylo jasno jak vnímám to co film zobrazuje a zároveň mohl s klidem v duši říct, že to co tu vyplodil Enšpígl je jenom potvrzení toho, že on svým Čechům nerozumí. Rakušani tomuhle typu říkali "káleči do vlastního hnízda" a já jen připomenu, že tak jako jsou jiní Američani než my, lišíme se i my od Američanů. Je dost chytrý na to, aby si našel důvody, ale asi se spokojí s arogantním moralizováním, škoda. A fakt že vedle sebe staví sportovní fandění, nadávání na cikány a zvolení Zemana už radši ponechám bez komentáře, snad jen že máme štěstí, že tu máme lidi jako on, kteří vědí jak máme správně žít a co si myslet nezávisle na tom co se děje a že si zasloužíme jenom opovržení, když nejsme s nima na jedný vlně. Vůbec si neuvědomujeme jak budeme všichni svobodní a šťastní, až si budeme myslet všichni to samý podle nich... PS: Jo a film. Skvělý po všech stránkách, překvapil menší porcí domácích trampot a větší války. Na pět hvězdiček by to vytáhly lepší akční scény a větší citový dopad a gradace scén, ale bohužel. ()

heihatchi

No čekal jsem, že tam bude amerického vlastenectví až po kokot, ale naštěstí to Clint omezil a nechal v tom vyřádit jen ústřední postavu. Zklamalo mě jen malé množství odstřelovacích scén, většinu bojových momentů tvořilo spíše čištění interiérů. Celkově bych to ovšem za akční film nepovažoval, ale jakožto takové slabší životopisné drama by to šlo. ()

rexino

Je pre mňa ťažké niečo k tomuto filmu napísať a možno ešte ťažšie ho ohodnotiť. Ja s konceptom vojnového filmu problém nemám a určite som sa nenudil. Eastwood sprostredkoval veľmi realistický obraz vojny. Film sa nevyžíval v surových scénach a ukázal len to, čo bolo treba. American Sniper bol vlastne celý poňatý až veľmi účelne. Dôvod, prečo vstúpil Kyle do SEAL, bol zhrnutý do pár minút, resp. sekúnd a v mnohých scénach sa preskakovalo mnoho dôležitých udalosti. Ale chápem Clinta, že to nechcel až tak naťahovať. Chýbal mi ale dôraz a to všade. Vojnové scény boli kvalitné, ale niekedy netlačili úplne na pílu. Taktiež vnútorné boje hlavného hrdinu neboli ukázané úplne, aj keď tu možno šlo až veľmi o snahu ukázať ho, ako najtvrdšieho chlapa zeme. Možno ku emócii chýbala nejaká hudba, ale u Eastwooda som si už zvykol na jeho "tiché" rozprávanie príbehu a popravde občas si ho naozaj užívam(aj napriek tomu, že pre mňa je kvalitná hudba vo filme nesmierne dôležitá). A diváka vedel dostať aj bez "srdcervúcej" hudby v Gran Torine či Million Dollar Baby. O spomínanom prehnanom patriotizme nemôže byť ani reči. Áno, Chris Kyle bol určite veľký patriot(možno aj trocha u nás by sme mohli byť viac hrdý na náš národ), ale film určite nepôsobil, ako reklama na USA a napriek tomu, že ja nie som práve fanúšik USA, tak tu ten patriotizmus rušivo neprišiel. Pre mňa bol dosť kvalitný moment, keď sa Chris stretol so svojím bratom. Vojna môže s človekom urobiť mnoho, film, až na túto scénu, ukazoval skôr chlapov, ktorí vojnu brali ako svoje povolanie a strach im veľa nehovoril. Koniec filmu bol určite zámer, ale mne prišlo trocha nedôstojné, že takýto príbeh sa skončí 2 riadkami popisujúcimi, čo sa stalo. V skratke teda. Eastwood určite nedostal ľahkú predlohu na sfilmovanie, ale ako veľký patriot si zrejme aj zgustol. Lenže ako som spomínal, chcelo to aspoň trošičku viac v niektorých scénach zatlačiť na pílu. Určite veľmi kvalitný počin, ale u mňa skončí o niečo pred 5 hviezdičkami. ()

Milwa

0 emocí až na poslední dokumentární scény, vše ostatní bylo jako počítačová hra. Myslím si, že tento typ filmu by měl emoce ždímat. Sledujeme Chrisovo mládí, námluvy se Seals, svatbu, děti a postupně všechny jeho 4 turnusy ve válce. Hodně se střílí, lidé umírají, ale chybí tomu člověčina, ano to je to slovo. Chris v celém filmu působí roboticky, dělá to se má, nikdy nezakolísá. První emoce se ho dotkne až za půlkou filmu..."drop It!". Prostě dokonalý hrdina bez bázně a hany...a mi to vše bylo při sledování filmu jedno:( a to je špatně. Myslím, že skutečný Chris si zaslouží něco lepšího než být jen superhero. ()

ProfesorJJ

Je smutné přežít válku a pak být zastřelen svým vlastním spoluobčanem , kterému podáváte pomocnou ruku. Takový byl osud odstřelovače SEAL Chrise Kyle. Je to jako včera , kdy jsem zapl televizi a byla tam zpráva o téhle vraždě , která rozesmutněla celou ameriku. Clint Eastwood to zrežiroval opravdu parádně , výborně drama o vojákovi , který bojoval pro svou zem. Jde vidět , že Bradley Cooper se hodně snaží získat oskara , sice se mu to nedaří ale jeho výkon je opravdu dobrý a sympatický. ()

killpunker

Začneme válku a pak natočíme film o jejích hrdinech. Ten vidělá půl miliardy, takže to za to asi stálo. Pořád jsem ale nepochopil, proč to dělá. A z toho PTS se taky dalo vytěžit mnohem víc. Jo a fandil jsem víc Mustafovi. ()

vtelenie

take slabsie 4, ale je to na realnom zaklade natocene, takze si to zasluzi vyssie hodnotenie. Sentiment Eastwooda urobil opat svoje, v negativnom zmysle samozrejme. ()

Hapretor

Já se tímto snímkem doslova pronudil. Eastwood je schopný režisér - snad nejlepší z těch herců, co fušují i do režie, ale toto mě neoslovilo. Herectví B. Coopera mi nepřišlo nijak úžasné. Co na tom ostatní vidí? - Mluví s křivou hubou - asi aby vypadal jako drsný americký honák, pak čumí do blba - asi aby navodil atmosféru deprese z války, nebo někoho mlátí - asi aby působil jako narušený drsňák, co ale má k tomu důvod, vždyť je pod takovým tlakem, a sem tam někoho sejme - nedej Bože i sem tam nějaké to dítě - asi nechce, proto se vždy tak zpotil (výkon hodný Oskara - ironie), ale to dítě ohrožuje jeho kamarády, jeho bratry, musí konat v rámci vyššího dobra. Bůh mu odpustí. Osobně o incidentu v Iráku vím kulový a stejně tak o historii a politice v USA, ale mně osobně se Američané protivý svou debilitou a pokrytectvím. Dělají jedno a nestydí se Vám do očí říkat druhé. V jejich filmové tvorbě je to znát víc než přípustno. Tento snímek mi přišel neméně takový. Konec byl navíc takový oslavný. Až patetický. Netvrdím, že nějaký ten pozitivní výsledek oné války nebyl, ale také tvrdím, že mi není po chuti opěvovat a koukat se zbožně na chlápka, co střílí děti i ženy, i když je to v rámci bezpečnosti mise a jejích členů. "Ochrana životů lidí, co zachraňují životy". Jenže, a tak to na mě i působilo z filmu, málokdy to odnesou jen ti "zlí", spoustu vedlejších ztrát, které byli způsobeny intervencí USA, nikdo nevrátí. Příde mi pak pokrytecké vyznamenávat a vyzdvihovat člověka, který tam krosí kulometem vše, co se hýbe a hájí se tím, že jsou to nepřátelé. Ono jim totiž asi nedochází, že ti "nepřátelé" k tomu mohli být donuceni a pak ze zoufalství nebo ve falešné víře dělají ty strašné věci. Tento snímek, já osobně, nemohu opěvavat, ať by byl sebelepší a i kdyby se mi líbil po dějové a akční stránce sebevíc. To pozadí událostí mi jinak nedá. Čili hodnotím spíše pocit z odehraných událostí oné doby, než film samotný. Tak jako tak je to příšerné a nezaslouží si to žádnou glorifikaci !!! ()

BenderG

V rámci tvorby Clinta Eastwooda to je spíše standartním počinem, nicméně z hlediska válečných filmů natočených během poslednich pár let se tento snímek řadí mezi to nejlepší. Clint je asi hodně velkým patriotem, protože to z jeho posledních snímků jde docela hodně cítit a tento není vyjímkou. K jeho dobru je to ale poměrně dobře snesitelné a nevnucující se ala Fury. Film jako takový je na 5. Po přidání faktoru R jsou z toho 4. ()

yvona

Film bezesporu vynikající po všech stránkách. Jen si kladu otázku, proč dnes? Proč taková patetická agitka 13 let po 11.9., kterému už snad věří jen nejzaslepenější jedinci. Al.Káida? Bin Ládin? Tvrzení o zbraních hromadného ničení v držení iráckým režimem a jeho údajné podpoře Al-Káidě se prokázala nepravdivá. I průběh spojenecké invaze zůstává předmětem sporu. Tedy žádný sebelepší film neospravedlní počty obětí na obou stranách a zdevastované životy všech těch přeživších kluků, kteří měli falešný pocit, že bojují za vlast a za svou čest. Americké šíření "demokracie". Dojemný, ale zbytečný film. Skvělý koment uživatele Wacoslav1 ()

Kdy dorazí nejnovější počin Clinta Eastwooda?

Kdy dorazí nejnovější počin Clinta Eastwooda?

13.09.2024

Všestranný a plodný filmový tvůrce Clint Eastwood letos v květnu oslavil obdivuhodných čtyřiadevadesát let a ani v tomto požehnaném věku mu nechybí elán. Mnoho jeho fanoušků bedlivě očekává jeho… (více)

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu