Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

Bragi66

Příběh který nedokáže vtáhnout do toho válečného konfliktu ani do problémů vojáka vracejícího se z války domů. Jinak ale samozřejmě řemeslně dobře provedené. To gumodítě si opravdu mohli odpustit. ()

eaglestar

Klint nám natočil jednu takovou účelovku. Ano, zcela účelově natočeno (to se dá ještě odpustit), ale navíc nezáživně podáno, celé je to roztěkané (vůbec nevím co mělo být nosné téma, ale nacpal tam asi všechno), naprosto hluchá místa (víc než je na akční drámo zdrávo), a dokonce ani ta emerická patetičnost se tady nějak nepovedla (včetně závěrečné vlajkové). Ve srovnání s Hurt Locker je toto ušmouraná zbytečnost. Prostě taková ta rádobyoskarová čudla. ()

LuccaS27

Na tenhle film sem se moc těšil... Můžu říct, že režie je opravdu vynikající, nic jiného sem ani nečekal. Cooper je skvělý, sem tam má slabší chvilky, ale celkově to zahrál opravdu výborně. Kamera bezchybná, vynikající dialogy, perfektní práce se zvukem, scénář nepokulhává, efekty a přestřelky jsou opravdu velmi věrné. Závěrečná bitva na střeše při písečné bouři je téměř dokonalá. Nevím jestli tenhle výkon bude tačit Cooperovi na Cenu Akademie, ale moc bych mu to přál. ()

majky.20

Mám rád příběhy podle skutečné události a Clint to umí naservírovat tak, jako nikdo. Nedělám z tohoto film špičku co týče žánru, to ne, ale spíše něco, nad čím člověk popřemýšlí právě po skončení filmu a kdy naskočí závěrečná sekvence videí a fotek. Bradley zahrál výborně a myslím si, že tento herec má potenciál se vypracovat v herce, na kterého bude radost se dívat v jakémkoliv filmu. ()

pouzivana

Asi nejsem správnej amík, ale ten film mě ničím nezaujal. Jak válka, tak rodina nedotažený, úsečný. To že to točil Clin mě dost překvapilo, při sledování filmu sem režii viděl jako jednu z největších bolestí tohoto dílka, kterou překonaly snad jen slabé herecké výkony. Možná hodně špatná předloha a scénář, který to nijak nezachránil. Sice to neurazí, ale vidět to znovu nijak netoužím. ()

danihelka

"proč to musíš dělat?" (rozuměj: jet na dalších 9 měsíců do Iráku) "protože tohle je nejlepší země na světě a já ji musím bránit. nebo snad chceš aby Al-Kajd stála před Washingtonem nebo Los Angeles!?" ..... "už jsi udělal dost, teď tě rodina potřebuje tady..." "tady to počká, tam ne!" atd.,atd.... Klasický "brainwashingový" námět a film. Nic proti Chrisovi Kyle, protože to nejspíš myslel v realu doopravdy, ale ten film je v podstatě o ničem i když dobře udělaný. Bradley stojí - čumí, leží - střílí, mluví - holé věty.... Děs. Samozřejmě tam nějaký Oscar politicky upadne a zvíší ne návštěvnost náborových kanceláří USArmy, ale toť vše. Za rok po tomhle - byť Eastwoodem slušně režijně odvedeném - vejplachu neštěkne ani pes. Ty dvě "stars" jsou za Eastwooda a Siennu Miler. (pruhy mam z toho jinde) ()

paulusm

Tak tohle se opravdu povedlo.Když jsem viděl,že se jedná o životopisný film z války čekal jsem oslavu nepřekonatelné americké armády kde bude plno přehnaných situací jako v žánrově podobném Lone Survivoru. Místo toho jsem měl možnost vidět velmi dobré zpracování příběhu o jednom sympatickém Texasanovi co měl své zásady a přesvědčení.Mimo pěkné akční scény film dobře ukazuje i druhou stranu války a to je přechod do civilního života a schopnost vyrovnat se s touto situací psychicky. Bradley Cooper byl v roli Chrise velmi uvěřitelný. ()

groower777

milujem filmy z tohoto prostredia,jeden z ďalších Eastwoodových špičkových,psychologiou prešpikovaných filmov bravúrne zvládnutá atmosféra, v skratke -ako vždy poctivo zvládnutá režia bez váhania ***** ()

kantario

Pro moji osobu to byl pěkně pronuděný večer. Cooper zde sice podal kvalitní herecký výkon, ale to nestačí. Hodně se to vleklo a válečné scény mi na dnešní dobu kinematografie přišli chvílemi velice úsměvné. Každopádně furt lepší válečný film než ta s*ačka FURY:D ()

Calvus77

Clint je patriot a má rád hrdiny a svoji zemi a tak mě ani nepřekvapilo, že zrežíroval příběh skutečného válečníka. Tento válečný film je natočen překvapivě civilně a v podstatě na mě pouze rušivě působila zápletka Chrisovi osobní pomsty iráckému odstřelovači, něco podobného jsem už viděl kdysi dávno u Stalingradu (a Clint si řekl: Jen počkej Zajíci!). ()

1990Jirik

Z tohohle filmu prostě přímo stříká ono Americké patriotství vlastenectví a víra!.. Jo a to je to co prostě běžný Američan žere!.. Asi tím bych si vysvětloval ony tragické nominace na Oskara... Holt je to prostě legenda a ty Amíci nejen žerou ale potřebujou.. Za mě film peckový ono mě příjde, že Clint Eastwood byl skvělý herec a ještě lepší režisér... Nic méně ve finále ve mě film nezanechal nějakou hlubší stopu prostě takovej Black Hawk Down namixlej s Mariňákem, prostě surová válečná akce mixlá s pocitem vojáka, který se vyrovnává stím , že místo sezení doma v USA a hraní si na svobodnou krásnou rodinu plnou lásky tam má přece ještě úkol a to zabít džihádisty a s americkou vlajkou v prdeli vyhrát válku v Íráku..... ALe jak už tu někdo psal, zabíjení dětí , ženskej a všeho je vlastně v pohodě protože to jsou ty "bad guys" ... A to je právě možná i to co mě na tomto filmu vadí.... Nicméně stejně 4 hvězdy dám. ()

karelhura

Ani ty kecy o stvořiteli mě ateistu neodradí tomu dát všech pět. Ti chlapi by se šikli i v Evropě (v Paříži určitě). ()

Entfak1

Příběh elitního amerického vojáka, který úspěšně přežil čtyři turnusy, vytvočil střelecký rekord a nešiblo mu z toho? Knihu jsem četl, a film jsem prostě musel vidět! A rozhodně toho nelituji. Scény z domova k příběhu patří, bez nich by mohl vzniknout klam, že se vojáci vrací zdrávi a naprosto neposkvrněni prožitým peklem. O akci naštěstí také není nouze, navíc ve věrohodném podání, které není až tak přitaženo za vlasy. 4+ zaslouženě a s díkem. A pokud člověk nepřemýšlí stylem- "hele banán, ja ho sníst", jistojistě mu film dá "něco navíc". Jinak za mne si dovoluji navrhnout uživatele MessiáŠ,jako adepta nejdebilnějšího komentáře měsíce ledna ;) ()

badmad666

Eastwood mne trochu překvapil,že natočil spíše ryze válečný film,než jeho obvyklé drama-počiny.Ale nadchly mě překvapivě realistické akce,kdy i ti super-vojáčci SEAL's dostávají od "turbanů" na prd...zadek a hlavně pan Cooper v roli vydláka z texaského buranova,který celým srdcem i duší věří tomu,že opravdu brání svou vlast někde v poušti na druhém konci světa a svými 160 potvrzenými zásahy chrání svou zemi před čím.....? Jinak hodně slušná war-podíváná,že se dá odpustit trocha toho amerického patosu o hrdinských vojácích bránících svobodu a ne zájmy a zisky pár hajzlíků vlastnících ropné a zbrojařské koncerny. ()

dudonko

ok... zaujimavy film. Pekne nahliadnutie do postavy: legendy, cloveka to az nuti byt na jeho strane....Nehra sa to na klasicky scenar, kedy si az v boji a vsetkym tym bordelom clovek uvedomi tie prave hodnoty... Je tu skor pohlad na cloveka so zasadami, ako tak odolavajuc vojnovemu mlynceku... Zaver zaklincovany klasickymi zastavami, podla mna aj nazov filmu mohol byt trochu viac vypovedajuci k postave ako na koho strane bol, kedze je v podstate jedno na ktorej strane vojny sa takyto typ hrdinu ukaze.... ()

vb7

Film natočený pěkně. Bohužel pro mne, jsem současně s tím četl i knihu. A těch vymyšlených scén a vymyšlená hlavní zápletka bylo hodně. Tím, to nadšení z filmu dost opadlo a nemohu tomu dát plbné hodnocení, ikdyž se na film rád za čas kouknu znova. Kdo četl knihu, asi také bude zklamaný, že 65% toho je udělané jen zpestření příběhhu pro plátna kin. Jinak rozhodně - nezávisle na knize - opět povedený clintův snímek. ()

avenss

Návrat stratenej generácie? Možno... Clint Eastwood nám ponúka jedinečný a neprikrášlený pohľad na legendu amerických Navy SEALs. Ale aj ten najlepší trénovaný zabijak je koniec koncov len človek, ktorý musí čeliť morálnym rozhodnutiam a vyrovnať sa s následkami. Vďaka dobrému výkonu Coopera máme možnosť vidieť ako vojna ovplyvňuje a mení myseľ človeka. Nepriatelia na bojovom poli niekedy nie sú to najhoršie čomu človek musí čeliť. Výborne zahraný a režírovaný film, ktorý má svoje muchy ale na svoje si prídu nielen fanúšikovia žánru. ()

Kdy dorazí nejnovější počin Clinta Eastwooda?

Kdy dorazí nejnovější počin Clinta Eastwooda?

13.09.2024

Všestranný a plodný filmový tvůrce Clint Eastwood letos v květnu oslavil obdivuhodných čtyřiadevadesát let a ani v tomto požehnaném věku mu nechybí elán. Mnoho jeho fanoušků bedlivě očekává jeho… (více)

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu