Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

+sfinx+

verbal: Amen! || Další tři hvězdy si ale šetřím pro rýpavou satiru nebo jiný počin, který sice kvalitou nebude výš, zato posláním a myšlenkou bude mnohem dál. Proto bude Zredigováno lepší než tenhle snajpr nebo pyrotechnik. Hned ve čtvrté minutě mi ruka při těch sra**ách, co tam povídali cukala směrem k ovladači. "Když se spleteš, tak tě sejmou a půjdeš do vězení" ... co to má být? Nějaký střípek z projevu nejmocnějšího debila světa nebo jeho tmavšího nástupce? Nějaké drobné odchylky od reality pro zábavní průmysl jsou pochopitelné, ale otočka o 180° je pro mne nestravitelná. Vojáci mají přikázáno eliminovat vše, co se jim nezdá - oni si nemohou dovolit ztráty, nevinné oběti pro ně nepředstavují problém. A těch pár případů, kdy se do toho kousnou rýpaví reportéři, ty stejně časem utichnou. Zvláště odstřelovači-průzkumníci po jisté příhodě nenechají naživu osoby, které se objeví na špatném místě ve špatnou dobu. Ale to by se asi do filmu nehodilo, tak to trochu upravíme na "za zabitého nevinného dostaneš trest smrti.." ... ti mi zase hnuli žlučí.. Ten patetický patriotismus zkombinovaný s propagandistickými kecy mi absolutně znemožnil nějaký hlubší prožitek a ze zajímavého filmu udělal jen vizuální podívanou, kterou neustále sráží vyřčené sra**y. Nějakým příběhem se to nedostane ani na úroveň Pearl Harbouru ani Nepřítele před vrátky. Pominu-li ty vizuály a akci, tak je tu ubohá romantika prvně jmenovaného a souboj s Nemesis druhého zmíněného filmu a jakýsi pokus o psychologii ze Smrti, která číhá všude a v Iráku nejvíc! Ve výsledku: "patetické nic moc".. ()

janisricos

Jeden z lepších válečnických počinů, bez zakrvácené a roztrhané americké vlajky. No top to nebude. Každopádně ty tuleni musí být fakt machři, když tam vydrží jet 4x za sebou a nevpálí si kuli do hlavy už v letadle domů. Howgh ()

Tempter

S těžkým srdcem za 3. Moc jsem se těšil, ale snad až příliš jsem si Clinta jako režiséra (mám na mysli hlavně ve westernovém žánru nepřekonatelné Nesmiřitelné nebo třeba trošku nedoceňované, leč překvapivě výborné Gran Torino ) vystavil na piedestal a ono se nyní ukázalo, že to není bůh, ale normální smrtelník z masa a kostí. Prostě, když nevystoupíte z vlaku v ten pravý čas, vlak vám ujede a nikde není psáno, že za hodinu pojede další... Ten film je takový nijaký. Zdánlivě je všechno, jak má být. Hrdina je tlustě charismatický ( asi budu muset fakt pár kilčo shodit - Cooper je zde lehce zaměnitelný s minimálně 20-ti chlapy z naší hospody ), pušky střílí přesně, "dobro" vítězí, olympijští vítězové se taky střílejí, doma to neklape atd. atdt. atd. No právě. To všechno už tu bylo a tento film to jenom filmařsky zkušeně opakuje. Není to pro mne jako zástupce macho poloviny lidstva lehké přiznat, ale nejlepší válečné filmy ze současnosti točí ženská. Bohužel, ale i bohudík. Díky Kathryn. ()

Vernissage

Hodně dobrá záležitost. Je neskutečné, jaký je Clint Eastwood ve svých 84 letech dobrý vypravěč a obsazení Bradleyho byla trefa do černého, paráda! ()

Gattolino

Vynikající film, nesporně Clintovo mistrovské dílo, s velmi autentickým dějem (Eastwoodova preciznost je příslovečná). Mimo jiné aspekty snímku je to i zajímavá a cenná sonda do amerického způsobu myšlení, které je nám Evropanům díky našemu provinčnímu omezení mnohdy těžko pochopitelné. Pocit odpovědnosti za druhé, potažmo za celý svět, se zřejmě zrodil tím, že Američan je původem mnohdy přistěhovalcem ze všech možných i nemožných koutů světa, odkud odešel za svobodným rozletem do Nového světa, ale tu sounáležitost s kořeny stále cítí. Evropské dekadentní relativizování, zpochybňování, mudrlantsví a sarkasmy jsou tomuto myšlení cizí. Někdo to může nazvat naivitou, ale je to jen latentní závist nad tím, že za Amerikou prostě Evropa a zbytek světa zaostává. A díky tomuto "globálnímu" myšlení ovšem Evropa žije od 2WW až na lokální konflikty v míru, a to si Evropan mnohdy neuvědomí a hloupě kritizuje americké "vměšování". Někdo zde v recenzích pejorativně zmínil slogan, že "Amerika je tou nejlepší zemí na světě". Možná to chce kus osobní odvahy a odhození vlastního sobectví přiznat si, že je to vlastně pravda, a snažit se trochu se poučit a inspirovat. Evropa to potřebuje, a Česko obzvláště. I o tom je tento skvělý film. Oskara by si opravdu zasloužil a držím mu palce. ()

lebrond

Nevím jestli je to mou filmovou nevyzrálostí, ale nějak jsem si nedokázal k filmu najít cestu a nějak nerozumím tomu, za co by měl být oceněn Oskarem pro Film roku. Je to tím, že byl natočen podle skutečného příběhu a vyvolává v Američanech patriotismus a nenávist za teroristické útoky? Ve filmu mi chybělo větší gradování, které se dostavilo až v samém závěru, ve kterém byl hlavní hrdina zabit veteránem a dozvěděli jsme se, že film byl natočen podle skutečných událostí. Upřímně musím říci, že se mi více líbil trailer než samotný film.. ()

CaveRnDish

Nesourodý film, začínající jako "sbírka" šablon z akčních filmů: probuzené vlastenectví, chlapácký výcvik. Pak bar, drsná holka, ale obdařená srdcem schopným skutečné lásky. Následuje svatba, a vlast volající do zbraně. Vše samozřejmě "pokryto" cool hláškami.    Následujících desítkách minut se to sice trochu změní, do typicky akčního filmu se vetře i cosi z filmu válečného, jenže až do konce film mezi oběma těmito žánry osciluje, a pro žádný se nerozhodne. Scénář divákovi sice nabídne několik psychologizujících scén, ale žádná z nich nepřekročí schéma vztahových 'standardek', nepokouší se dát filmu něco jedinečného. - Po celou dobu sledování filmu jsem měl neodbytný pocit, že režisér 'pomíjí' možnosti, které mu hlavní postava nabízí - ať už ve vztahu manželském, vojenském, nebo niterném životě, kvůli nějakému zásadnímu sdělení které přijde. Ale ono nic. Všechno co se ve filmu odehrálo, bylo pouhým pozadím pro sdělení, které se nekonalo. Líbila se mi scéna zavřených dveří - a pak už nic. - Ale to za ní už ne - ani při té demonstraci vlastenectví autoři neopustili 'osvědčená' schémata.   3-    p.s. To si nemohli obstarat opravdového kojence? ()

tejcek

Tak tohle se fakt nepovedlo. Klišé, klišé a zase klišé, jak co se týče tématiky válečných filmů, tak co se týče proklreslení hlavní postavy a tématu amerických válek 21. století. Eastwoodovy filmy mám rád, ale tenhle se prostě nepoved. ()

Flashback

Strašně řitký příběh o člověku, který není nijak zvlášť zajímavý. Film se líně vleče od ničeho k ničemu a je tak nápadně podobný také "válečnému" filmu o pyrotechnikovi. Necitlivě zkratkovitá první část filmu a tupý hrdina se kterým se těžko někdo dokáže ztotožnit - ne proto že stílí lidi, ale protože je to jižanský redneck který nemá co říct. ()

floppy4

Očakávania boli zrejme trošku nadsadené a nedočkal som sa ničoho v štýle "Zero dark thirty", skôr to bolo založené na tom, že teda vojna je síce zlá a berie otcov manželkám a ich deťom, ale sme tí hrdí američania a sme ochotní zomrieť za vlasť lebo treba chrániť naše rodiny a bla bla americký patriotizmus a [SPOILER]keď na konci pustili real zábery z pohrebu skutočného Chrisa Kylea a do toho trúbky a directed by Clint Eastwood, tak facka na čelo, že to som si fakt mohol myslieť! Nevadí, dej bol predvídavý a cca od tretiny filmu už dobre vieme ako to skončí a čo nám to chce povedať. Cením ale atmosféru boja a smrti, tá bola zvládnutá dobre, ale inak nechápem, čo sa všetci vzrušujú nad Cooperom, že životná rola, omg raz tam zaplakal, inak typické drsňácke dialógy amerických vojakov, ktoré vidíme v každom, podotýkam, že naozaj v každom americkom vojnovom filme, fakt nechápem tie nominácie na Oscara. ()

ferdomravec

Tazka tema a vela emocii. Necham si ulezat v hlave. Troska ulezane :). Patriotizmus vo filme musi byt a havne v hollyvoodskej produkcii. Pravda ale je ze neglorifikuje vojnu a sceny z bojiska ju viac menej zobrazuju ako strach utrpenie a smrt. Bojove sceny su zaujimave ale len pre zdvihnutie adrenalinu lebo133 minut je dost. Pre ma bol film najme o vnutornom boji vojaka ktory ma svoje idealy pre ktore je ochotny polozit za vlast zivot ci obetovat rodiny zivot. Casto krat ak nie takmer vzdy vsak funguje ako smrtiaci stroj na zachovanie niecich zaujmov a vlastne jedine co moze z tychto ludi robit hrdinov je uz len to ze sa snazia aspon zachranit zivoty svojich kamaratov. Pribeh americkeho snipra je smutny ale nechcem pokazit filmovy zazitok ludom ktori ho nevideli. Za hrdinu ho ja oznacit nemozem lebo zabijat v cudzej zemi "domorodcov" nie je hrdinstvo nech je ospravedlnene hoci cim. Kazdopadne po skonceni filmu by bolo v kine pocut aj tichy prd komara na strope. Emocie pracovali a stale pracuju a prave preto 85%. PS : Bradley sa na skutocneho Chrisa podobal velmi ale Sienna na jeho manzelku ani zdaleka :). Ale ved zo skutocnych obeznych americaniek predsa musime spravit kocky aspon vo filme :) ()

simoniquita

Jeden z najlepsich filmov ake som v poslednej dobe videla. Ak si predstavim, ze film bol natoceny podla skutocnej udalosti, beha mi mraz po chrbte. Clovek si uvedomi, ze zahranicne misie nie su pre vojakov len o peniazoch a zivot vojakov po takychto misiach nie je vobec jednoduchy. Dokonca pohlad na ich rodiny prezradza, ze oni to maju tak isto tazke. Odporucam si to pozriet a vytvorit si vlastny nazor. ()

HarveyS

Film bol podľa mojej mienky veľmi dobrý. Príbeh chlapca ktorý vyrastal na farme s prísnym otcom a postupne sa od priemerného cowboya vypracoval až na legendu ajmerickej armády. Bradley Cooper podľa mňa vystihol charakter postavy perfektne a zaslúžil by si kľudne aj oscara. ()

KcarlosK

Asi to jednou muselo přijít. Clint mě zklamal. A to jsem mu tak věřil. Pár nesouvislých scének ze života jednoho vraha (nazývejme věci pravým jménem). Na Oscara to může kandidovat maximálně tak za megapatriotismus. Ale fakt nechápu, na co jsou ty americký blbky tak hrdý. ()

alKalda

Nejprve jsem precetl knihu, ktera byla moc dobra a poutava, stejne jako od jeho partaka a pritele Marcuse Luttrela. Film me prekvapil tim, ze se nesnazil ukazovat pouze valku, ale i to, co se s vojaky deje pri prijezdu domu...Presne jak je popsano v knize, i Kyle (perfektni Cooper) mel vazne problemy po navratu. Na druhou stranu, jeho touha po boji byla skutecne neutuchajici, sam nekolikrat popsal, jak doma se zenou nemohl ani vydrzet a i po narozeni druheho potomka se do valky vratil. Dost podobne Lone Survivol, oboje stoji za zhlednuti. ()

oxiddusny

Dávám 4 hvězdy, ale mám výhrady. Film je to dobře natočený, super kamera i zvuk, atmosféra a napětí neupadá, po této stránce super. Co mě štvalo jsou věci, které snad filmaři nemůžou ani myslet vážně. Věci typu sundavání si helmy uprostřed přestřelky, nenošení neprůstřelné vesty během mise, při odstřelování si hlavní hrdina přes handsfree telefonuje s přítelkyní co je v USA... tohle mě docela vytáčelo, profesionální vojáci nikdy nic takového nedělají. Jinak film určitě stojí za shlédnutí. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu