Reklama

Reklama

Endeavour

(seriál)
Trailer 2
Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2012–2023), 59 h 8 min (Minutáž: 88–120 min)

Scénář:

Russell Lewis

Hrají:

Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, Jack Laskey, Simon Kunz, Jonathan Hyde, Nigel Cooke, Chris Larkin, John Light, Rosalind Halstead, Tom McKay (více)
(další profese)

Série(9) / Epizody(36)

Seriál se odehrává v 60. letech a soustředí se na začátek kariéry Endeavoura Morse na pozici policejního strážníka. Morse se s partnerem detektivem Fredem Thursdayem zapojí do vyšetřování v Oxfordu. (Viasat)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (84)

kareen 

všechny recenze uživatele

V dnešní záplavě moderních kriminálek moc povedený návrat do časů staré dobré britské detektivní školy. Tentokrát v malebném prostředí oxfordského městečka, kde na jednu záhadnou vraždu připadá celý kopec podezřelých a když už jste přesvědčeni, že víte která bije, vzápětí je všechno jinak. Mladý Morse (zajímavý Shaun Evans) možná na první pohled vypadá jako nezkušené ucho, ale jízlivé poznámky odvrací velice zdatně a ačkoliv má příliš slabý žaludek na ohledání mrtvol, tuto skutečnost plně vynahrazuje jeho bystrý, analytický mozek a dedukce, za které by se nestyděl ani samotný Sherlock Holmes. A ačkoliv opera není zrovna mým šálkem kávy, do této krimi série zapadá dokonale. ()

vesper001 

všechny recenze uživatele

Popravdě, nevěřila jsem, že by mě bavil seriál - ač detektivní, ač britský - s tak mladým detektivem. Ale Endeavour má v sobě něco ze seriálového Sherlocka, jen není tak... vizuálně specifický ;-), ani úplně asexuální. Ale v mnoha ohledech je podobně mimo. Zápletky jsou složité, rozuzlení ještě složitější, a všechny nitky souvislostí člověk napoprvé jen těžko zachytí. Ale pokud se člověk povznese nad to, že řada věcí, motivů, a lidí - Endeavoura nevyjímaje - je divných, a nechá se unášet ponurou atmosférou, propracovaným dějem a obrazovou poetikou, čas, který seriálu věnuje, bude příjemně strávený. ()

Reklama

Radek99 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nestává se to zrovna moc často, aby byl prequel k nějakému úspěšnému seriálu po všech stránkách vydařenější než původní seriál sám, tohle je ovšem ten vzácný případ - prequel k seriálům Inspektor Morse a Vraždy v Oxfordu se tvůrcům opravdu povedl... Inspektor Morse je legenda (v Británii zjevně větší než u nás) a tak je pokračování logickým vyústěním...usazení do policejních začátků známého televizního detektiva bylo opravdu šťastným tahem - u prequelu je to samozřejmě naprosto logické a ani to nemůže být jinak, tady ovšem do hry vstupuje dobové zasazení do 60. let, skvělá výprava (hodně typická pro tvorbu BBC), velmi sympatický představitel mladého inspektora Morseho a především skvěle napsané scénáře epizod - trochu to celé připomíná mladého Sherlocka Holmese...plus ta nádherná vážná hudba... Klasická britská detektivka oldschoolového střihu, co si jen milovník žánru může přát více? Série 1: 95%, Série 2: 95%, Série 3: 85%, Série 4: 85%, Série 5: 80%, Série 6: 85%, Série 7: 90% ()

ReneeS 

všechny recenze uživatele

Zatímco většina čeká až a kdy se BBC vytasí s dalšími díly Sherlocka, mě mučí představa, že další serie Endeavour se teprve natáčí. Narozdíl od jiných policajtských seriálů se zatraceně chytrým,ale trošku divným hlavním hrdinou jsem si tenhle neoblíbila hned od prvního dílu. Tohle se rodilo pomalu, s kažým dalším dílem až mi to pomalu ale jistě zalezlo pod kůži. A májí na tom podíl Evansův mladý záhadný Morse, Allamův charismatický Thursday i Lesserův často překvapivý a ne tak ušlápnutý Bright. Přidejte k tomu krásné místo, ještě lepší hudbu a i když rozuzlení bývá často překombinované, pro děj samotný tomu odpouštím. Kde jinde takhle potkáte Velkého Gatsbyho? ()

Franc1s 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tyhle kriminálky máj angláni prostě v krvi. Nikdy neomrzí. Ještě když je z doby, kde není srovnání DNA a vyhledávání mobilu. V čele je mladý polda Morse, inteligentní, zvláštní a jeho dedukce nemaj chybu. Avšak má ho nastarost detektiv Čtvrtek, co je ze staré školy, hází jednu hlášku za druhou a anglický humor tu nechybí (jeho svačiny neomrzí). Ale je tu mnoho dalších zajímavých postav a každá má co říct a dostatek prostoru. V jednotlivých díle se řeší nové případy a trable Morseho, to vše je geniálně zamotáno do sebe, že na každém konci dílu jsem čuměl a nechápal co vše je možné :) Za mě super překvapení 9/10 a chci další sérii!!! ()

Galerie (938)

Zajímavosti (3)

  • Stejně jako ve všech ostatních seriálech spojených s inspektorem Morsem (Inspector Morse, od r. 1987 a Vraždy v Oxfordu, od r. 2006 ) má i v tomto seriálu mnoho cameo záběrů autor předlohy Colin Dexter. Seriál dodržuje tuto tradici i po jeho smrti, a tak se autor a jeho fotografie objevují posmrtně dál i v nových dílech v různých článcích v použitých novinách, nástěnkách (například jako zaměstnanec měsíce), obrazech, bustách a dalších předmětech. (Quido)
  • V 7. minutě dává patolog detektivu Morsovi (Shaun Evans) cigaretové pouzdro, které u sebe měl utopený muž strávivší čtyři týdny ve vodě. Cigarety uvnitř jsou čisté a suché. (ladyViolet)
  • Abigail Thaw, která hraje editorku Oxford Mailu Dorotheu Frazil, je ve skutečnosti dcerou Johna Thawa, který hrál inspektora Morse v seriálu Inspektor Morse (od r. 1987). (niceholka)

Reklama

Reklama