Reklama

Reklama

Endeavour

(seriál)
Trailer 2
Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2012–2023), 59 h 8 min (Minutáž: 88–120 min)

Scénář:

Russell Lewis

Hrají:

Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, Jack Laskey, Simon Kunz, Jonathan Hyde, Nigel Cooke, Chris Larkin, John Light, Rosalind Halstead, Tom McKay (více)
(další profese)

Série(9) / Epizody(36)

Seriál se odehrává v 60. letech a soustředí se na začátek kariéry Endeavoura Morse na pozici policejního strážníka. Morse se s partnerem detektivem Fredem Thursdayem zapojí do vyšetřování v Oxfordu. (Viasat)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (84)

flanker.27 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V zásadě stále platí, co jsem napsal k pilotu. Nejsem příliš velkým fanouškem klasických detektivek, většinou bývají příliš odtržené od reality a když tak dám příležitost těm, které se co možná přibližují reálu jako naše Případy 1. oddělení. Zde jde o třídu vysoustruženou k dokonalosti po stránce formální. Jediná drobná výtka je, že vlastně samotné případy (nebo jejich rozuzlení) často nejsou tak zajímavé jako to časté nakoukávání do stylu života různých lidí. Hlavním tahounem jsou však pro mě postavy, především tedy ani ne tak Morse, ale detektiv inspektor Thursday. Když si v posledním díle první série nabíjí doma revolver, člověk mu vyloženě přeje, aby se mu dostalo zadostiučinění vyřídit si to s tou mafiánskou chátrou hezky od podlahy. A právě škoda toho, že zápletka pak uhne jinam, protože vedle toho náběhu na řež jsou všechny současné gangsterky jen večerníčky pro děti. Mimochodem třetí epizoda je zcela zjevně inspirovaná Fincherovým Se7en. Update po 2. sérii: Po dokoukání druhé sezóny. Musím zmínit, co mi na tom vadí, a to mnohdy velmi nerealistické motivy jednání nejen pachatelů, ale i jiných postav, snad nejvíc je to poznat ve třetí epizodě, kdy místního gigola nějak vůbec netankuje, že jedna z jeho známostí za druhou se odebírají do hrobu. Je to takový ten případ, kdy se lidi zastaví v čase, dokud je nedožene nějaká scéna z děje. Pokud o tom člověk nepřemýšlí, zůstává mu pořád takřka dokonalé prostředí, ale můj problém je právě to přemýšlení. Na druhou stranu geniální hláška: "Copak jste nikdy nepřemýšlel o tom, co přijde po smrti? - Dle mých zkušeností policie." Update po 3. sérii: Bohužel trend nepravděpodobných motivů a podivného chování pokračuje i nadále. Navíc nevím proč náhle mizí ze scény Morseova milá, když už měli tu potřebu ji tam v předchozí sérii přidat, a stejně tak podivné bylo loučení s Thursdayovou dcerou. Čím dál víc mám pocit, jako by se scénáristovi na začátku rozjely nápady a pak mu došla inspirace, než epizoda resp. celá řada skončí, tak to pak vždycky musí nějak uplichtit. Update po 4. sérii: Případům stále vytýkám ne moc uvěřitelná rozuzlení, není to tu ovšem tak tragické jako v minulé sérii. Osobní rovina je tu ovšem zajímavější, to je konec konců to hlavní, co mne u seriálu drží. Hlavní postavy a prostředí. Jen finále bylo tentokrát trochu podivné a useknuté víc než jindy. Ovšem můj favorit Thursday dal krásně po hubě tomu slizkému šamstrovi své dcery, to bylo zadostiučinění pro každého otce. Update po 5. sérii: Tak tohle ne. S politickou korektností to vždycky hodně koketovalo, ale takovou nálož jsem nečekal. Se seriálem končím. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Retro jak z magazínu s příšerně překomplikovanými zápletkami. Vždycky se do toho připlete tolik lidí a motivů, vyšetřuje se několik případů, které se ke konci propojí a já jako divák vím při závěrečných titulcích tak zhruba jen z poloviny, co se stalo.-------- Morse má zázračnou schopnost vždy objevit nějakou stopu, která se stane klíčovou. Často na ni narazí čistě náhodou, dokonce i na místech, které s případem nemají co společného. Často jsou to číselné kódy.-------- Policisté citují klasickou literaturu (no, odehrává se to v Oxfordu) a občas se nechají unést k filozofujícím blábolům. Třetí řada už je tak přitažená za vlasy, že jsem snížila hodnocení (boj s tygrem v bludišti ze živých plotů byl prostě moc, vše působilo jako parodie). Naštěstí, po třetí řadě se série zklidní, dokonce i případy začnou být srozumitelnější. Řeší se věci, které si spojujeme s šedesátkami - boj za lidská práva, počítače, studená válka, hudební kapely... SHRNUTÍ: Když se ještě hulilo všude a důkazy sbírala policie holou rukou. ()

Reklama

EastWicka 

všechny recenze uživatele

U britských krimi seriálů je laťka nastavená proklatě vysoko. A Endevour je i v té obrovské konkurenci skvostem. Předchází slavnému Inspektoru Morseovi, kterého nám představuje v počátcích kariéry. Skvělé obsazení, vybroušený scénář, atmosféra po anglicku tlumených 60. let a starého Oxfordu, krásná, nezaměnitelná hudební složka - a pak ono cosi navíc. Nezjednodušený, hluboký a trochu melancholický odraz lidské podstaty v empatickém pohledu Shauna Evanse v hlavní roli. Pro mě představuje určitý protilék na chlad severského thrilleru, který nám zalézá do kostí už sakra dlouho. ()

plechulka 

všechny recenze uživatele

Pokud tu kdy běžel tv seriál Inspektor Morse, tak jsem ho nezaznamenala, ale jeho pokračování - na Primě běžící jako Vraždy v Oxfordu - a hlavně prequel Endeavour se mi moc líbí. Retro Oxford let šedesátých, sympatický hlavní hrdina i jeho mentor přebije i občas za vlasy přitaženou detektivní linku. ()

evulienka3 

všechny recenze uživatele

“Byť dobrým policajtom dokáže byť ktokoľvek, byť dobrým detektívom je umenie.” Povedala by som, že tento výrok, ktorý odznel v jednej z častí tohto seriálu ho aj veľmi dobre vystihuje. Hlavný hrdina mladý policajt Morse má vynimočný pozorovací talent, výborný úsudok a dokáže klásť tie správne otázky, napriek tomu, že to v danej chvíli jeho nadriadeným “tým obyčajným policajtom” neveľmi vyhovuje. Z uvedeného dôvodu je neustále v nemilosti a nebyť ochrannej ruky jeho priameho nadriadeného dávno by rozdával len bločkové pokuty. Napriek nesporným kvalitám tejto série mi v nej žiaľ čosi chýbalo, možno by to chcelo pre mňa predsa len troška viac sympatického hlavného hrdinu. V každom prípade veľmi kvalitná “kriminálka”. ()

Galerie (938)

Zajímavosti (3)

  • V 7. minutě dává patolog detektivu Morsovi (Shaun Evans) cigaretové pouzdro, které u sebe měl utopený muž strávivší čtyři týdny ve vodě. Cigarety uvnitř jsou čisté a suché. (ladyViolet)
  • Abigail Thaw, která hraje editorku Oxford Mailu Dorotheu Frazil, je ve skutečnosti dcerou Johna Thawa, který hrál inspektora Morse v seriálu Inspektor Morse (od r. 1987). (niceholka)
  • Stejně jako ve všech ostatních seriálech spojených s inspektorem Morsem (Inspector Morse, od r. 1987 a Vraždy v Oxfordu, od r. 2006 ) má i v tomto seriálu mnoho cameo záběrů autor předlohy Colin Dexter. Seriál dodržuje tuto tradici i po jeho smrti, a tak se autor a jeho fotografie objevují posmrtně dál i v nových dílech v různých článcích v použitých novinách, nástěnkách (například jako zaměstnanec měsíce), obrazech, bustách a dalších předmětech. (Quido)

Reklama

Reklama