Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

• USA Batman v Superman: Dawn of Justice (více)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (více)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (více)

V době, kdy svět řeší otázku, jakého hrdinu skutečně potřebuje, v obavách z naprosto nekontrolované moci téměř božského superhrdiny se střetává respektovaný a mocný ochránce spravedlnosti ve městě Gotham s nejuctívanějším spasitelem moderní doby ve městě Metropolis. A zatímco mezi sebou Batman a Superman válčí, rychle se vynořuje nová hrozba, která představuje pro celé lidstvo ještě větší nebezpečí než kdy v minulosti. (Freeman Ent.)

Baronne

SPOILER ALERT. Chci říct jen věci, který jsem slyšel předtím, než jsem film viděl.. Ben Affleck byl skvělej, ale skvělej je už asi deset let. K Lexovi jakožto neznalec komiksů výtky žádný nemám, i když je dokážu pochopit. Ode mě jen parádní výkon Jesseho, a super nápad oholení hlavy na konci filmu.. Usmíření dvou postav mi vůbec nepřišlo trapný, spíš hluboký. Možná Snyder trochu netrefil komunitu, která chodí na tyhle filmy, protože cíťové to určitě nejsou. Bohužel jako opravdovej nováček těchhle filmů jsem se v tom hodně ztrácel, a dalo mi zabrat všechno pochopit. Taky se mi vůbec nelíbil konec, kde vlastně všichni diváci vědí, že Superman nezemře (kromě mě, radši jsem se ujistil v diskuzi), ale je kolem toho půlhodinový haló.. Proto to horší hodnocení, ale nemyslim si, že by to byl až tak velkej propadák. ()

MartinezZ

Předchozímu Supermanovi jsem nadělil horko těžko **, tohle bylo o něco málo lepší v tom smyslu, že to mělo nějaký příběh a hrálo si to na jakousi origin-týmovku, ne špatně to vypadalo, Ben se na Netopýra i hodí, ale přesto mi nedá se zamyslet nad tím, jakou zvláštní moc má DC, že svoje superhrdinské filmy z posledních let dokáže tak podělat. Co ty věčné flashbacky? Co měly znamenat ty Batmanovy sny? Patřilo to vůbec do filmu nebo to jen zapomněli vystřihnout (Extended Ultimate Hyper Ultra Kvazi Mega verze filmu)? Když Superman nemá s Batmanem problém, proč si ho prostě jen nepodrží a neřeknu mu všechno, ušetřili bychom hromadu času, zbytečné akce a ničení. Tady se znovu projevil magor Snyder, který neví, kde jsou limity, a zase devastuje město - vždyť už od minula žádné nezbylo, tak co zas devastují? Z traileru to tedy vypadalo na zajímavější příběh a zamyšlení i akci, ve filmu ty trailerové části, spolu se zařazením do příběhu, vyznívají směšně, asi podobně, jako utopenej Momoa. Navíc nedává smysl ten Supermanův osud, co s tím chtějí dělat do budoucna? Zbytečně vymýšlejí zápletky tam, kde jsou nadbytečné, namísto toho, aby se poučili od konkurence, za kterou film po filmu zaostávají, ačkoliv i ona lehce ztrácí na dechu - a to je pro DC tedy pěkně smutné vysvědčení. Ta tříhodinová verze filmu je už fakt moc přetažená. Ne o dvacet minut, ale tak o celou hodinu. DC se prostě ne a ne poučit. Schválně jestli a jak potopí i Suicide Squad. ()

havLord

V komiksech pře mezi supermanem a batmanem snad funguje, tady je její konstrukt zcela lichý. Natočit tak nudný spektákl o tak zajímavých charakterech je svého druhu také umění a zack snyder se v něm od dob sovích strážců nebezpečně zdokonaluje. ()

ArsenalEagle

Temnější než Temný rytíř. Bohužel lehce nudné. V DC se rozhodlo postavit Marvelu, jsem zvědavý, jak se jim to podaří, protože BvS neukázal veškeré kvality. Přehnaná stopáž 2 a půl hodiny a ne zrovna přesvědčivý záporák - což je něco, za co se hodně kritizuje Marvel, a i přesto slyším ostatní, jak si libují, že je BvS mnohem lepší. Metropolis a Gotham jsou od sebe cca 2km? To je pro mě novinka, ale nevadí. Liga spravedlnosti se pomalu rodí. BTW lepší než Suicide Squad. ()

Vxxx

O chlup lepší, než Man Of Steel, ale stále se tvůrci plácají v mělkých vodách. Jediné dobré na tomto filmu je představení budoucí Justice League. Jinak skoro až podprůměrná komiksovka. 3* ()

Bordoshut

7/10 – Batman versus Superman není dokonalý film, ale Zack Snyder je neobyčejný režisér. Působí trochu jako mučedník DC studia, které jeho projekty v minulosti již mnohokrát nepatřičnými zákroky a nároky přetransformovalo do nechutné karikatury Marvel universa. Tento film není výjimkou a jak nám ukázala druhá Wonder Woman, bohužel nebyl ani posledním. Nezbývá než doufat, že si DC konečně uvědomí, že nikdo nestojí o druhý mnohovesmír šílenství a že jejich hlavní síla i nesporná výhoda tkví v tom, že si odjakživa mohli dovolit produkovat emočně vyzrálé blockbustery pro dospělejší publikum, než je nic netušící teenager, který akorát čeká, až mu do řiti zapíchnete Marvel vlaječku. A přitom Úsvit spravedlnosti má své světlé chvilky a že jich je za ty 3 hodiny kupa. Je až neuvěřitelné, jak umí být vážný, dechberoucí, našlapaný surovou akcí a coolervoucími dialogy a pak to celé zabít nemístným a zcela neopodstatněným digibordelem. To je můj hlavní problém s tímto filmem a také důvod, proč nedávám 5*. Zack Snyder se 2 hodiny drží při zemi, buduje temnou atmosféru, dává nám najevo vážnost snímku skrz hudbu, osvětlení, herce a třeba i to, že Batman zabíjí... a to všechno jen proto, aby nakonec vytáhl z rukávu monstrózní kryptonskou Megagigaopici, schopnou létat ve vesmíru a skákat deset mil daleko, co navíc zesílí, když ji trefíte atomovkou. Bože, proč?! Podobně mě vytočil i způsob, jakým skončil souboj mezi Batmanem a Supermanem. Snyder nás všechny pěkně potrolil, smekám. Pokud se nad tím nicméně zamyslíte, nabízí se Otázka do tomboly: "Je Martha Batmanův kryptonit?" Ještě nekončíme, připravil jsem si pro vás malou básničku. Že neuhodnete, z čeho je? Říkám jí Snyderova košile: "A monstrózní kryptonská Megagigaopice tu napřed — skok a skok, a Superman za ní, co mu krok. Psi houfem v Gothamu zavyli, když Supermana s Megagigagodzillou zvětřili; a vyli, vyli divnou věc: žetě nablízku umrlec!" ()

kaylin

Krásná ukázka toho, jak se z něčeho velkolepého dá udělat něco naprosto obyčejné. Batman a Superman jsou postaveni proti sobě jenom proto, aby si po nablblé scéně podali ruce, pořádně zničili Gotham i Metropolis, objevili další superlidi, no a prolétli se až do dalšího filmu, i kdy to teda vypadá, že se v něm objeví jen jeden. Ale v klidu, to tak jenom vypadá. ()

Alementina

Nuda. A celkově najít něco dobryho na tom filmu je fakt tezky, scénář je prostě příšerný. Wonder Woman se povedla, to je tak jediný. ()

R.A.D.A.R.

Tohle se moc nepovedlo. Hodně očekávaný střet 2 velkých ikon mohl dopadnout podstatně lépe. Nenapadá mě nic, co bych mohl vyzdvihnout. Paradoxně z ústředního trojlístku na mě nejsilnější dojem zanechala WW. To je ale asi paradoxně i tím, že měla nejméně prostoru :-) Affleck jako Batman nakonec uhrál se ctí jenom pod jedním naštvaným výrazem. S Balem, který uhrál i zhýralého Waynea se to prostě nedá srovnávat. Cavill je špatný a v jedné scéně, kde se pokoušel brečet, jsem pomalu brečel taky :-) Lex ujde, což mě taky překvapilo :-) Lois zbytečná. Největší průser je bezesporu scénář. Vůbec nechápete, proč postavy dělají to, co dělají a o co Luthorovi jde. Existenciální střed se vyřeší pomocí kouzelného slůvka Martha a všichni jsou najednou nejlepší kámoši. Další slabou stránkou je akce. Je špatně sestřihaná a postrádá jakýkoli silnější moment. Výjimkou je nástup Trinity za zvuků řízné vypalovačky. Samotný souboj je pak jeden klasický digiguláš, kde Batmanovo role spočívá v uhýbání střelám. WW ho bojově totálně válcuje, což je taky trochu smutné. Snydera by měli co nejdřív vyměnit, bude to jen horší. Prostě za mě zklamání, ale zas nejsem takový ortodoxní fanoušek, aby mi to nějak trhalo žíly :-) Kategorie vidět a zapomenout :-) ()

gogos

Batman v podání Afflecka je výbornej, WW je taky správná Amazonka. Eisenbergův Lex Luthor je přímo parádní a tak jediný herecký zklamání je asi Superman, kterej je fakt nudnej a nevýraznej. Akce slušná, efekty super, teda až na ten přepálenej závěr a nadchla mě hudba. Ve výsledku je to teda lepší film, než jsem čekal a tudíž čtyřhvězdičková spokojenost. Těm lepším Marvelovkám se to ale ani náhodou nevyrovná...4* ()

Tony.cs

Snyder je záruka kvality. Opravdu fantastický film s epicky velkým koncem. Pecka. Affleck je fantastický, zraje jako víno a Batmana jsem mu žral z ruky ( Bale byl fajn, ale Affleck ho převálcoval)... Jestli Marvel má Whedona, pak DC má Snydera a film je tady podhodnocený z jediného důvodu: neznalost komiksové předlohy. Když totiž po kině slyšíte lidi mluvit o "tý ženský", co tam dělala, co je vůbec zač a tak... neznalost Wonder Woman ve spojení s osou Kino - DC Comics je opravdu děsná. A to si ani nechci domýšlet, kolik lidí ví, kdo je Doomsday. Wikipedii snad zná každý, když už nic. ()

Mkqp

Nic jsem od Batman vs Superman neočekával, ale i přesto mě silně zklamal. Je to vážně špatný film a rozmotávání klubíček vlny by byl pro mě smysluplněji strávený čas, než jeho sledování. Děj je ještě celkem v klidu, za to scénář je katastrofální. Když navíc u něj vidím jméno David S. Goyer, tak nevím co si mám myslet. Na jednu stranu vyhrál cenu za scénář k Batman Begins, ale když vím, že byl jeden z autorů scénáře na Ghost Rider 2, tak chci plakat. Abych jen nekřivdil, tak se ve filmu objevily tři scény, které se mi opravdu líbily a to hodně. Atmosféru se sice místy povedlo navodit, ale to jen díky brilantnímu soundtracku od pánů Hanse Zimmera a Toma Holkenborga Škoda tak skvělého soundtracku pro film jako je zrovna Batman vs Superman. ()

AlThorKremser

Na tento film jsem se těšil od první chvíle co jsem četl že se natáčí. Nejen jako fanda komiksů ale i filmový fanda. Začnu kritikou jelikož věcí které se mi ve filmu nelíbili, bylo málo. Zaprvé se mi nelíbil vzhled Doomsdaye. Nevypadal vůbec strašidelně, měl být více jak v komiksech. Druhá věc která mi vadila se taky týkala Doomsdaye, konkrétně toho jak málo byl využit, ale chápu stopáž byla dlouhá a nemohlo se do filmu dostat vše. To by bylo to co se mi nelíbilo. A teď ke kladným stránkám filmu. Naprosto nechápu lidi kteří tenhle film tak shazují. Ano je to typický SNYDER, ale jako komiksový fanda musíte jásat. Ano lidí neznalí komiksů zřejmě nebudou film chápat, ale bohužel je to film spíše pro fandy komiksů. K obsazení : říkal jsem to dříve říkám to teď Cavill je SUPERMAN. Ať už vzhledově tak konečně i muskulaturou (nic proti Reevemu ale ten vypadal směšně oproti Cavillovi).Ben Affleck, páni, nebyl jsem skeptický když jsem viděl že je nový Batman, jako jeden z mála lidí jsem byl rád. A měl jsem pravdu. Vyloženě jsem si jej jako Batmana užíval. Eissenber, skvělý. Jeho Lex Luthor byl prostě špička. Gal Gadot mi moc jako Wonder Woman nesedí ale budiž. Takže abych to shrnul, pro mne skvělý film a doufám že lidi jej nebudou shazovat jen proto že jsou neznalí komiksů. ()

MajklCZsk

Jelikož jsem fanouškem pouhé jedné třetiny nabízené plejády superhrdinů z produkce DCcomics (potažmo jedné poloviny hlavních tahounů), tak jsem zas až tak velké očekávání neměl. A i tak dokázal ve mne film zanechat jistou porci zklamání. Párkrát se to snaží hrát na city, sem tam se to snaží být vtipné a tyto pokusy pomalu ale jistě mrví hodně špatná kamera a strašně nepřehledné souboje. Jednu velkou superhrdinskou vybíjenou máme za sebou a uvidíme jak po Batmanovi a Superblbovi dopadne tábor Captaina Ameriky a Iron Mana v Avengers... tedy Captain America: Civil War. ()

Makky

Ambiciózny ultrafanúšik Snyder si v grupáči DC hrdinov zobral toho na plecia mnoho. Preberá vážne témy a robí to dobre, hoci občas pozabúda spomaliť a trocha odľahčiť. Postavy výborné - asi najľudskejší Superman ever vs. príliš nepremýšľajúci high-tech temný Batman. Kasting veľmi fajn, nenápadné predstavovanie nových DC hrdinov veľmi slušné. Prichádza čas Gal Gadot. Wonder Woman theme scéna zimomriavková. Snyder sa vyjašil (snová sekvencia) a hoci neustrážil niektoré zvraty ("Martha" moment, Luthorove šialenstvo), žiadne fiasko sa nekoná, BvS je komixové nebo. Videl som Ultimate Cut s cca pol hoďkou navyše a úprimne, ten príbeh by si zaslúžil ešte extra hodinu. Mimochodom, Ultimate Cut vraj vyjasnil a celkovo zlepšil vyznenie niektorých scén. Spokojnosť. ()

Lenka.Vilka

Tehdy v kině byl tenhle film zážitek a na petice proti Affleckovi jsem zapomněla po pár minutách. Ale nebudu lhát, film jsem si zamilovala ještě víc v delší verzi. Tomu říkám orgasmická podívana rozměrů spektakulárního spektáklu bez toho aby vznikla blbost. Vznikla úchvatná podívaná, která udržela mou pozornost každou (i prodlouženou) minutu. ()

movieband

Včerejší předpremiéra stála za to. Affeck jako Batman perfektní, Eisenberg jako Luthor výborný a konec, na hraný film, relativně překvapivý. Zbytek hrál druhé housle. Přijde mi, že se Snyder u BvS hodně inspiroval animáky Návrat temného rytíře a Superman: Doomsday. Když se to veme kolem a kolem.. je Batman vs. Superman takovým dlouhatánským trailerem na nastávající DC Universum, který může místy působit neuceleně a splašeně. Rozsáhleji v delší recenzi v mém deníčku. Kinoverze, 3D, dabing - 74%; Ultimate Edition, 2D, titulky - 80% ()

Helo

Bál jsem se, bál... ale zbytečně. Obavy z toho, že to bude slátanina kvůli náhlýmu naplácání kopy superhrdinů do jednoho filmu namísto postupný stavby komiksovýho vesmíru (jak to provedl Marvel), byly naprosto mimo. Uvedení Batmana skrze intro z dětství + následný provázání s Man of steel, byl brilantní tah, stejně tak pozvolný začleňování Wonder Woman, jejíž následnej nástup za doprovodu (tipuju) Junkieho hudby, byl snad nejlepší komiksovej nástup od... možná Nolanovo Jokera? O dalších postavách ani nemluvě (skvěle sarkastickej Alfréd, šílenej Lex Luthor). A ač by tomu možná sedlo komornější vyvrcholení, tak i ta povinná epická bitka byla dostatečně zábavná (snad i lepší, než na konci Man of Steel) a to hlavně díky osvěžení v podobě Wonder Woman, která má na pohled daleko efektnější bojovej styl než Superman. Batffleck v pohodě. PS: Je třeba trochu hledět za oponu a nečekat vše vysvětlený na zlatým podnose. PPS: Po shlédnutí prodloužený verze už ani není třeba tolik koukat za oponu, páč teď už to musí pochopit i naprostej retard. Všechny výtky haterů jsou tímto naprosto bezpředmětný, páč je dovysvětleno prakticky vše. ()

Philcze

Regulérní průser. Dementní chování postav, jejich vývoj stavěný na rádoby cool slow-mo flashbacích, překvapivě málo uspokojivý akce (v podstatě se mi líbilo jenom Batmanovo sólo v rozpadlym baráku) a trpí to přesně tim, čeho se všichni obávali. Ta nutnost postavit za dvě a půl hodiny celý universum tomu neuvěřitelně podsekává nohy. Škoda, Affleck mě hodně bavil, nebudu se zlobit za sólovku. 50% ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce