Tři bratři

Režie:

Jan Svěrák

Scénář:

Zdeněk Svěrák

Tomáš Klus, Vojtěch Dyk, Zdeněk Piškula, Kateřina Kosová, Sabina Rojková, Gabriela Míčová, Oldřich Kaiser, Zuzana Norisová, Kamil Halbich, Zdeněk Svěrák (více)

Tři bratři (Vojtěch Dyk, Tomáš Klus, Zdeněk Piškula) se vydávají do světa na zkušenou, aby si našli nevěsty a rodiče jim mohli předat hospodářství. Sourozenci při svém putování jako kouzlem vstupují do slavných pohádek, ve kterých je čeká mnoho nástrah, nečekaných příhod a možná také láska... Filmová pohádka Tři bratři nabízí spoustu dobrodružství, překvapivých situací, ale také laskavého humoru. Děj filmu, včetně známých a oblíbených písniček, které ve filmu zazní, pochází z pera Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. (Bioscop)

Stirek45

Na tuto pohádku jsem se hodně těšila, ale musím říct, že moje očekávání tolik nenaplnila. Začátek pohádky + Šípková Růženka se mi líbil hodně, podle mého tam tolik nevyzní ani to rýmování, jako u těch dvou dalších. Červená Karkulka mi přišla prostě zvláštní, ale Dvanáct měsíčků se mi líbilo už kvůli Dykovi, ale zase moc rýmování. Nakonec musím dát 4 hvězdičky kvůli písničkám, které jsou opravdu chytlavé a kvůli vtipným scénám, kdy jsem se fakt smála. ()

Radiq

Jakože pohádky moc nemusim, u tohohle se sklonit musim. Zapomeňte na všechny ty sračkoidní pohádky od Trošky, protože tohle přináší do českejch pohádkovejch vod ztracenou kvalitu. Triky jsou fakt profesionální, písničky a zpěvy chytlavy a inteligentní. A navíc mě překvapil děj - nečekal jsem, že to bude slepenina 3 pohádek, čekal jsem samostatnej děj o 3 hrdinnejch bratrech. O to víc mě to překvapilo a taky potěšilo, protože se nám děj rozvrstvil a zůstal pro mě chytlavej celou dobu. Svěrák Uhlíř Svěrák, to je kombinace, u které se mohl očekávat kvalitní počin a taky se to podařilo. Je to totiž fakt počin a né poděl. Do toho skvělí herci, trocha humoru, všechno dobře dopadlo a tak to má být. ()

ProfesorLotr

Na pohádku jsem se celkem těšil a když vyšel první trailer, řekl jsem si, že by to mohlo být něco nového, něco originálního a ještě nevídaného. Trochu jsem se spletl, vlastně trochu více. Poněvadž ve Třech Bratrech nenajdeme ani smítko čehokoliv, co tu ještě nebylo. To ale nemluvím o příbězích samotných. Proti tomu, že jsou Karkulka, Růženka a Měsíčci neustále adaptováni a že je všichni moc dobře známe nic nemám, ale že film není nijak scénáristicky ani režijně nápaditý, to bych od Svěráků nečekal. Přijde mi, že tady Zdenda nějak těmi inteligentními vtipy a slovními hříčkami šetřil. Písně se dosti podobají právě Lotrandovi a Zubejdě, jak hudebně tak textově. Přesto se mi o něco více zamlouvají (což bych vůbec nečekal) zde. Po hudební stránce je film totiž neskutečně bujarý a hudba je sice pořád jen "jednoduchoučká rýmující se lidovka", přesto je to oproti ostatním Uhlířovým nanejvýše tříakordovým skladbám velký rozdíl. A řekl bych, že tato orchestrální podoba jim sedí více. A teď o příbězích samotných. V prvním příběhu se nedalo nevšimnout neskutečné podobnosti s Vorlíčkovým Jak se budí princezny, neboť takových stejných režijních nápadů tam je nespočet. Druhý příběh je hodně cítit naivitou a už se trochu přibližuje kýči. A třetí příběh je asi nejzajímavější a už dokonce obsahuje něco svébitého, originálního, takové malé střípky nápadů a zajímavostí. Je trochu cítit i osudovostí. Film, je vizuálně nejkrásnější český film, který kdy mé oko spatřilo. Vizuální efekty se dají rovnat s Hollywoodem (takhle se dělají efekty Saxáno). Jedinou vadou na kráse je loutka vlka (proti loutkám nic nemám, ale takhle špatně udělaná se jen tak nevidí). Vážně, chvílemi jsem si i musel zakrývat oči abych neviděl tu hrůzu. Kdyby loutkáři alespoň udělali alespoň přirozené pohyby, ale tohle bylo hodně špatné (takhle se loutky zase nedělají, Tři bratři by si měli vzít příklad třeba z Impérium vrací úder). Pokud jde o herce nemám výhrady a třeba u takového Dyka, či Kluse bych s hereckým talentem moc nepočítal (taky úplně ne, ale šarm měli oba). Všechny výhrady jsou lehce odpustitelné díky faktu, že to milá, celkem vtipná pohádka, hýřící neskutečnou dávkou pozitivní energie. A prostě nemůžu jít pod 4 (hle, po druhém zhlédnutí můžu), neboť jsem se náramně bavil a to je hlavní, s tím nic lehká absence nápadů a originality nenadělá. :-) P.S. To, že jsou písně chytlavé dokazuje fakt, že mi několik dní po příchodu z kina jely neustále v hlavě. :-) 60% ()

brokenhi

Jsem ráda že se Svěrák odhodlal a udělal další pohádku, která mi ač neúmyslně připomínala Lotrando a Zubejda, a v případě prvního příběhu pohádku Jak se budí princezny. Celkově je to hezká podívaná, příjemný odpočinek a Svěrák staří celému dojmu dodá trošku té bodrosti.... slabších 5 hvězd... ()

otík

Natáčelo se na zámcích Hluboká a Žleby, ve skanzenu Řepora nebo na stolové hoře Děčínský Sněžník. ()

nineweh

V rámci české produkce paráda, ale na všechny ty zpívánky a rýmovánky a logické nesouvislosti jsem už asi fakt moc velká. Takže čtvrtou hvězdu bohužel nepřihodím. ()

misulka03

Jak já jsem se na tuto pohádku těšila. A celkový dojem je pro mě takový rozpačitý. Absolutně mi nevadilo propojení příběhu nebo rozdělení na 3 pohádky. Ani některé zpracování a možná pro mě ne úplně vytříbený scénář. S čím jsem se však opravdu nesžila byla hudba provázející celým pohádkovým příběhem. Čekala jsem od pohádky cokoli, ale, že by mě nezaujala hudba Uhlíře a Svěráka, tak to by byl ten poslední nápad v mé mysli. Nicméně mi to nepadlo do noty. Čekala jem víc nápadu, víc pohádkové inteligence, která přiznávám byla trochu úměrně hraná a člověk by to měl brát s nadsázkou, což jsem asi ne úplně dokázala. Každopádně miluju humor pohádky Lotrando a Zubejda a v porovnání s tím, tohle spadlo o několik kategorií pod. BOHUŽEL. ()

panMartin

Už jsem si zvykl, že to, co rodina Svěráků připraví, většinou nemůže být špatný. První pohádka o Rúžence celkem fajn, ale takhle rychle odvyprávět to prostě nejde, třetí pohádka o Popelce naopak hrozně zdlouhavá, ale zase s hodně dobrým Dykem který ze všech tří bratrú odehrál nejlepší roli a ještě k tomu si vybral nejhezčí nevěstu. Ovšem druhá pohádka s originálním vlkem a mluvícími zvířátky převyšuje obě další pohádky až na pedofilní závan. Když to shrnu tak se mi to celkem líbilo. Zasahování do příběhu skrz vypravěče mi nevadilo, naopak je škoda, že se s tímto způsobem vyprávění nepracovalo více. Taky těch písniček Jaroslava Uhlíře je tam na mě prostě moc. ()

sir-dave

Nejlepší byla ta prostřední pedofilní vsuvka. Za pár let.. Jinak nejslabší Svěrák. Pohádka tak akorát na nedělní odpoledne nebo na Vánoce. ()

kocik1 odpad!

Nic, opravdu nic nedokáže ospravedlnit natočení této kraviny. Se sledováním jsem skončila přibližně v době, kdy se na obrazovce objevila Karkulka připomínající reklamu na očkování proti encefalitidě a to mě přivedlo k myšlence, jestli náhodou nebyl Zdeněk Svěrák v době, kdy psal scénář napaden klíštětem. Snad jedině borelie na mozku autora by mohly vysvětlit, proč bylo toto napsáno a natočeno. ()

vesper001

Jestli nemáte s kým být, s Třemi bratry dá se žít. V letošní vánoční přehlídce zbrusu nových a pěkně mizerných pohádek tato září jako prskavka mezi svíčkami. Do poetiky těch starých, klasických a generacemi milovaných má sice daleko, z triků nikomu čelist nespadne, písničky jakoby vypadly z Hodiny zpěvu, Klus a Dyk a Piškula se předhánějí, kdo je větší dřevo, ale vrrrk to vem. Tahle pohádka si alespoň na nic nehraje, obejde se bez moderních vylomenin, je laskavá, bezstarostná a co do vedlejších rolí velmi dobře obsazená. Třeba Jiří Lábus se v prudce neheterosexuálních rolích na stará kolena očividně našel. :) ()

midget odpad!

Zdeněk Svěrák s Uhlířem prožívají druhé dětství a mezi bábovičkama vymýšlejí veršíky podle klasických pohádek. Jan Svěrák podle toho točí něco, co většinou vypadá jak reklama na Kaufland: Z lásky k Česku. ()

filmmovier

Ty tři operky (které jsou krásné a pro mě naprosto luxusní) znám už od mala, když byly nové, takže po hudební stránce nemám tomu filmu co vytknout. Tři bratři mají velice fajn vizuál, jsou poměrně výpravní a zejména vlk je fakt dobrej. Po stránce nápadů a looku také nemám Tří bratrům co vytknout. Herecky je to také velmi dobré - Halbich, Dyk, Sabča Rojková, Lábus, Svěrák se svejma vtipnejma vložkama, stejně jako zbytek obsazení, které je neskutečně luxusní, to je taky všechno dobrý. Takže je tam vůbec něco špatně? Inu, vlastně ani ne. Jsou tam sice nějaké nelogické díry ve scénáři (tu více, tu méně) a Karkulka je ehm... trochu malá a mladá, ale zas to tady není nic, z čeho bych musel dělat národní tragédii. Já jsem si ten film, ač neplánovaně a ne úplně od začátku, neskutečně užil. Fajn zážitek. Takové filmy se už dnes nedělají a jsem rád, že Tři bratři šli bez efektů a udělali se poctivě, i proto vypadají tak dobře. 70%. ()

Lachtaan odpad!

Nejhorší Svěrákův film. A omluvtě mě, ale pro zdůraznění myšlenky filmu - jedna z nejdebilnějších českých pohádek, jaké kdy šly do kin a bůh ví proč se dokonce staly oblíbenými. Jak inteligenčně zatracená ta dnešní společnost je, že tenhle film považuje za pohádku určenou dětem. Svým dětem tohle v budoucnu nesmím nikdy pustit. Snižuju hodnocení, byl jsem kdysi asi nějak moc umírněný. ()

HonzaBez

Samozřejmě, že by se tomuto filmu dalo i něco vyčíst. Osobně bych možná nevolil cestu převedení všech písniček z původních minioperek. Hlavně bych asi vypustil některé úvodní nebo závěrečné písně rámující jednotlivé minioperky, jejichž zařazení do filmu trošku brání tomu vnímat film jako ucelený příběh. Ale určitě bych hned kvůli tomu nehovořil o tom, že jde o "zpatlaninu tří pohádek", jak tu píší někteří kritici. Taky bych asi posílil vlastní dějovou linku příběhu o třech bratřích, i když si nemyslím, že by v tomto směru byl film tak hrozný, jak to zmiňují někteří zdejší hodnotitelé. Hlavně je zde pár poměrně slušně vtipných momentů (včetně toho na úplném závěru filmu), které hezky demonstrují jednotlivé špatné vlastnosti (či zlozvyky) dotyčných bratrů (a jejich otce). Kromě humorných či komických momentů nechybí filmu ani dramatické (strašidelné) momenty (např. bratr Jan v boji s trním růží nebo první setkání Karkulky s vlkem). Celkově je tahle filmová pohádka určitě typickým "svěrákovským pohlazením po duši". I přesto, co jsem napsal v úvodu, oceňuju už samotný nápad a odvahu postavit film do tak značné míry na písních z minioperek na motivy známých pohádkových příběhů (i když minimálně v pohádce o Červené Karkulce se vyústění příběhu dosti zásadně liší od toho tradičního). Důležitá je v tomto směru hlavně režisérská práce Jana Svěráka, díky níž nelze u tohoto díla v žádném případě hovořit o pouhém převedení původních minioperek na filmové plátno. Skvělá je určitě práce s kamerou (se spoustou zajímavých detailů) a samozřejmě nad míru profesionální triky. Všem kritikům bych doporučil si na internetu stáhnout ty původní minioperky a porovnat je s výsledným filmem. Ač se mi ty minioperky (v nichž hrají hlavně děti) docela líbí, jejich filmová podoba je úplně "jiná káva" (umělecky na mnohem vyšší úrovni). Celkově oceňuju, že padla volba na herce, kteří nejen dokážou slušně hrát, ale i zpívat. Co se určitě povedlo, byla volba tří hlavních představitelů. Nejméně výrazný z nich byl z mého pohledu Zdeněk Piškula, ale třeba mé malé dceři se naopak nejvíc líbil právě on..... Z dalších rolí je určitě třeba vypíchnout roli Bábi z mokřin v podání skvělého Jiřího Lábuse. Ale líbila se mi určitě i Ivana Chýlková (coby macecha z pohádky O dvanácti měsíčcích) nebo David Matásek (coby král v pohádce o Šípkové Růžence). Závěrem se ještě neubráním reakci na některé zdejší komentáře, které tu v souvislosti s částí pohádky s příběhem o Červené karkulce píší o tom, že pohádka vyznívá skoro jako propagace pedofilie. Především upozorňuju, že to netradiční vyústění celého příběhu, kdy Karkulka mj. zpívá "myslivečku zelený, ty budeš můj milený", je už součástí samotné původní minioperky, takže při zvolené koncepci filmu, zde tato pasáž těžko mohla chybět. Vtipný komentář vypravěče, že Karkulka s myslivcem tímto "uzavřeli smlouvu o smlouvě budoucí" však podle mě tuto scénu dostatečně odlehčuje, takže fakt nevím, co mají ty komentáře znamenat..... ()

FilMiki

Až na pedofilní závan karkulčího příběhu a dějovou nesourodost příběhů se mi to celkem líbilo, Uhlíř nezklamal, celý zbytek dne jsem si zpívala jeho skladby, i humor se tam našel, nicméně věřím, že tým kolem Svěráků umí lépe...lehké zklamání. ()

VaHo

Velice povedená pohádka, která je podle mě na csfd.cz podhodnocená. Vizuál je úchvatný, vložené peníze jsou z toho velmi vidět. Tři pohádky jsou v podání dua otec a syn Svěrákovi příjemné, uklidňující, vtipné a plné citu. Ačkoliv jsem se na sledování nemohl plně soustředit (jde to dost těžko, když jste na Štědrý den na návštěvě u příbuzných, a televizi skoro neslyšíte), děj mě bavil, stejně tak jednoduché básničky, milé postavy atd. Nevýhodou (i když, jak pro koho), je rozdělení právě na tři krátké příběhy. Film jako celek, tak trochu ztrácí v celkové soudržnosti a je, možná až moc roztříštěn. Určitě se na ní někdy ale podívám v klidu znovu, abych si svůj názor zpřesnil. ()

Sabrewulf

Technická stránka + vizuál jsou vymazlené, o tom žádná. Ale zbytek je jednoduše na nic. Nacpat 3 pohádky do jedné se sice jeví jako dobrý nápad, ale to by muselo být navzájem propletené a ne postavené do řady za sebou. Výsledkem je zbrklost a zkratkovitost příběhů, navíc když je vezmu samostatně: O šípkové Růžence - už to tu bylo a líp, Červená Karkulka - divné, s pedofilním myslivcem a falešně zpívající Karkulkou jako bonus, 12 měsíčků - už to tu bylo a líp. Písničky mi lezly krkem: 1) Bylo jich moc. 2) Písně nebyly stavěné pohádkově (= jednoduché popěvky, "lidově" odzpívané), ale muzikálně ( = přeplácané s tlačeným, rádoby kvalitním zpěvem). 3) Každá druhá věta se retardovaně opakovala. Zbytečně vyhozené peníze nad hezky vypadajícím NIC. ()

mo cuishle

Chtělo to hodně svařáku abych to dokoukala. Jít na to do kina tak se zabiju. To ani nebyla pohádka ale muzikál...děs. Dyka můžu ale tady to nešlo a nezachránil to ani sympatický Klus. Celkem 20%. ()

Duhová kulička 2015

Duhová kulička 2015