VOD (2)
Série(4) / Epizody(38)
Obsahy(2)
Píše se rok 1715 a nad piráty se začíná pomalu smrákat. Světové mocnosti jim vyhlašují absolutní válku, protože ohrožují prosperitu zámořského obchodu. Obávaný bukanýr, kapitán Flint, přibírá do své posádky mladého nováčka Johna Silvera a společně se vydávají na výpravu za obřím pokladem, který by mohl zachránit upadající pirátskou základnu… (TV Prima)
(více)Videa (2)
Recenze (226)
Při konečném zúčtování sice tento seriál nepotopím, ale pravda je, že první pořádné akční scény se divák dočká až ve finále 2. řady. Což mi přišlo docela pozdě. Vadila mi i ta spousta nedějové vaty a sáhodlouhé dialogy s replikami, které sice pronášeli herci v kostýmech, ale cítili jste za nimi usilovnou snahu týmu scenáristů. Kdyby se na konci místo odkazu na Mary Readovou poskočilo v čase a viděli bychom Billyho Bonese v hostinci U Admirála Benbowa, kterak rozpráví s malým Jimem Hawkinsem, byl bych patrně o něco spokojenější. ()
Tak sem jakože četl a slýchával, že prej jenom ta pilotní epizoda za něco stojí, a zbytek už je pouhé browniesové kecání o pirátských strastech na souši (v přístavech) i na vodě (na palubách lodí). No a Marshall mě dokázal zklamat i v tom úvodu. Proč dobrá polovina S01E01 vypadá, jako že se odehrává zároveň v jedenadvacátém století a před třemi sty lety? A kdy už konečně někdo těm ignorantským maskérům vysvětlí, že pirátská verbež vážně neměla bělejší zubiska než kozatá blondýnka v reklamě na Colgate Total? Hrůza aneb atmosféra utopená v kýblu se zvratkama. Rozmáchlé bitky na začátku a konci super, upovídaná vata mezi tím katastrofa. ()
Poměrně milé překvapení :-) . Čekal jsem něco mnohem jednoduššího, prvoplánovějšího... ale již po první sérii jsem potěšen celkem promyšleným dějem plným solidních zvratů a velkým množstvím zajímavých postav. Samozřejmě ano, k realitě to má místy asi velmi daleko - všechny ženy vypadají jako modelky, i ti pánové ve skutečnosti asi vypadali hůř, ale tady mi to nakonec nějak nevadí. K pirátům prostě ta stylovost sedí. Pokud máte chuť na moderně zpracovanou podobnou tematiku a chcete si užít dobrodružnou jízdu po sluncem zalitých ostrůvcích Atlantiku, Black Sails je v současné době asi nejlepší volba. EDIT: Po kompletním dodívání celého seriálu před tvůrci opravdu smekám. Pro mě jedno z nejlepších seriálových překvapení posledních let. Troufám si tvrdit, že tvůrci z té pirátské tematiky vymáčkli naprosté maximum, vložili i nějaký ten přiměřený přesah a seriál důstojně zakončili. Maximálně musím pochválit i vývoj jednotlivých charakterů. Takto to má vypadat. Rozdíl mezi stavem postav na začátku seriálu a na konci by jen málokdo tipoval. A na závěr - největší plus seriálu uděluji za postavu kapitána Flinta ztvárněnou Toby Stephensem. Dokonalost :-) ()
Nejednoznačné postavy jsou fajn, neustálé intriky a podrazy také, zpracovávání nepůsobí tak lacině, jak jsem se obával a byť je příběh trošku zmatenější a některé vedlejší postavy nejsou využity tak, jak by si zasloužily, ve finále jde o působivou pirátskou podívanou. 8/10 Edit: Druhá řada je ještě o poznání působivější. Stále se pozornost soustředí na pletichaření a přetahování o moc, ale šláplo se na plyn i pokud jde o akci a zajímavé zvraty a odhalení, díky kterým získávají události z první řady druhý rozměr. 9/10 ()
Proklatě rád bych neměl této sexy verzi pirátů co vytknout. Potenciálem mají totiž Black Sails dost střelného prachu na rozmetání jakékoli současné konkurence a kupodivu to samé v bledě stříbrném platí i o samotném sprostředkovateli děje, Johnu Silverovi, tom kujícím kuchtovi, co na první pohled působí jako hošík, jehož obsazení se zdá být flusem do obličeje skvělého Kapitána Flinta i celé jeho posádce mořských vlků. Nakonec to je ale právě on, kdo se svým rošťáckým úsměvem perfektně víří prach na zatuchlém Nassau. Bohužel ani on nestačí na to, aby dal vítr do plachet Flintovu Mroži. Přešlapování na místě hlavní zápletky totiž bije do očí tak, že celá první série i přes tu špetku vynikajících námořních bitev působí jako synopse před samotným dějem. Nabízí se tak otázka, jestli může seriálový scénář krom nedocenitelného prostoru pro hostis humani generis utáhnout i samotný, vcelku prostý příběh. Minimálně kvůli té neodbytné vizi pirátského království fakt doufám, že jo. Očekávání od druhé série tedy byla vysoká, nicméně Black Sails je naplnil beze zbytku a přidal ještě hromadu pirátského zlata navíc. Na prostoru desíti dílů sice několikrát ztratí tempo, když se děj ve třech předělových a spíše konverzačních epizodách připravuje na další nálož akce a zvratů, jenže právě díky tomu prvotřídnímu zbytku se na seriál nedá vydržet zlobit. Nejen, že hvězdný tým proti sobě spolupracujících pirátských legend skrz jejich propletené osudy konečně beze zbytku přirostl k srdci, bude nesmírně obtížné nesrovnávat kreace, které tomuto seriálu dovoluje štědrý rozpočet, s jakoukoli konkurencí. Ta se totiž tomuto oslnivému a proklatě zábavnému kousku hledá jen velmi stěží. ()
Galerie (557)
Zajímavosti (13)
- Hudební nástroj, který můžeme slyšet během úvodních titulků, ale i později v průběhu jednotlivých epizod, se nazývá niněra. Jedná se strunný hudební nástroj podobný houslím a první zmínky o něm se objevují už v 10. století. (oli009)
- V jedné ze závěrečných scén si můžeme všimnout, že služka Eleanor předčítá svým dětem z knihy „A General History od the Pyrates“, kterou napsal kapitán Charles Johnson. Spekuluje se, že tuto knihu ve skutečnosti napsal Daniel Defoe a použil pseudonym neexistujícího kapitána. (oli009)
- Ačkoli je děj seriálu zasazen do Karibiku, ve skutečnosti se natáčelo především ve studiích v Jihoafrické republice a v Kapském Městě. Zároveň zde také kromě historických kulis Nassau a dalších míst (např. i zimní Filadelfie) vznikly specializované vodní nádrže, v nichž se natáčela většina scén na moři. (oli009)
Reklama