Reklama

Reklama

Výpravný snímek ze série biblických velkofilmů 50. a 60. let je prvním životopisem Krista, natočeným ve zvukové éře. Producent Samuel Bronston v rozhovorech popíral, že by se pokoušel natočit remake stejnojmenného němého snímku (1927), který režíroval mistr spektakulárních podívaných Cecil B. DeMille, a zdůrazňoval moderní přístup k Bibli. Král králů je ovšem typickým, didaktickým produktem Bronstonova "kina pro všechny", kterým se snažil čelit rostoucímu vlivu televize. Místo původně určeného Johna Farrowa (otec herečky Mii Farrowové) se režie nakonec ujal Nicholas Ray, který působivě spojil "komorní" rovinu příběhu Ježíše Krista s výpravnou velkolepostí masových scén (jedné z nejpůsobivějších sekvencí filmu, kázání na hoře, se zúčastnilo 7 000 statistů). Pro hlavní úlohu byl vybrán poměrně málo známý Jeffrey Hunter, kterému producent během natáčení zakázal poskytovat rozhovory tisku, aby byl zachován jistý nádech zbožné úcty, s níž tvůrci přistupovali ke ztvárnění Krista. Natáčení probíhalo ve španělských exteriérech a v Bronstonových studiích u Madridu. Bronstonovo filmové impérium, které dovedně využívalo zmrazených amerických financí, přízně Francova režimu a koprodukčních smluv s hollywoodskými studii, se finančně zhroutilo v polovině 60. let po kolosálním neúspěchu Pádu říše římské. (Česká televize)

(více)

Recenze (36)

Faidra 

všechny recenze uživatele

To máte těžký. Držte se jedné ze čtyř kanonických verzí příběhu patřícího k nejznámějším na světě a sestřelí vás kritici, že neprojevujete dost invence, projevte invenci a sestřelí vás pravověrní křesťané, pokud možno kulometem (Martin Scorsese by mohl vyprávět). King of Kings se snaží kanonickou verzi pojednat invenčně, což mu spolu s faktem, že má velmi koukatelného hlavního hrdinu, ode mě zajišťuje tu čtvrtou hvězdičku, ačkoli druhá polovina mé chvály nesporně smrdí kacířstvím a ačkoli trnová koruna nesporně sekla i Christianu "k téhle roli jsem předurčen podobou i jménem" Baleovi. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Skvělé zpracování Ježíšových osudů, v hlavní roli s výtečným Jeffreym Hunterem. Velkolepé, výpravné, výtečně natočené, skvěle obsazené... ale Ježíš opravdu příliš akční život nevedl, což se výrazně projevuje na tempu a necelé tři hodiny tak můžou být pocitově o něco delší. Dívá se na to ovšem krásně, je to veliká klasika a i dnes dostaečně působivá, ne-li víc, než tenkrát, zejména v závěru. Na pět hvězd to opravdu není, ale pro tyhle velkofilmy mám slabost a i Král králů je prostě po herecké, režijní a zejména výpravné stránce naprosto perfektní, takže ty 4* jsou velmi silné a rozhodně silnější, než u Desatera přikázání. Ale i tohle mi nejspíš stačí vidět jen jednou. 80%. ()

Reklama

kinderman 

všechny recenze uživatele

Na rozdíl třeba od příšerně barvotiskového Zeffirelliho, jehož snímek se dá s úspěchem promítat snad jen na církevním večírku, natočil univerzální režisér N.Ray svůj film o Ježíši Kristu nečekaně dynamicky a místy docela akčně. Hudba M.Rózsy (přibližně ve stejné době pracoval na Cidovi) v epilogu kdovíproč připomene motiv M.Steinera z Pokladu na Sierra Madre- v Rózsově aranžmá je to jen táhlejší a opatřené sborem. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Film nerobí novším filmovým spracovaniam (vrátane filmu z roku 1969 s von Sydowom) žiadnu hanbu, práve naopak. Poctivé, velkolepé spracovanie a s atmosférou, ktoré sa v pamäti udržia dlho. Jeffrey Hunter, ktorý si neskôr zahral v pilotnom dieli kapitána v kultovom seriáli Star Trek: TOS, sa zhostil svojej úlohy veľmi dobre. Pritom ostatné herecké ztvárnenia sú rovnako kvalitné. Kostýmom ani kulisám nie je čo vytknúť, aj keď 50 rokov je už cítiť. Čo sa týka obrieho pátosu, vyplývajúceho z témy a podporeného patetickou priam chorálnou hudbou, na ten som bol vzhľadom na rok vzniku pripravený a neprekvapil ma preto. Chápem, že niektorých to ale môže odradiť vo filmovom pôžitku. Potešilo množstvo exteriérových scén. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $5,037,000Tržby USA $14,483,352Tržby Celosvetovo $25,000,000▐ v rámci nejakých tých vedľajších udalostí ako napríklad vedľajšia vetva okolo Barabáša to je dobrý nápad ale ako filmový celok je to rozvláčne, lebo na začiatok to je dosť skratkovité a veľkými skokmi sa dostaneme k plynulejšiemu deju až od 32 rokov Krista, kde sú ponúknuté udalosti ktoré až tak neberú, tých zopár zázrakov a uzdravení fajn ale ináč to nemá čim zaujať, nemá to až takú iskru a veľkoleposť ako by si zaslúžilo aj keď snaha sa nedá uprieť ale nie je to úplne ono /55%/ ()

Galerie (22)

Zajímavosti (32)

  • James Mason odmietol úlohu Pontského Piláta v tomto filme, ktorého potom zahral Hurd Hatfield, pretože nechcel stvárňovať tak negatívnu postavu. Neskôr prijal úlohu Jozefa z Arimatie v televíznom miniseriáli Ježiš Nazaretský (1977). (Arsenal83)
  • Pôvodne mal film režírovať John Farrow, ktorý mal tento projekt na mysli už od roku 1951, no kvôli kreatívnym rozdielom sám odstúpil, a najatý bol Nicholas Ray. Farrow neskôr vysvetlil, že odstúpil po tom, čo sa od neho žiadalo, aby "očistil židovských vodcov a zvalil vinu výlučne na Rimanov". (Arsenal83)
  • Obce Manzanares el Real a Navacerrada boli použité pre scény odohrávajúce sa v Nazarete a Golgote. Ako púšť, kde bol Ježiš pokúšaný, slúžila roklina Rambla de Lanujar v Almeríi. Ako Olivová hora slúžili miesta v obci Añover de Tajo v provincii Toledo. Riekou Jordán bola rieka Adaja v El Fresno. (Arsenal83)

Související novinky

Režijní legenda ožívá

Režijní legenda ožívá

10.01.2006

Od konce 40. až do poloviny 70. let vedl režisér Nicholas Ray dlouhotrvající válku s hollywoodským průmyslem, kterému neseděla nejenom jeho forma vyprávění, ale i styl života, jemuž vévodily alkohol… (více)

Reklama

Reklama