Reklama

Reklama

Miss Violence

(festivalový název)
  • Řecko Miss Violence (více)
Trailer

Obsahy(1)

Rodina je základ státu. Jaký je tedy stát, jehož základní jednotku nejde charakterizovat jinak než mlčenlivým, vyčítavým terorem, kterým otec a děda ovládají svou ženu i své děti a vnoučata? Jedenáctiletá Angeliki v den vlastních narozenin skočí z okna a film, který se od tohoto momentu odvíjí, nabízí až perverzní podívanou uzavřenou převážně do interiérů. Pomalu se odhaluje temná pravda skrývaná pod stavovským povrchem. (Letní filmová škola)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (51)

Rathalos 

všechny recenze uživatele

Grecka drama,ktora je inspirovana skutocnymi udalostami z Nemecka,jedenastrocne dievca skoci z balkona na svoje narodeniny,samovrazda,ktora nema jasny dovod,atmosfera v rodine je depresivna,napata,dusna a je len otazka casu,kedy sa odhali,co sa vlastne stalo,v zavere prichadza vyvrcholenie a odhalenie tajomstva,ktore je sokujuce,takymto vy*ebanym ko*otom jednoznacne trest smrti,ale este pred tym by som urobil jednu vec a to,aby ich znasilnilo minimalne sto chlapov,jaaaj,som nasraty z toho,no nic,musim sa ukludnit,hodnotim a davam plnych pat hviezdiciek,lebo si ich zasluzi tato zalezitost,chvalim rezisera...:-) ()

berusche 

všechny recenze uživatele

Divná řecká vlna byla lákadlem na LFŠ 2018 už od začátku, co vyběhl první program. Miss Violence od začátku jasně říká, že tady není něco v pořádku, a nepotřebuje k tomu tristní dialogy nebo snad přehnané výplně. Nechá vás přemýšlet dost dlouho na to, aby vás napadaly katastrofické scénáře, stejně tak vám nabídne syrovost a surovost skutečného vysvětlení, co má tahle rodina pod pokličkou. Patriarchální obraz, který snímek nabízí, je zdrcující, a celé vaše tělo, bez ohledu na to, zda patříte k šovinističtější nebo tradičnější části populace, musí křičet nevolí. A vzhledem k tomu, že dle dalších z řecké vlny mají filmy společnou trochu ironii, nepatetické prožívání emocí a poměrně nemilé příběhy, doslova vás to pohltí, pokud na to vůbec budete mít chuť. Snímky na nedělní odpoledne to totiž rozhodně nejsou. ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Film Miss Violence je osobitou společenskou alegorií. Alexandros Avranas k vyobrazení podstaty vzájemných vazeb, rádu hierarchického uspořádání a skutečného fungování soustavy společenských vztahů využívá princip rodiny. S nihilistickým odhodláním se dostává až pod povrch perverzních zásad sadomasochistického uspořádání vzájemně propojených stavů. Což v té struktuře rodiny zvyšuje účinek zvrhlé zhýralosti společensky odsouzeníhodného chování, koncept je brutální do nejmenšího detailu, svoji působnost zvyšuje pozvolně, bez patosu a psychologických nátlaků, zpovzdálí a mlčky pozoruje zdání harmonického soužití, předpoklad svobody je stržen autoritativními záchvěvy, předpoklad svobody je zneužíván pro potřeby mocenských choutek. Hlavní postavou drsné společenské alegorie je hlava rodiny (pozoruhodný Themis Panou), na první pohled řádně spořádaný a starostlivý muž. Správné chování se vypěstuje disciplínou, bez přehnaných gest, bez přehnaného běsnění, nenápadně, jistě a neodvratně. Druhým členem rodiny je mužova manželka (zajímavá Reni Pittaki), vzorně poslušná žena. Po dlouholetém útisku je vlastní vůle podlomena a ze strachu raději zavírá oči nad vší skutečností. Nejstarší jejich dcerou je Eleni (velmi zajímavá Eleni Roussinou), žena, vyrovnávající se se svou nejosobnější ztrátou. Je poslušnou členkou rodiny, uvyklou již na způsoby a principy. Mladší dcerou je Myrto (pozoruhodná Sissy Toumasi), dívka v pubertálním věku školní docházky. Ještě neztratila instinkt ke vzdoru, přesto je již pomalu smířená se skutečným stavem věcí. Důležitou postavou je Alkmini (zajímavá Kalliopi Zontanou), nejmladší Elenina dcerka. Bezstarostný věk nevinného dětství je bez předchozího varování se vším všudy uveden do běžné reality. Z dalších rolí: Elenin malý a z respektu tichý synáček Filippos (Konstantinos Athanasiades), nejstarší Elenina dcera se svým vlastním způsobem vysvobození Angeliki (Chloe Bolota), pozadí tragédie zkoumající sociální pracovníci (Kostas Antalopoulos a Maria Skoula), přátelé hlavy rodiny i jeho nejlepší zákazníci (Nikos Hatzopoulos a Minas Hatzisavvas), s nedochvilností nespokojený vedoucí firmy (Stefanos Kosmidis), či sousedka rodiny a Elenina nejlepší kamarádka (Anna Koutsaftiki). Film Miss Violence je nihilisticky ponurou společenskou alegorií. Svou metodou výjevů na principu fungování rodiny ovšem většinu diváků ohromí úplně jinak, než je prvotní idea režiséra, svým nevybíravým zobrazením extrémně zvrhlých podob vzájemných vztahů je nekompromisní. Zneužívání jako příčina společenské dysfunkce. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Perfektná filmarina. Vďaka nej vynikli všetky formálne aj obsahové atribúty tohto nechutného námetu, hlavne všeobecná depresia a chlad vyplývajúci z jednotlivých situácií. Chúdence deti, srdce mi trhalo. Ani vlastne neviem vysvetliť, prečo som nedal plný počet, možno len kvôli záveru. Škoda toho, prišiel mi mierne nedorobený, ešte aspoň 5 minút si to žiadalo. Ale inak.... veľmi nepríjemná, chladná záležitosť a kvalitne natočená, musím podotknúť. 85/100 ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Ježišmarjá! Jestli se chtějí Řekové z toho marastu někdy vyhrabat, nesmějí si točit takováhle pekla. Na tohle téma už tu bylo hodně explicitnějších filmů, ale to, jak je všechno podáváno takovou klidnou až záměrně nudnou formou, je ještě horší, než kdyby se zacházelo do nejmenších detailů. Hodně znepkojivá záležitost. 85% ()

Galerie (10)

Zajímavosti (1)

  • Režisér Alexandros Avranas Miss Violence založil na skutečném případu, který se odehrál v Německu (kde Avranas studoval), zasadil ho však do řeckých reálií. Tím ho proměnil v komentář současné rodiny a rázem i v politické stanovisko k celé řecké společnosti. (Zdroj: Letní filmová škola)

Reklama

Reklama