Reklama

Reklama

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů

  • Slovensko Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov (více)
Trailer
Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 80 min

Obsahy(1)

Příběh z 9. století ve strhujících obrazech líčí počátky šíření křesťanství na Velké Moravě a v našich zemích. Hlavními postavami  filmu jsou věrozvěsti Konstantin (později známý jako Cyril) a jeho bratr Metoděj, kteří byli prohlášeni za svaté a jsou označováni jako Apoštolové Slovanů. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Videa (1)

Trailer

Recenze (61)

mira007 

všechny recenze uživatele

Story Cyrila a Metoděje ve filmu, který mne překvapil relativně solidní výpravou ( která samozřejmě má daleko do dobového velkofilmu ) ale brutálně to sráží ten všudypřítomný vypravěčský voiceover, který z toho díla dělá spíš hraný dokument a ten jednotvárný bezemoční hlas z toho dělá spíš nějaký pořad v rozhlase na vlnách Radiožurnálu. Jako film to je bída a jako dokument to má informativní hodnotu jako jedna hodina Dějepisu na ZŠ. Fandím domácí tvorbě a oceňuji snahu zpracovávat historická témata, ale tohle by si zasloužilo poutavější formu a samozřejmě desetinásobný rozpočet. ()

Olík 

všechny recenze uživatele

Jako povinný výcuc pro všechny, kteří se se znalostmi našich dějin zápasí, určitě ANO. Bohužel taková látka se nadá dost dobře vecpat do necelé hodiny a půl, aniž by celkový dojem nepůsobil zkratkovitě a místy až chaoticky. Takže bych asi spíše odkázal na původní seriál……pokud však nemáte času nazbyt, tak jen směle. ()

Reklama

Petfruf 

všechny recenze uživatele

Film je příliš zkratkovitý, na seriál už však nemám chuť se podívat. Co mi opravdu vadí jsou dialogy a vůbec celá mluva, příliš divadelní přednes a místy zase až moc moderní, nedalo se to poslouchat. Jinak mám radost z každého historického filmu, který u nás vznikne na úkor sociálních dramat a přiblblých komedií... ()

Vojcl 

všechny recenze uživatele

Až přehnaně moc dějepisu na úkor filmového vypravování. Chvílemi jsem si připadal, jako když se dívám spíše na hraný dokument. Historická věrnost je sice fajn, ale občas by podle mého názoru neškodilo ubrat kulometného přítoku informací a zapracovat více na gradování příběhu. Několik silných momentů by se tam určitě našlo (Konstantinova disputace o obrazoborectví, Svatoplukova zrada..), ale celkově mi přijde, že to mohlo dopadnout o mnoho lépe. Na české poměry zdařilé po vizuální a kostýmové stránce, zato herecky a scenáristicky nevyrovnané. Zejména dětští herci byli naprosto příšerní. Na doplnění dějepisných znalostí je Nikolaevův Cyril a Metoděj výborný, jako dobrodružné filmové drama ale nefunguje. ()

Frajer42 odpad!

všechny recenze uživatele

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů, aneb kterak se lež na Moravu dostala. Film podobného typu, který by pocházel z českých luhů a hájů jsem dosud neviděl, nebo jsem na něj zapomněl, takže jsem se rozhodl rozšířit si obzory. Na rovinu se přiznám, že to byla chyba. Národ ateistů se rozhodl udělat film o víře. Ono to ani dobře dopadnout nemohl. Když jsem zahlédl spousty tváří, které jsem spíše zvyklý tu a tam zahlédnout v doktorském mundúru v obleku knížat, tak to není pohled příliš hezký. On by to tedy nebyl pohled hezký, ať by si zvolili oblečení libovolné, neboť to nejsou herci příliš šikovní, dle mého úsudku. Příběh mě absolutně nezajímal, takže jsem jeho druhé polovině nevěnoval ani trošičku ze své pozornosti. Velmi jsem se nudil. Jestli tohle má být vážně best of ze stejnojmenného seriálu, tak to potěš pánbůh. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (3)

  • Konstatinova obhajoba v Benátkách se skládá ze tří částí - veršů z Bible. První zní: "Protože on dává svému slunci svítit na zlé i dobré a déšť posílá na spravedlivé i nespravedlivé," který pochází z evangelia Matouš, 5. kapitoly, verše 45. Dále: „Jděte do celého světa a kažte evangelium všemu stvoření," jež má původ v evangeliu Marek, 16. kapitole, verši 14. Poslední verš: "Ve shromáždění však – abych poučil i druhé – raději řeknu pět slov srozumitelně než tisíce slov ve vytržení," má svůj původ v 1. listě Korintským, 14. kapitole, verši 19. Ve filmu se pak vyskytuje více jak 12 biblických veršů. (Kuny27)
  • Posledních pět dnů měsíce února a první tři březnové dny měli tvůrci filmu vyhrazeny pro natáčení scén v místech, kudy kráčely dějiny Velké Moravy, a to v Archeoskanzenu Modrá a v jejím velehradském extravilánu. (cezero)
  • Film byl natočen k výročí 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na území dnešní Moravy. (Terva)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno