Reklama

Reklama

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů

  • Slovensko Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov (více)
Trailer
Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 80 min

Obsahy(1)

Příběh z 9. století ve strhujících obrazech líčí počátky šíření křesťanství na Velké Moravě a v našich zemích. Hlavními postavami  filmu jsou věrozvěsti Konstantin (později známý jako Cyril) a jeho bratr Metoděj, kteří byli prohlášeni za svaté a jsou označováni jako Apoštolové Slovanů. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Videa (1)

Trailer

Recenze (61)

Demon.N 

všechny recenze uživatele

Až moc je v celé filmové verzi cítit napjatý rozpočet, některé záběry jsou až příliš zdlouhavé, bojové scény pak působí komicky a sekané záběry na přitažlivosti nepřidají. Na druhou stranu sympatický pokus, byť nedotažený...inu výpravu a la Království nebeské si dovolit v našich podmínkách asi nemůžeme a příběh i historické prostřihy se bohužel ve výsledku bijí. A výběr herců...to je kapitola sama pro sebe, obzvláště když někteří se jen mihnou... ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Jako seriál to možná mohlo být docela funkční, ale jako film je to dost útržkovité. Ta ambice zpracovat celé období života Konstantina a Metoděje do jednoho hodinu a půl trvajícího filmu vede k tomu, že film není vlastně ničím víc než jen "učebnicí dějepisu". Jednotlivé postavy nemají nějakou výraznější charakteristiku a tak se nejde moc divit, že ani herecké výkony nejsou nikterak výrazné. ()

Reklama

mira007 

všechny recenze uživatele

Story Cyrila a Metoděje ve filmu, který mne překvapil relativně solidní výpravou ( která samozřejmě má daleko do dobového velkofilmu ) ale brutálně to sráží ten všudypřítomný vypravěčský voiceover, který z toho díla dělá spíš hraný dokument a ten jednotvárný bezemoční hlas z toho dělá spíš nějaký pořad v rozhlase na vlnách Radiožurnálu. Jako film to je bída a jako dokument to má informativní hodnotu jako jedna hodina Dějepisu na ZŠ. Fandím domácí tvorbě a oceňuji snahu zpracovávat historická témata, ale tohle by si zasloužilo poutavější formu a samozřejmě desetinásobný rozpočet. ()

PogoJoe 

všechny recenze uživatele

Velká nuda. Podivně "usekané". Absence nějakého zajímavějšího příběhu. Všichni mluví jedním jazykem, ať je to Němec, Slovan či Řek - troška titulků by rozhodně neuškodila. Pustit to školákům na DVD v rámci hodiny dějepisu - pro tento účel celkem vhodné, ale filmařsky je to špatný film - od režie, kamery, střihu po nudný scénář. ()

Vojcl 

všechny recenze uživatele

Až přehnaně moc dějepisu na úkor filmového vypravování. Chvílemi jsem si připadal, jako když se dívám spíše na hraný dokument. Historická věrnost je sice fajn, ale občas by podle mého názoru neškodilo ubrat kulometného přítoku informací a zapracovat více na gradování příběhu. Několik silných momentů by se tam určitě našlo (Konstantinova disputace o obrazoborectví, Svatoplukova zrada..), ale celkově mi přijde, že to mohlo dopadnout o mnoho lépe. Na české poměry zdařilé po vizuální a kostýmové stránce, zato herecky a scenáristicky nevyrovnané. Zejména dětští herci byli naprosto příšerní. Na doplnění dějepisných znalostí je Nikolaevův Cyril a Metoděj výborný, jako dobrodružné filmové drama ale nefunguje. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (3)

  • Konstatinova obhajoba v Benátkách se skládá ze tří částí - veršů z Bible. První zní: "Protože on dává svému slunci svítit na zlé i dobré a déšť posílá na spravedlivé i nespravedlivé," který pochází z evangelia Matouš, 5. kapitoly, verše 45. Dále: „Jděte do celého světa a kažte evangelium všemu stvoření," jež má původ v evangeliu Marek, 16. kapitole, verši 14. Poslední verš: "Ve shromáždění však – abych poučil i druhé – raději řeknu pět slov srozumitelně než tisíce slov ve vytržení," má svůj původ v 1. listě Korintským, 14. kapitole, verši 19. Ve filmu se pak vyskytuje více jak 12 biblických veršů. (Kuny27)
  • Film byl natočen k výročí 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na území dnešní Moravy. (Terva)
  • Posledních pět dnů měsíce února a první tři březnové dny měli tvůrci filmu vyhrazeny pro natáčení scén v místech, kudy kráčely dějiny Velké Moravy, a to v Archeoskanzenu Modrá a v jejím velehradském extravilánu. (cezero)

Reklama

Reklama