Reklama

Reklama

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů

  • Slovensko Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov (více)
Trailer
Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 80 min

Obsahy(1)

Příběh z 9. století ve strhujících obrazech líčí počátky šíření křesťanství na Velké Moravě a v našich zemích. Hlavními postavami  filmu jsou věrozvěsti Konstantin (později známý jako Cyril) a jeho bratr Metoděj, kteří byli prohlášeni za svaté a jsou označováni jako Apoštolové Slovanů. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Videa (1)

Trailer

Recenze (61)

PaRi 

všechny recenze uživatele

Myslím, že problém tohoto filmu nebo cyklu je ten, že si tvůrci neujasnili, jaký tvar mu dají. Zda to bude hraný film nebo dokument s hranými prvky či hraný film s dokumentárními prvky. A nebo si to ujasnili, ale přeskakovali z jednoho tvaru do druhého. Každý z vyjmenovaných tvarů vyžaduje ale zcela jiný způsob scénáře, snímání a hlavně finančních prostředků. Takto vznikl kočkopes, který diváka nevtáhne do děje. Prostě postavám nevěříte a to i přes poměrně dokonalé technické zpracování. Nevíte totiž, do jaké míry vám autoři předkládají legendu, kdy fakta a kdy fabulaci příběhu. Já skončil u prvního dílu a víc nepotřebuji vidět. Škoda, námět měl rozhodně na víc. Bylo také vidět, že tvůrcům, vedle církevních poradců, mluvil do díla kde kdo. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Vierozvestcovia z Byzancie boli obklopení aurou šírenia vzdelanosti, zjavenia nového písma (hlaholiky) a novej liturgie. Tak kážu legendy, film sa im len prispôsobil. V svetskej oblasti zas panovali intrigy, kde synovec podrazil strýka, uzatvárali sa intrigánske účelové spojenectvá. No ani cirkev neostáva čistá: nemeckí kňazi sú totálne mrchy, snažiace si zdržať pozície a vplyv. Apoštoli Slovanov ničím novým neobohatia ani povrchného fanúšika histórie. Znalca môžu rozhorčiť až mytologickou aurou dvoch bratov, ktorí akoby zlých vlastností v sebe žiadnych nemali, len radosti tvoriť a hlásať pokoru, kresťanské dogmy a Božím prstom Slovanom reč i písmo zjaviť. Nič ani náznak spochybnenia. Aha, však boli svätí a film je taká multislovanská koprodukcia: Rusi v reálnej politike i štátnej filozofii vyznávajú pravoslávne slovianstvo hrubého strihu s bradatými popmi (v ľudovej slovesnosti - prisprostlých bájach a bylinách obdarení nevídanou pohlavnou aktivitou) a byzanco-byrokratickými spôsobmi; Slováci sú zaviazaní vazalskými Vatikánskymi zmluvami, pričom hneď v základnej sa Cyril a Metod spomínajú v preambule a jednom článku; sekulárni Slovinci od r. 2004 pritvrdili, keď prijali zákon prehlbujúci prepojenie cirkví a štátu; Srbi vždy velebili mytologické slovanské historky; a Česi, hoci s vlažným vzťahom k viere, sú štátotvorne hrdí a Veľká Morava je Veľká Morava je Veľká Morava: to sa nespochybňuje. V zásade ide o príjemné pozeranie, napriek gloriole. Daných faktov sa film drží a podáva ich cez príbeh, mapujúci misiu solúnskych bratov na slovenské polopohanské územia. ()

Reklama

Martyska 

všechny recenze uživatele

Na koprodukciu celkom dobré spracovanie. Treba ale podotknúť, že sa na ňom podielali aj Slováci a na slovenské filmové (skromné) pomery by toto bol výborný film, keby nie menších zádrheľov: 1) Zo začiatku to vyzeralo sľubne. Život Cyrila a Metoda rozprávaný Metodom sa v polovici filmu náhle zvrtne a už to nepokračuje tým smerom, akým sa to zo začiatku uberalo. Cyril zomiera a druhá polovica je o tom, ako sa Frankovia snažia, aby sa Biblia nehlásala v slovienčine. To tu podľa mňa nemá čo robiť, keďže je to film o Cyrilovi a Metodovi. 2) Kostýmy. Nechce sa mi veriť, žeby po toľkých rokoch boli stále čisté. Neviem, či už vtedy existoval Perwoll, to je jedna vec a neviem ani, či sa Solúnski bratia holia každý rok, lebo aj po desaťročí vyzerali rovnako. To je, myslím si všetko, čo by som vytkla. Musím ale pochváliť dialógy a herecké výkony. Nevidí sa často, že by nejaký slovenský herec podal niečo lepšie než v Búrlivom víne. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Jako seriál to možná mohlo být docela funkční, ale jako film je to dost útržkovité. Ta ambice zpracovat celé období života Konstantina a Metoděje do jednoho hodinu a půl trvajícího filmu vede k tomu, že film není vlastně ničím víc než jen "učebnicí dějepisu". Jednotlivé postavy nemají nějakou výraznější charakteristiku a tak se nejde moc divit, že ani herecké výkony nejsou nikterak výrazné. ()

Terva 

všechny recenze uživatele

CITÁT - Jedině písmo dokáže zachytit, jak to bylo. Slovo se dá překroutit.......... Film byl natočen k výročí 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na území dnešní Moravy. Dialogy jsou šíleně strojové až skoro divadelní. Někdy mě to rozesmálo. Zvláště dramatické scény jsou hrány moc "nedramaticky". CITÁT - Piš, jak slyšíš....... Ostatně skoro všechno se tváří, jak telenovela. Herecké obsazení je nevýrazné, hudba průměrná a kulisy jsou hodně umělé. CITÁT - Déšť padá na všechny stejně........ Seriál jsem neviděl, ale pochybuji, že bude na lepší úrovni, než tento film. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (3)

  • Posledních pět dnů měsíce února a první tři březnové dny měli tvůrci filmu vyhrazeny pro natáčení scén v místech, kudy kráčely dějiny Velké Moravy, a to v Archeoskanzenu Modrá a v jejím velehradském extravilánu. (cezero)
  • Konstatinova obhajoba v Benátkách se skládá ze tří částí - veršů z Bible. První zní: "Protože on dává svému slunci svítit na zlé i dobré a déšť posílá na spravedlivé i nespravedlivé," který pochází z evangelia Matouš, 5. kapitoly, verše 45. Dále: „Jděte do celého světa a kažte evangelium všemu stvoření," jež má původ v evangeliu Marek, 16. kapitole, verši 14. Poslední verš: "Ve shromáždění však – abych poučil i druhé – raději řeknu pět slov srozumitelně než tisíce slov ve vytržení," má svůj původ v 1. listě Korintským, 14. kapitole, verši 19. Ve filmu se pak vyskytuje více jak 12 biblických veršů. (Kuny27)
  • Film byl natočen k výročí 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na území dnešní Moravy. (Terva)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno