Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V padesátých letech minulého století je C.S. Lewis (Anthony Hopkins) uznávaný spisovatel a profesor. Nikdy se neoženil a vede poklidný, uzavřený a kultivovaný staromládenecký život. Ten však rázem vezme za své, když potká energickou básnířku Joy Greshamovou (Debra Wingerová). Joy je odvážná rozvedená Newyorčanka, která si nebere servítky, a jejíž ostré a racionální postoje Lewise překvapují. Když nečekaně vtrhne do spisovatelova světa, šokuje jeho společníky a probudí v něm hluboké city, o kterých sice psal, ale nikdy je nezažil. Lewis začne této ženě pomalu otvírat své srdce a jejich láska zboří hradby jeho uzavřeného světa. Ale život plyne v křehké rovnováze a Lewis je nucen čelit zdrcující pravdě – srdce zaplavené velkou láskou je také otevřené velké bolesti. (Cinemax)

(více)

Recenze (108)

Marci 

všechny recenze uživatele

Tenhle film mám moc ráda a v době, kdy jsem ho viděla poprvé, mě hluboce zasáhl. Vztah Jacka Lewise a Joy Greshamové je tu zpočátku podán jako takový tichý souboj dvou silných individualit. Energická a přímočará Joy nabourá rezervovanému Jackovi svět v té podobě, na jaký byl zvyklý. Jack se musí rozhodnout, zda bude žít život pouze ve sterilním bezpečném prostředí akademické půdy a o životě jen mluvit, nebo od něj - i za cenu budoucí bolesti ze ztráty - bude chtít víc, a sice prožít to nejdůležitější, na čem na tomhle světě záleží, totiž lásku. Vynikající Anthony Hopkins a Debra Winger mi vehnali slzy do očí, za které jsem se nestyděla... ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

C. S. Lewis se u mne nezapsal jako autorLetopisů Narnie, k těm jsem se dostala až se svými dětmi. Vryly se mi do paměti Jeho Rady zkušeného ďábla. O to víc jsem byla zvědavá na Krajinu stínů. Příběh, který je uvěřitelný, protože se opravdu stal. Nevadily mi ani drobné odchylky od skutečnosti. Žasnu nad polohami Anthony Hopkinse, který dovede zahrát prince i šílence, spisovatele, hrbáče i Picasa. ()

Reklama

Kaka 

všechny recenze uživatele

Působivé romantické melodrama mapující postavu C.S. Lewise jakožto trochu zatrpklého a životem nezkušeného profesora, který většinu své energie dává do role učitele, potažmo spisovatele a osobní život mu nenápadně prokluzuje mezi prsty, což se má ale brzy změnit. Je to příjemné pokoukání, spiše pro emocionálně a věkově odžitější díváky. Film nekáže, nehází zbytečná moudra a nemá na životní situace a existencionální dilemata, která se tu před očima diváka odehrávají nijak vyhraněný názor. Za pozornost stojí krome hereckých výkonů i scénáristicky bravurně zpracovaná postupná osobnostní proměna C.S. Lewise. Kousek po kousku, záběr po záběru. Tyhle srdečné příběhy zapadly povětšinou někde v devadesátkách, kde mají své místo a nesmrtelný punc nadčasovosti a Shadowlands je ukázkový příklad. Dokázal to dál opakovat snad jen svého času Anthony Minghella a to už je nějak patek zpátky. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

Přesně pro takovýto typ snímků miluju FILM jako takový. Hranice mezi kýčem a uměním je tenká. Divák to jednoduše vytuší. Pozná, pokud je snímek dělán upřímně, s pokorou a láskou k danému tématu, kdy vše působí nenuceně, přirozeně, nikoliv strojeně. Vypadá to jednoduše, že? Snímek si pozvolna plyne svým tempem, divák sleduje ubíhající minuty aniž by ho něco výrazně rušilo, neříká si, tuhle scénu bych „natočil jinak“, tuhle vystřihl, „tady“ mi něco chybí.... Divák „propluje“ celým snímkem , po celou dobu projekce téměř nemá ani čas uvažovat čeho je svědkem a až po skončení snímku mu to pomalu začne docházet. Přiznejme si upřímně, kolika snímkům se toto podaří. O kolika z nich lze toto říct (napsat)?! Toto je přesně ten případ. Shadowlands je další z pádných důkazů, že sir Anthony Hopkins je herecký chameleón schopný zahrát úplně vše. A musím dodat jedno: Dr. Hannibal Lecter ho určitě nejvíce proslavil, JÁ osobně ho mám přesto nejraději v „této poloze“ (viz tato role, či pan Stevens z Ivoryho Soumraku dne, popř. jako Burta Munroa z Donaldsonova V zajetí rychlosti). Cítím velký potenciál co se týče předlohy. Troufám si tvrdit, kniha bude lepší filmu (a hodlám se o tom také přesvědčit). * ubírám za dabing (přičemž to samozřejmě není problém snímku samotného, takže až tento svůj „handicap“ napravím, je více než pravděpodobné, že výsledné hodnocení (ve světle tohoto faktu) o tu 1* zvýším). p.s. když už jsem zde velebil A. Hopkinse, nemůžu (a nechci) opomenout Debru Winger coby spisovatelku a básnířku Joy Greshamovou. ( Naprosto přirozený nenucený herecký výkon), přičemž dotyčná je vice než zdatnou “přihrávačkou” siru Anthonymu. ()

Chudobka 

všechny recenze uživatele

Tento film jsem viděla poprvé v době, která byla pro mě obtížná, byla jsem téměř u konce svých sil. Po zhlédnutí tohoto působivého příběhu jsem si zcela jasně uvědomila, co mi chybí ve vztahu s partnerem a svůj život jsem přehodnotila. O výborných hereckých výkonech není třeba psát. Anthony Hopkins je vždy zárukou kvality a Debra Winger mě úplně dostala ve filmu Cena za něžnost. Dnes se na film podívám s odstupem času a s novým partnerem. ()

Galerie (36)

Zajímavosti (12)

  • Michael Denison nahradil v úlohe Harryho Harringtona Petra Barkwortha. (misterz)
  • Anthony Hopkins nahradil v roli Jacka Lewise Nigela Hawthornea, který byl v té době prakticky neznámý. (D3VIL)

Reklama

Reklama