Reklama

Reklama

V zimě roku 1820 byla velrybářská loď z Nové Anglie napadena čímsi neuvěřitelným: velrybou mamutích rozměrů s obrovskou vytrvalostí a téměř lidskou touhou po odplatě. Toto skutečné námořní neštěstí inspirovalo spisovatele Hermana Melvilla k napsání románu Bílá velryba. (Freeman Ent.)

Videa (7)

Trailer 3

Recenze (544)

Zeck 

všechny recenze uživatele

Asi největší a nejnápadnější digitální marast, který jsem v životě viděl. I účelová stylizace seriálového Spartaka působí o proti V srdci zeleného plátna jak CGI z 22. století a 18 let stará televizní série Hornblowera pak tomuto epickému námořnímu dobrodružství natrhává prdel úplně, protože snad žádný záběr se neobešel bez viditelných digitálních zásahů a triků. Pokud si odmyslím, že vidím bazén v Hollywoodu znázorňující oceán a námořníky v největší možné bouři s desetimetrovými vlnami, které namáhají stěžně na bod zlomu, ale herci jen vzpřímeně stojí na palubě a problém mají jen s utíráním kapiček vody z čela, které na ně mimo záběr leje asistent produkce ze zahradní konve zavěšený na jeřábu, zůstane mi naprosto nudný film plný absolutně nezajímavých charakterů postav, které ačkoliv mají rozehrávat názorové rozepře, paranoiu, chuť po moci nebo morální dilemata, jsou ve výsledku jen trapně nezajímavý komparz asistující hlavní postavě filmu, velrybě Black Dick. Hovnarde, Hovnarde, ty mi k srdci přirůst už asi nikdy nedokážeš. 44% ()

Jhershaw 

všechny recenze uživatele

Pro mě to je klasických 7/10. FIlm mě nenudil, převážně bavil, ale nevidím důvod si ho pustit znovu. A je to škoda, hlavně kvůli Howardovi, jehož Rush bylo dechberoucí. I tady imho bylo vidět jeho nadšení, láska k materiálu, spousta detailních záběrů z lodi.. ale pro intenzivnější zážitek mi chybělo více příběhu, více lidského rozměru. Ale film mě přiměl koupit si knižní předlohu, na tu jsem opravdu zvědavý. ()

Reklama

tahit 

všechny recenze uživatele

Resuscitovaná Bílá velryba v novém balení. Stručně bych to shrnul do věty: Jiný příběh, motiv shodný a skutečné postavy. Pro úplnost podotýkám, že na rozdíl od původního sofistikovanějšího filmu Bílá velryba, který přenesl na filmové plátno John Huston, jde o barvitější rámec děje, byť myšlenkově zploštělý, ale se smyslem pro akci. A rozhodně bylo na co se dívat. Holt příroda nás učí. Inu snad, když někdo loví vorvaně, tak se nemůže divit, že to může občas dopadnout docela blbě. ()

Shakers 

všechny recenze uživatele

Tento príbeh mam celkom rád, takže som sa aj tešil, že sa zas pozriem na bielu veľrybu. Ron Howard obsadil do hlavnej úlohy Jamsa Hunta z Rivalov a aj keď tento krát taký rýchly za kormidlom nie je, nebola to zlá volba. Musím sa hneď na úvod priznať, že ma strašne sklamal záver filmu. Celý film to bolo tak super rozbehnuté, začalo to fajn historkou o bielej veľrybe, v úvode sme sa nadýchali trošku dobovej atmosféry Anglicka a neskôr sme sa dostali na more, zo všetkou parádou a s modro zeleným filtrom za chrbtom. A potom to prišlo. Ryba ukradla Hemsworthovi nie len loď a kormidlo, ale v závere na mori aj vietor s plachiet, pretože tak naťahovaný záver bol skutočne na škodu. 75% - 4* ()

choze 

všechny recenze uživatele

Na předchozí Howardův RUSH (který připomíná rivalitou hlavních mužských postav, z nichž jednu opět hraje Hemsworth) ani na Weirův MASTER AND COMMANDER to sice nemá, scénář by potřeboval dotáhnout a vizuálně je to dost digi, ale rozhodně je to velmi příjemný dobrodružný výlet na moře, po kterém se potuluje nevyzpytatelná obří bílá velryba. ()

Galerie (78)

Zajímavosti (16)

  • Z filmu byly vypuštěny Galapágy a jejich plenění – Essex zde zastavila kvůli opravám a doplnění zásob. Na ostrovech Espaňola (tehdy Hood Island) a Floreana (Charles Island) námořníci posbírali údajně celkem 360 místních velkých želv (želv sloních). Želvy ponechali na palubě jako živé konzervy a po potopení lodi jich vzali několik do každého člunu. Na ostrově Floreana kormidelník Chappel v žertu založil oheň – na vrcholu sezóny sucha za chvíli hořel celý povrch ostrova. Tento požár zřejmě vyhladil zbytek populace zdejších želv i další organismy. (rhiannon)
  • Název filmu odkazuje na starozákonní „Knihu Jonáš“. V ní se prorok Jonáš ocitl „v srdci moře“, tedy v břiše velké ryby (tradičně chápané jako velryba). (rhiannon)
  • Před záchranou čluny směřovaly k ostrovu Más a Tierra, kde byl r. 1704 vysazen Alexander Selkirk. Skotský námořník zde přežíval přes 4 roky, než se nechal zachránit. Jeho příběh inspiroval slavné dílo Daniela Defoea a ostrov byl r. 1966 přejmenován na Ostrov Robinsona Crusoe. (rhiannon)

Související novinky

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

S blížícím se koncem roku se pochopitelně pojí vznik různých žebříčků, rok 2019 je ale specifický ještě v tom, že spolu s ním zároveň končí i celá dekáda, a to ohlížení proto bude místy větší.… (více)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Na šestém ročníku setkání filmových fanoušků již tento víkend nejen, že poběží největší filmové pecky roku jako Dunkirk, Strážci Galaxie Vol. 2 nebo sexy novinka Atomic Blonde, ale taky se bude… (více)

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Reklama

Reklama