Zlo nikdy nespí

• USA Before I Wake (více)

Poté, co Jessie (Kate Bosworth) a Mark (Thomas Jane) ztratí svého syna, adoptují do své péče 8letého chlapečka Codyho. Cody je nesmírně citlivý a hodný, má však jedno velké tajemství - bojí se usínání. Jessie s Markem zpočátku předpokládají, že jeho averze ke spánku je trauma z jeho předchozích nestabilních domovů a nešťastných rodin, kterými prošel. Brzy ale zjistí něco úplně jiného: Codyho sny se stávají skutečnými, když spí. Jeho snění může být plné přenádherných barev či pro rodiče neuvěřitelných zázraků, jako je chvilkové zjevení jejich mrtvého synka. Codyho noční můry jsou naopak až příliš reálné a všichni tři se pomalu dostávají na pokraj šílenství. Chtějí-li se zachránit, musí se Jessie s Markem vydat na nebezpečné pátrání a nalézt pravdu o Codyho nočních můrách... (Bohemia MP)

Yoshitsune

Tak jasně že zlo nikdy nespí, kdyby nikdy spalo, nemyslíte si, že by nějaké kladné postavy, dali zlu těžce přes hubu ? Rozhodně, takže proto zlo, do sebe hází jeden red bull za druhým a chová se lehce neuroticky a podrážděně . Nicméně tenhle film neberte jako horor, já vim že všude se píše žánr horor, ale tenhle film je spíš taková lehce drsná pohádka pro dospělé a když s tímhle půjdete do filmu, tak budete ve výsledku spokojený. Navíc zlo nastupuje až v polovině filmu, do té doby motýlci, vánoční stromeček a jeden klučina, ale zase když zlo nastoupí na scénu, tak to je podívaná. Flanagan nám naservíruje originálního záporáka, který s přehledem zastane toho bubáka pod postelí, kterého jsme všichni tam marně hledali, když jsme byli malí. Celkově co se týče efektů tak tohle, je hrozně povedené, a byť já digitální bubáky moc nemusím, tak tady se povedl. Navíc ta závěrečná pointa, je natolik geniální, že lze odpustit to že to neni horor. ()

Othello

Námět je naprosto v pořádku a přenese vás i přes jalové scény tím, že můžete alespoň během nich uvažovat o tom jak strašně amorální jste, že byste Codyho dar/prokletí využívali k tomu, abyste do něj před spaním pumpovali double-feature filmů Ruth Neggy a nějakého hodně poživačného porna. Flanagan alespoň na rozdíl od většiny současné hororové smetánky se nebojí ústřední nápad rozpracovat na různé působivé detaily, které navzdory placatému vyšumělému ději dokáží znervóznět (materializace zmizelé pěstounské matky nedokonalou dětskou optikou), nicméně k zemi film posílají tentokrát klasické hororové neduhy, kterým se mu podařilo v Oculus vyhnout. Postavy jsou totiž naprostý průšvih ve své nevyprofilovanosti, unylosti a neschopnosti vyvolat sebemenší zájem (nevíme co dělají, co je baví, kdyby neexistovala zápletka jedná se o nejnudnější lidi na světě). Empatii má vyvolat univerzální tragédie nad ztrátou dítěte a obecná bezúhonnost, což je málo a hlavně nuda. Jo a lekačky. ()

misterz

Tak už mám takmer stopercentnú istotu, že M. Flanaganovi horory jednoducho nikdy nepôjdu. Podobne ako napr. pri Absentii (2011) alebo pri Oculus (2013) veľmi dobrý nápad a hororový námet skôr či neskôr aj tak svojim filmovým spracovaním pokašle. Nie je tomu inak ani v tomto prípade. Nápad zhmotnenia snov veľmi dobrý, po obsahovej a formálnej stránke sa však dalo urobiť podstatne viac. Úvod pokiaľ ešte človek nečaká strašenie, len sa pripravuje na to čo má prísť a na záhadu okolo samotného chlapca, tak to celkom ujde. Akonáhle má dôjsť na hororové prvky tak nula bodov - žiadna atmosféra, všetko nudné, sterilné a dejovo predvídateľné. Jediné čo sa v tomto smere podarilo bolo pár priemerne pôsobivých záberov na hlavného bubáka a rozumné vysvetlenie pointy chlapcovi čo to bol vlastne ten jeho bubák Mátor zač. Opätovné sklamanie. 50/100 ()

Zeck

Zlo nikdy nespí, protože má poluci! Naštěstí jsem v dětství neměl podobný dar jako hlavní protagonista, rodiče by mě okamžitě poslali do nejbližšího pasťáku za tu perverzní show, co by se jim zjevila v obýváku. Další z řady soft hororů, kdy tvůrci už použili a desetkrát od sebe navzájem vykradli příběhy "podle skutečných událostí", takže nezbyla už žádná vymyšlená městská legenda, ze které by se mohla udělat "hrůzná" rekonstrukce. Z té nekonečné salvy duchařských sraček na jedno brdo jsou už sami evidentně tak znudění, že se snaží o jakousi originalitu, což je dobré, ale u toho snažení v tomto případě zůstalo. Místo regulérního ducha zde máme strašící rakovinu a to je zhruba asi tak všechno, co je jinak. Napětí, trnutí, hrůza, strach, otáčení se za sebe, neotáčení se za sebe, ale kontrolování letmým pohledem do stran, jestli tam někdo čirou náhodou nestojí zrovna v době kdy čumím na horor a jsem posranej. Tak na tyto pocity můžete rovnou zapomenout, protože tohle není horor, ale jen další z řady duchařských rodinných dramat, kde vzdálenou tetu dělá strašidelný vzduch. Vážně si nevzpomínám, kdy mě dokázal nějakej duchařskej horor skutečně postrašit, což by hádám asi primárně měl. Tento stupidní a dekády se nevyvíjející subžánr, normovaný takovým šíleným způsobem, že člověk pozná lekačku pět minut dopředu, mě zkrátka nikdy nechytil a tento film mi změnit názor překvapivě nedokázal. 50% ()

veru_needy

Ústřední postavou filmu je malý Cody, který to v životě nemá lehké. Už poněkolikáté se stěhuje k novým pěstounům, což trkne i nezkušeného fandu hororů. Je jasné, že s roztomilým capartem není všechno v pořádku. To zjistí i jeho noví opatrovníci, když v noci začnou v domě létat kouzelní motýlci, o kterých Cody sní. Pojem "živé sny" u něj totiž nabývá zcela nových rozměrů. A jelikož se díváme na horor, není asi třeba dodávat, že vystresovaný prcek často nesní jen o motýlcích. Už od traileru jsem se na tento film moc těšila a vůbec mě nezklamal. Opravdu nechápu tak nízké hodnocení. Jsou zde rozhodně horší horory, které mají značně vyšší hodnocení. Tohle byl naopak naprosto originální snímek a to dost dobře provedený. Závěr se jim opravdu povedl. Většinou horor skončí s otevřeným koncem a člověka nechá na vážkách, ale tady si opravdu s koncem vyhráli a divákovi dali opravdu všechny odpovědi, který už od začátku vyžadoval. Jacob Tremblay, který hraje malého chlapce, je prostě roztomilost sama o sobě. Na tuto roli se prostě hodil nejvíc. ()

• Ve scéně kdy Codyho (Jacob Tremblay) odvezou od pěstounů v závěru filmu, dají chlapci injekci na uspání. V dalším záběru však není na ruce hocha známka po vpichu jehly. (Danny F.)
  • Tento film byl zpřístupněn do 25. září 2016, dokud společnost Relativity Media (domácí distributor filmu) nevyhlásila bankrot, takže osud filmu nebyl jistý. Film byl později získán společností Netflix a navrácen na plátna. (Tet.Ew)
  • Žádný z motýlů, který se objeví na začátku filmu, nemá tykadla. Poté, co spolužačka dokreslí tykadla na Codyově fotografii motýla, všechny motýly a můry ve filmu již tykadla mají. Malý detail, který ukazuje, že Codyovy sny nejsou jen dětinské, ale snadno ovlivněny ostatními. (Tet.Ew)

Režisér Franka se zabydluje v Pokoji

Režisér Franka se zabydluje v Pokoji

18.01.2015

Po bizarním a ceněném Frankovi se irský režisér Lenny Abrahamson pouští do další netradiční látky. Adaptuje ceněný knižní bestseller Emmy Donoghue s lakonickým názvem Room (česky vyšlo v roce 2011… (více)

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

Mike Flanagan – nová tvář amerického hororu?

01.06.2014

Po odchodu Jamese Wana z hororové scény mnoho fanoušků čeká, kde a kdy se objeví další výrazný tvůrce spjatý s tímto žánrem. Ale dost možná tu již jeden je, jen zatím není tolik na očích. Mike… (více)