Zabijáci

• Dánsko Fasandræberne (více)
Krimi / Mysteriózní / Thriller
Dánsko / Německo / Švédsko, 2014, 119 min (Alternativní 115 min)

Kdo stojí za 20 let starou sérií vražd a znásilnění? Všechny stopy vedou ke skupině studentů prestižní internátní školy, jako pachatel byl však odsouzen místní podivín. Složka s případem se dostává do speciálního kriminálního oddělení Q na stůl detektiva Carla Mørcka (Nikolaj Lie Kaas). Carl a jeho asistent Assad (Fares Fares) okamžitě poznají, že v případu něco nesedí a znovu jej otevřou. Ve složce najdou poznámku o tísňovém volání zoufalé mladé dívky. Ta však zmizela beze stopy. Brzy se ukáže, že Carl a Assad nejsou jediní, kdo se snaží najít dívku, jejíž svědectví by mohlo nepříjemně zasáhnout ty nejvyšší vrstvy uhlazené dánské společnosti. (Aerofilms)

Allien.9

Ani překrásná tklivá hudba doprovázející závěrečné titulky mě nepřinutila litovat hlavní (anti)hrdinku, protože nebýt těchhle typů, bylo by na světě hnedle líp. I přes obrovský odpor, který k postavě Kimmie cítím, jsou "Zabijáci" bezkonkurenčně nejlepším dílem Q-série. Od prvního do posledního záběru geniální. Nørgaard se našel, Nørgaard je bůh. ()

castor

Sebedestruktivní polda řeší starý případ dvojnásobné vraždy, zapomenutého zločinu, chcete-li, postav se objevuje a mizí hodně, divák má lehce problém se v nich zorientovat, ale pořád se těší hlavně na další skandinávskou detektivku, které si mezi publikem udělaly v posledních letech velmi dobré jméno. Nebojí se násilí, nebojí se sexu, nebojí se dívat na věci takové, jaké jsou. A spoléhají na lahůdkovou atmosféru. Jenže příběh tentokrát tak úplně nestrhne, funguje, ale není to žádné terno. Oddělení Q nám toho navrch o sobě příliš neřekne, moc netušíme, proč je detektiv Nikolaj Lie Kaas místy takový idiot, sledujeme jen občasné nelogické chování postav a může i zamrzet, že se s prominentními vrahy lépe nepracuje. Protože zahraní jsou velmi slušně. Poměrně zajímavým prvkem jsou i změny lokalit a skoky v čase. Určitě velmi slušné tři hvězdy, ale tím, jak zajímavé kapitoly už skandinávská kinematografie napsala, víc dát nechci. ()

Flipnic

Film se tváří z počátku jako zajímavá a skvěle provedená kriminálka, pak se ale jaksi zvláštně vyvine v "suchý" a nevýrazný "revenge" kousek ... Všechno tak nějak vyplyne do prázdna a veškerý děj a snažení hrdinů přijde na zmar. Provedení je výborný, to rozhodně ... ale ne tak, aby mě to nutilo dát výš než 3***. Je to trochu škoda, ten potenciá je dobrej. Navíc je to dost zneklidňující a brutální či násilný, ale prostě to jaksi není úplně ono. Ale kvalitní film to je bezesporu! ()

Lenchik

Kvalitna danska kriminalka so sympatickymi detektivmi a zaujimavou zapletkou. K dokonalosti vsak chybalo par detailov. Pre mna niektore sceny zbytocne nasilne a v istych momentoch chybala logika v deji. Na druhej strane chapem, ze urcite sa uplne vsetko z kniznych predloh nezmestilo do filmu. Napriek tomu napatie v kine sa dalo krajat a fanusikovia severskej kinematografie si urcite pridu na svoje. 4 hviezdy davam vdaka Nikolajovi a postave chladnej severanky:) ()

Vančura

V porovnání s ŽENOU V KLECI neporovnatelně propracovanější, promyšlenější, zajímavější a vyzrálejší - zatímco zmíněný první díl jsem osobně shledal jako výborný, leč místy téměř divácky nesitelný thriller (především kvůli mnohým drásavým scénám), volné pokračování ubralo na temnosti a naopak výrazně nabralo na atraktivitě děje. Ten je i zde z velké části vyprávěn v restrospektivních prostřizích z minulosti před 20 lety, ale je zde mnohem více postav - více obětí, více pachatelů, a dokonce i hlavní dvojice vyšetřovatelů dostane novou asistentku (jejíž příchod předznamenal již závěr jedničky). Zmínění vyšetřovatelé prošli pochopitelným vývojem - energii již netříští na boj s debilním nadřízeným či vzájemným hledáním společného slova, ale naplno se soustředí na náročné vyšetřování. Hlavní postava detektiva Carla je ještě více (sebe)destruktivní (dějovou linku s dysfunkčním vztahem k jeho synovi však ve filmu shledávám v podstatě redundantní) - v jedné scéně se dokonce přizná k suicidiálním tendencím, v nichž mu zbraňuje pouze starost o jeho oběti (resp. o postavu Kimmie Lassen), kromě své práce v podstatě nic jiného nemá, a podle všeho má problémy s alkoholem. Jeho parťák, střízlivý a racionální Assad, pro něj představuje organický protějšek, a oba muži se výborně doplňují. Jako nejvíce potěšitelné jsem shledal, že ZABIJÁCI nejsou tak příšerně prostoupeni všemožnými žánrovými klišé jako jednička, a nejen po této stránce jsem je vyhodnotil jako zdařilé navázání na úspěch jedničky, která byla překonána. Dal-li jsem jedničce 4 hvězdy, pak nemohu dvojku nehodnotit plným počtem - film mě strašně bavil a napínavý děj mi nedal ani na chvíli vydechnout - celý film udržel mou pozornost řádně našponovanou a připravil mi nesmírně příjemný divácký zážitek. Za mě naprostá spokojenost hraničící s nadšením. ()

• Režisér Mikkel Nørgaard o obsahu filmu: "Ak by som mal troma krátkymi slovami povedať, o čom film je, tak sú to: sex, násilie a moc." (Arsenal83)
  • Režisér Mikkel Nørgaard musel dlho obsadzovať mladých hercov, pretože film obsahuje veľa sexuálnych a násilných scén: "Veľmi dlho som obsadzoval mladých hercov. Koniec koncov, bolo to o tom, že som potreboval ľudí, ktorí by dokázali uniesť násilné scény, ale ktorí boli tiež pripravení objaviť sa v sexuálnych scénach filmu nahí. Bolo nevyhnutné, aby do násilných scén išli „všetko do toho“, aby sa stalo uveriteľným." (Arsenal83)
  • Okrem Dánska, kde prebieha dej filmu, pracovali filmári aj v nemeckom Hamburgu. (MikaelSVK)

Kinokavárna na Rock for People

Kinokavárna na Rock for People