18. leden 1943. Nacistické jednotky opět vpadly do varšavského ghetta s posláním, které již předtím plnily mnohokrát: shromáždit Židy k deportaci do tábora smrti Treblinka. Ale tentokrát je to jinak. Ozbrojení muži a ženy z židovské odbojové organizace proniknou do davu lidí, určených k deportaci. Poté, co je vydán signál, obrátí se proti svým utlačovatelům a udeří v zoufalém boji za svobodu Vzpoura, je pozoruhodně vyprávěný a dojímavý příběh o událostech a lidech, účastnících se největšího boje židovského ozbrojeného odporu vůči nacistickému teroru za druhé světové války. Režisér Jon Avnet zvolil energický polodokumentární styl, němž účinkují talentovaní herci jako Leelee Sobieski, Hank Azaria, David Swimmer a další. (oficiální text distributora)

mudvayner

A budu se opakovat.... stejně jako u nedávno viděného filmu Defiance: Američani mají svůj zkreslený pohled na válku v Evropě a Holocaust at all. Amerika tyto filmy neumí, nebo alespoň nám evropanům to pak přijde až příliš americké. Evropský film na toto téma by byl jednoznačně o třídu či dvě... uvěřitelnější. Herecké obsazení celkem zajímavé, ale Hank Azaria (The Simpsons) sice v některých pasážích vypadá jak Till Lindeman (Rammstein), David Schwimmer (Friends, Band of Brothers) byl dle mého trochu nevýrazný ale na druhou stranu Jon Voight (24) je prostě pan herec a film hodně pozvedl. Nebudu se už pozastavovat nad tím, že je to v angličtině. Ale to se nedá, omlouvám se. Fajn, Němci mluví anglicky, ok. PROČ ale semtam prohodí německou hlášku jako "Halt! - Hände hoch! - Zurück!"? A co má proboha (jak u nich, tak u Poláků) znamenat ten hraný přízvuk? Tak sakra buď mluvím anglicky a to pořádně, nebo tam dám herce, kteří mluví tím správným jazykem. Ale ten um... Zobrazit víceělý akcent mě nehorázně vytáčel, to je výsměch a ne krok k autentičnosti. Jinak příběh sám o sobě je celkem zdařilý, inspirován skutečným povstáním ve varšavském ghettu, takže konec je více méně jasný... a film mne nijak nepřinutil postavám fandit. Navíc často celkem utahané, skoro tříhodinová stopáž je myslím až moc na film, který nemá ambice stát se něčím víc než je. Tenhle snímek mne nepřesvědčil, bohužel. Přitom látka je zajímavá velice. Ale - opět se budu opakovat - lepší režie nebo evropská produkce by nebyly na škodu. ()

mira007

Na televizní film solidní, dokonce s účastí česko-slovenských herců ( Hryc je frajer ) - je to jeden z mála filmů vedle Pianisty od Polanského, který se tímto tématem zabývá. Pravda, když do rukou berou Američani historii je to loterie, ale tady byla dodržená základní faktografie tak budiž to přičteno k dalším hvězdám. ()

Rex Mundi

Dám 3*, pretože miestami je to naozaj dobrý film. Ale pri jeho sledovaní ma stále napĺňal pocit skepticizmu voči americkým spracovaniam udalostí 2. svetovej vojny. Jednoducho sa neubránim dojmu, že (až na svetlé výnimky) dokážu dôveryhodne sfilmovať 2. svetovú len Európania, čiže národy, ktoré ju zažili na vlastnom území a bola im teda bližšie (doma!) než ktorémukoľvek Američanovi. Dvojnásobne to platí o televíznych filmoch, ako je aj Povstanie, kde sa nekladie silný dôraz na detaily, niektoré aspekty života počas vojny sú podcenené a iné naopak preháňané na efekt a vkus otupeného amerického diváka. Nedokážem prehryznúť Hanka Azariu s dobre živeným a svalnatým telom (do pol pása vyzlečeným), ktoré sa lesklo olejom, aj keď bola zima a skvelo sa medzi chudými Židmi ako reklama na reštauráciu a fitness centrum v jednom... a podobné obety na oltár estetiky či filmovej atraktivity, ktoré sa však rúhajú skutočnosti. To by si Spielberg alebo Polanski nedovolili. ()

Fiftis

Okolo Varšavy sa tiahne obrovský tehlový múr oddeľujúci štvrť známu ako varšavské getto. Žije v ňom od 300 do 450 tisíc Židov. Keď ich Nemci začnú deportovať do koncentračného tábora v Treblinke, začne svoju rezistenciu Židovská bojová organizácia, ktorej aktivita vyvrcholí 18. januára 1943. Film rozpráva príbeh o židovských bojovníkoch, ktorí bránili varšavské getto proti nacistami. Tento vymyslený sci-fi príbeh, ktorý má urobiť so židov hrdinov, natočil žid Jon Avnet a natáčalo sa tiež v Bratislave. Jednak o nejakých koncentračných táboroch sa dozvedeli až Američania v roku 44 a preto bolo nemožné aby sa z poza múru getta niektorý žid dozvedel o koncentrákoch a po druhé židia nemali samozrejme žiadne zbrane. Jedná sa o čisto priemernú snímu, avšak pozdvihuje ju priam až hviezdne obsadenie (Leelee Sobieski, Hank Azaria, David Schwimmer, Jon Voight, Donald Sutherland). ()

Morholt

Tři hodiny je opravdu moc, ale i přes natahované pasáže je Vzpoura působivou výpovědí o povstání ve Varšavském ghettu. Na televizní zpracování to má víc než solidní výpravu a zaujme i autentičností bojů, které živořící obyvatelé ghetta vedli s německou přesilou. Dalším aspektem, který filmu přidává na atraktivitě, je áčkové obsazení. Nevím, jestli to byl režisérův záměr, ale obsadit do rolí vůdců povstání dva židovské herce, Schwimmera a Azariu, bylo celkem trefou do černého. Potěší i pár štěků našich zástupců a mě docela překvapila účast Pavla Landovského a jeho dvě věty. 80% ()

• Vo filme hral aj Andy Hryc, ktorý vo svojej knihe "Inventúra" spomína, ako Leele Sobieski (Tosia Altman) nevedela zahrať scénu, v ktorej mala krívať. Andy jej dal do topánky malý kamienok a Sobieski scénu potom hravo zvládla. (JančiBači)
  • Ve filmu je použitá  replika tanku Tiger 1 na podvozku středního tanku T-34/85. Stejná replika se objevila i ve filmu Zachraňte vojína Ryana (1998). Ve skutečnosti byl tank daleko větší ve srovnání se středními tanky. (Lucas87)
  • Zimné scény sa natáčali niekoľko hodín v horúcom počasí. (martincba)