Salem

USA, (2014–2017), 29 h 43 min (Minutáž: 43–60 min)

Tyler Bates

Janet Montgomery, Shane West, Seth Gabel, Ashley Madekwe, Tamzin Merchant, Xander Berkeley, Iddo Goldberg, Elise Eberle, Morgana Shaw, Stephen Lang (více)

Seriál odohrávajúci sa v násilnom období 17. storočia v Massachusetts poodhaľuje oponu smutne známych procesov s čarodejnicami v meste Salem, ako aj nevysvetliteľných, nadprirodzených udalostí, ktoré poháňali dianie počas tejto temnej stránky amerických dejín. Bosorky sú skutočné, ale nie sú také, ako ich vidia ostatní.
Hlavnými postavami seriálu sú John Alden (Shane West), ktorý sa vracia z vojny a nachádza svojho priateľa Cottona Mathera (Seth Gabel), ako riadi procesy s čarodejnicami. Stretáva aj svoju bývalú lásku Mary Sibley (Janet Montgomery), ktorá je vydaná za staršieho, no bohatého muža, Georgea Sibleyho (Michael Mulheren). Napriek nepriaznivým okolnostiam a prostrediu riadiaceho sa pravidlami puritánskeho života, sa vzťah medzi Johnom a Mary opäť obnoví. (Incantator)

TwoFace

— Thirteen souls fed to hungry earth opens the way for our dark lord's birth. — "The occult and witchcraft are so often used in cinema with a heinous disregard for even researching its origins. However, I liked the themes of Salem. It looks at the witch trials without being cliche like most modern films." Stejnými slovy jako Marilyn Manson bych popsal Salem i já. K seriálu jsem se dostal právě skrz Mansona a zaujal mě jak svým zpracováním a tématem, tak i zajímavým příběhem a postavami. Janet Montgomery v hlavní roli je naprosto úžasná, krásná a místy i děsivá zároveň. Svým hereckým výkonem často zastiňuje své kolegy (což však u některých nebylo zas tak těžké). Co se „skutečně“ odehrálo v Salemu na konci 17. století je fascinující námět. Okultismus a nejrůznější rituály jsou zpracované opravdu skvěle, a to hlavně v první sérii. V dalších dvou se mi zdálo, že Salem až moc zabředl do žánru fantasy a magie byla až moc využívaná úplně všemi. Taky škoda, že samotným procesům se seriál věnuje jen v první sérii a další dvě se už jimi prakticky nezaobírají. Vrcholu pro mě Salem dosáhl s příchodem Increase Mathera, proto škoda, že se i další dvě série nenesly v podobném duchu. Moc se mi líbilo i salemské ztvárnění Samaela a jeho teologické rozpravy s Cottonem. To, že byl seriál zrušen předčasně, je však hlavně v poslední sérii velmi patrné – charaktery postav se rapidně mění a děj se žene kupředu. Přesto jsem ale rád, že se tvůrcům podařilo Salem ukončit. Jen škoda, že se vše vlastně odehrává jen v prvních měsících salemských procesů, a i když finále seriálu teasuje fakt, že hon na čarodějnice bude pokračovat, bohužel už nikdy neuvidíme, jak by byly tyto další měsíce ztvárněny. Přesto je ale fajn, že se Salem dočkal zakončení, mnoho seriálů tento luxus nedostane. ()

José77

SPOJLR! vole, kdyz tam vytahla tou ropuchu tomu typkovi z pusy, jsem se malem posral! jako efekty dobry, to jo, ale ten pribeh mel asi takovou hloubku jak mysl moji stary! jako ja nevravim, ze je to zly, a kdyz budu mit chut a cas, tak ja tomu tu sanci jeste dam, to ne ze ne! ale ted je to jen za dve no, nemuzu nic delat. ()

burton

Dávám si jednu velikánskou hvězdu za sledování této čarodějnické Te Le No Ve Ly. Jsem na konci sedmého dílu a hlásim, že po čas mojej služby sa nič nestalo a mám taký neodbytný pocit, že sa nadalej nič mimoriadneho robiť ani nebude. Ak sa mýlim, jedine dobre. Janet Montgomery je nudná. Sice mě občas zaujala její brada, ale to je málo. Shane Jane Marais West se neusměje a neusměje! Chybí mi zde inteligentní nadhled, vtipná nadsázka, nelíbí se mi úvodní muzika. PS: Čarodějnice jsou bílé a černé, dobré a zlé. Nová kategorie: B L B É ()

Morholt

Salemský hon s opravdovým čarodějnicemi. Proč ne? Ta paranoia tehdejších procesů zůstává, stejně jako řada absurdních obvinění, ale tentokrát za vším nestojí zhrzená Abigail toužící po Johnu Proctorovi, nýbrž skutečné čarodějnice sbírající síly na ovládnutí Salemu a vyvolání ďábla. Na stopě jim je John Alden, skutečná historická osobnost, který se reje strig snaží překazit i proto, že se pro něj celá záležitost stává poněkud osobnější. Tady jsem spokojen. Seriál může hřešit na atmosféru, nevyhýbání se krvi a sexu a celkem solidní obsazení v čele s Janet Montgomery. Bohužel je místy vidět scénáristická nemohoucnost, kdy se celý seriál točí prakticky kolem jednoho tématu a nijak výrazně nerozvíjí děj, ani postavy. Přesto mě baví. Nicméně jsem toho názoru, že těch 9 dílů by mělo být stropem. nedovedu si představit druhou řadu. 70% ()

misterz

Krásna ukážka klesajúcej kvality. Prvá séria nadpriemerná, druhá ešte ušla, no tá tretia už za veľa nestála. Myslím, že aj titulkárom došla trpezlivosť, keďže od štvrtej časti poslednej série sa už titulky nedajú zohnať. Teda aspoň ja som nezohnal. K záveru sa z toho stal hotový paškvil. Slabší priemer. 55/100 ()

• I když se seriál odehrává ve městě Salem, které se nachází v americkém státě Massachusetts, tak natáčení probíhalo převážně v malém městečku Grand Cane, které se nachází v americkém státě Louisiana a kde byla uprostřed lesů postavena vesnice o velikosti třiceti akrů. (Trajektt)
  • Samhain je keltský sviatok, v ktorom sa oslavuje koniec zberu úrody a príchod zimy. V seriáli je Samhain vodca spolku, ktorý chráni jeho členov. (Carol Pifková)
  • Skutočný kapitán John Alden (Shane West) sa oženil s pútničkou menom Priscilla Mullins v roku 1621. Mali spolu 10 detí. (Carol Pifková)