Nábřeží mlh

• Francie Le Quai des brumes (více)

Nábřeží mlh je příběh vojenského dezertéra, který se jednoho dne objeví v přístavu Le Havre, bez peněz, bez střechy nad hlavou. Hned první noc se seznámí s malířem Michelem a krásnou smutnou dívkou Nelly. Láska k Nelly se stane pro Jeana osudnou.
Drama Nábřeží mlh je jedním z filmů, který vznikl z bohaté scenáristické spolupráce Marcela Carného s Jacquesem Prevértem.
Tehdy devětadvacetiletý Carné se již projevil jako mimořádný talent a dokázal svůj jedinečný cit pro atmosféru, básnické vidění lidských osudů a filmového obrazu. Vytvořil tak jedno ze svých nejlepších děl.
Do hlavních rolí nešťastných milenců obsadil Jeana Gabina a Michelle Morganovou. (oficiální text distributora)

pollstro

Klasický představitel francouzského realismu a zároveň typický předchůdce žánru noir, jenž vznikl o několik let později, ale jednoznačně inspirován podobnými filmy, jako je právě Nábřeží mlh. Prostředí přímořského přístavního města Le Havre perfektně zobrazuje a vystihuje tehdejší dobu a směr, kterým celá Francie směřovala. Celková atmosféra působí velmi unaveně, vše je zahalené, mlhavé, pochmurné, špinavé a pracovitost, společně s vyčerpaností, je cítit z celé společnosti. Samotný úvod působí velmi zmateně, jelikož divák je společně s postavou Jeana zahlcován od samotného začátku spoustu informacemi, se kterými neví jak naložit, nic není pořádně vysvětleno, ale až s postupem času, kdy divák proniká víc a víc do filmu, se začne odkrývat celkový příběh, zápletka, a s tím přichází několik momentů, které vysvětlují spoustu věcí a najednou začíná dávat vše smysl. Nemluvě o tom, že příběh nechává spoustu nezodpovězených otázek a je jen na divákovi, jak si na ně odpoví. Přijde mi, že se filmem Nábřeží mlh inspirovalo nespočet dalších filmů a podobný koncept jsem již několikrát někde viděl. Nádherný a kouzelný atmosférický film s vynikajícím Jeanem Gabinem v hlavní roli vojenského dezertéra, který se zamiloval do kouzelné Michèle Morgan, která zde představuje femme fatale, a společně vytváří nádherný prvek romance skrze celý film. Nespočet krásných a silných dialogů, které úderně a silně vystihují tehdejší dobu, ale taktéž nádherně podtrhují milostný vztah mezi hlavními postavami. Samotný závěr celého filmu je naprosto jedinečný, skvělý, ohromující a smutný. Nezapomenutelné dílo francouzské kinematografie a skvělá ukázka jedinečného filmového a lidského cítění Marcela Carné pro atmosféru, poetismus, romantismus a vůbec film jako takový. ()