Marianne Gravesová je úspěšná advokátka, která náhodou při služební cestě do Detroitu pozná v automechanikovi u čerpací stanice bývalého snoubence, který před patnácti lety údajně zahynul při leteckém neštěstí. Marianne je bez sebe vzteky, že ji obelhal o svém skonu. On tehdy svědčil proti překupníkům drog z řad FBI a agenta Sorensena pomohl dostat za mříže. Pak se v rámci vládního programu na ochranu svědků skrýval pod jménem Billy Ray Bowers a nesměl kontaktovat nikoho ze své minulosti. Marianne ho poznala v nejméně vhodnou chvíli. Sorensen byl právě propuštěn z vězení a nyní si přichází vyřídit účty. Zakrátko po ní se objeví najatí zabijáci a zahájí palbu. Rick a Marianne jsou pronásledováni jak gangstery, tak i policií po celých Spojených státech. (TV Nova)

Belmondicek

Mel Gibson hraje bývalého radikála ze šedesátých let, který poté, co udal úřadům dva úplatkářské agenty nasazené proti narkotikům, vede utajenou existenci jako vládou chráněný svědek, do té doby než ho náhodně objeví jeho bývalá přítelkyně, což učiní i zlosynové... Režie se ujal ostřílený John Badham, který oba hlavní představitele prohnal v autě, na motorce, v letadle i po zoologické zahradě s nebezpečnými zvířaty za zády. Věčně uječená Goldie Hawn tvoří s Melem dokonalý pár, který si ví rady v každé situaci a dostane se z každé šlamastiky. Pták na drátě je i přes svou v základu jednoduchou dějovou linku nesmírně zábavný, plný podařené a dobře nasnímané akce, napětí a humoru. To vše podkreslené báječnou hudbou velikána Hanse Zimmera. Ta pohodová a bezstarostná atmosféra dýchá z každého záběru, ve výsledku tahle jednohubka uteče jak voda. Moc rád a často si jí pouštím a vždy mi spolehlivě zvedne náladu! ()

Lacike

Zabudnuty klenot v style starych dobrych 80s, ktory som dnes videl prvy krat a urobil mi velku radost. Ci uz tym, ze som necakal, ze este objavim nieco taketo kvalitne, alebo tym, ze mi Gibson v novych projektoch strasne chýba a tak dohanam jeho starsie kusky. Chemia medzi Gibsonom a Goldie je dokonala, akcnych scen je dostatok a su kvalitne natocene. Mozno by som len pridal trochu viac priestoru hlavnym zaporakom, ktori su sice kvalitne obsadeni, ale nemaju dostatok priestoru, aby poriadne zaziarili a funguju len ako vedlajsie komicke figurky. 8/10. edit 2019. Po druhom pozretí ma to už tak nenadchlo. Je to taká bláznivá akčná komédia. Gibsonov magor je celkom v pohode, ale Goldie mi už liezla na nervy jak neustále len jačala. Zápletku tvorí len neustále presúvanie z jedného miesta do druhého. Záporáci sa objavia len občas, aby sa mohla rozpútať nejaká akčná scéna. Aspoň že tie za niečo stoja. Nie je to síce na svoju dobu nič výnimočné, ale tento oldschool štýl ma baví a nájde sa tu pár pekných kaskadérskych kúskov. Takže po druhom pozretí to je pre mňa mierne nadpriemerná komédia so solídnou akciou ale humorné scény nie sú až tak veľmi zábavné. 6/10. ()

Makky

Slušná akčná jednohubka v Melových najlepších rokoch a časoch, keď ešte aj Goldie bola kosť. Film sa vezie na chémii medzi hlavnými predstaviteľmi a to je najväčší atribút inak zabudnuteľného príbehu. Z nejakého zvláštneho dôvodu sa mi doteraz tento film vyhýbal. Bol to veľmi príjemný návrat do zlatého času tohto žánru. ()

Trixinka

Mel Gibson je sympaťák, na kterého se mi vždycky dobře koukalo :) Také proto jsem zkoukla po letech tento film, na který jsem náhodou narazila v TV. Bohužel, dobrý dojem úplně zabíjela neustále ječící Goldie Hawn (opravdu ale opravdu jí nemusím). Její postava se za celý film nezmění, což jsem úplně nečekala - přeci jenom na konci jsem čekala méně ječení a více pochlapení :) Za Mela 2*, ale tomuto filmu se příště vyhnu. ()

Magika82

Nedávná televizní repríza tohoto filmového snímku mne vrátila o řadu let nazpět v pozitivním slova smyslu. Objektivita na prvním místě: Rok 1990, Goldie Hawn, Mel Gibson, David Carradine. Absolutní záruka vyvážené komedie a akce. Na nějaké označení Thrilleru zde zcela zapoměňte jako na loňský sníh. Protože Thriller to rozhodně není ani co by se za nehet vešlo. O akci a komedii jde především. A těch se divákovi dostáva plnou měrou zvláště zásluhou Goldie Hawn. Subjektivně: Goldie Hawn nekompromisně patří mezi mé oblíbené herečky kam mi až má paměť sahá. A dle mého názoru zcela právem. Komedie, v nichž dostala jednu z hlavních rolí vždy byly zárukou humoru a excelentního hereckého výkonu. Shrnuto: Velká výprava, mistrně zvládnuté herecké výkony, akce střídá humor a k tomu se dokonale prolínají tak, jako kdyby k sobě vždy patřily. Na scénaři pracovali sice tři scénáristé. Ale zde výjimka potvrdila pravidlo. K čemuž možná přispěla i doba a rok, z něhož snímek pochází. Pakliže se i po více než třiceti letech od natočení tohoto snímku rozhodnete pro večer s komedií, sáhnutím po Ptáku na drátě rozhodně neuděláte chybu. 80% hodnocení. ()

• Režisér John Badham v komentári k filmu uviedol, že „dôvod, prečo sa rozhodol režírovať film, bola scéna, v ktorej postava Mela Gibsona si vystrelí z majiteľa čerpacej stanice s falošnými bábkovými nohami pod autom.“ Povedal, že to bol "najzaujímavejší úvod k hlavnej postave, aký kedy čítal." (Arsenal83)
  • V pôvodnom scenári bolo oveľa viac vecí, ktoré sa odohrali v 60-tych a začiatkom 70-tych rokov, ktoré vysvetľovali príbeh Ricka (Mel Gibson), Marianne (Goldie Hawn), ale aj ich nešťastného priateľa Jaimeho (John Pyper-Ferguson). Tieto scény boli z rozpočtových dôvodov vynechané a zhustené do scenára prostredníctvom dialógov a flashbackov. (Arsenal83)