Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

Diskuze

cyphercz

cyphercz (hodnocení, recenze)

Bluntman

jj, holt bezvýznamný pisálek co 3x do roka napíše článek do nějakého no name periodika řekl, že je tenhle film na 1 hvězdu a tak při současných 68% je film holt nadhodnocený:)) Hoši já fakt nemůžu z nabubřelosti tohoto pomatence co si myslí že je Mirka Spáčilová:)

na příspěvěk reagoval Dymnik, noise_law

vegetol.mp

Třeba se jednalo ne o komplet jiný scénář, ale jen o dílčí úpravy. Pak by nějaká změna nemusela zapadnout jako dílek do skládačky a přestalo by to dávat smysl. Ten kdo má v ruce scénář a ví o co jde, jaký je příběh atd. tak si nemusí povšimnout, že nezasvěcenému divákovi, který to vidí poprvé to nemusí dávat smysl. Je to jako napsat text, který napoprvé dává smysl a následně se rozhodnout zaměnit nějaké slovo uprostřed. Mohdy po této záměně je nutné měnit i navazující, protože by to přestalo dávat smysl a nebo by to působilo kostrbatě a špatně by se to četlo a chápalo.

na příspěvěk reagoval vegetol.mp

blatouchm

No a co třeba proto, že jim řekl o koho se ve skutečenosti jedná? Těď mě tak napadá, že kdo se bude chtít dozvědět více musí dát 3000Kč za knihu. Tam se to možná dozví.

ScythianAres

" Jindřich, jakožto nejmocnější a nejbohatší šlechtic českého království a pán v podstatě státu ve státě,"

No vzhledem k tomu, že byl  v té době purkrabím na Pražském hradě tak nebyl jen pán státu ve státě, ale v podstatě pán celého státu a navíc pán, který Zikmundovi pomohl se zajetí Václava IV.

vegetol.mp (hodnocení, recenze)

A jak dlouho se píše taková verze scénáře? Točilo se už v roce 2018, takže v té době už museli mít nějakou dobu schválený scénář, který budou natáčet a který posílali hercům k přečtení. I když ho pak na place třeba přepisovali. Takže řekněme od roku 2012 do roku 2017 vzniklo 100 verzí scénáře. Nebo třeba 90. Tomu někdo věří? Jako teoreticky to možné je, ale s jakou pravidelností a jak často by se museli ty scenáristi ty verze dodávat?

na příspěvěk reagoval Dymnik

Uživatel vegetol.mp smazal svůj příspěvek.

vegetol.mp

Věřím. Smysl by to dávalo. Pokud se něco stále předělává, přidává a ubírá často se stane, že díky překombinování je výsledek horší než byl původní záměr.

na příspěvěk reagoval vegetol.mp

ScythianAres

Jindřich III.Rožmberský, Eliška z Kravař. Následně Oldřich II. z Rožberka a Kateřina z Vartenberka. Dále Jan II. Pokojný a Anna z Hlohova. Takhle dojdeme až do doby kdy si Kateřina Rožmberská  vzala Petra Holického ze Šternberka. A o to je to celé horší.

Dymnik

Více námahy s příběhem... on Jákl několikrát přiznal, že jeho původní scénař k Žižkovi byl úplně jiný, než podle kterého nakonec natáčel. Vysvětloval i důvody.

Dadel

Ach. Už zase ten Medieval. Já když tohle slyším vybaví se mi již postarší hra, která se jmenovala MediEvil. Tržby neumím posoudit to přenechám vám ostatním co se v to vyznáte😉. Slovu propadák však rozumím.

Dymnik

Tak. A takhle bychom se mohli nimrat ve všem. Ale není důvod.

Jenom ještě dodám k té Jindřichově svatbě s Kateřinou, že ve skutečnosti je to pořád jenom Jáklova umělecká licence, stejně jako byl ve Statečném srdci pohrobek anglického krále Edwarda, aka Wallacův fakan. Jindřich Rožmberský byl sice ovdovělý od roku 1398, kdy zemřela jeho první manželka, ale hned následujícího roku dostal od papeže dispens, aby se mohl oženit s Eliškou z Kravař, s níž měl syna Oldřicha, který se narodil roku 1403. To jen pro upozornění, než mi to tu někdo začne omlacovat o hlavu ;)

blatouchm

blatouchm (hodnocení, recenze)

Dle mě ve filmu chybí nějaké scény, protože mi není jasné, proč by měli povstalci bojovat za Žižku pro záchranu Kateřiny, když kvůli němu vypálili vesnici a zabili xx lidí. Neviděl jsem tam žádný důvod proto, aby byl najednou jejich miláček.

Dadel

Dadel (hodnocení, recenze)

Tak Medieval za prvni vikend 810 000 USD, coz je na 1300 salu velky propadak. Teda ne ze by me to prekvapovalo.

ScythianAres

A zde je důkaz v jednom z hodnocení:

"Nějak jsem nepostřehla během celé pohádky jakoukoliv zápletku. Teda tuším, že byla asi někdy v době turnaje nebo zásnubní hostiny, kdy krásná panna obsluhovala na své zásnubní hostině v rozedrané krvavé kytli,"

Ha ha. Prý zásnubní hostině. Kdyby tam bylo to co tam být mělo, že v té zkvavené kytli pak měla chodit a sluhovat rytířům a tím tak stvrdit svoje city k rytíři a  to i před svým chotěm, který to nechápal a ptal se jí co ta výstřednost znamená. Každý by pak pochopil podstatu toho příběhu  a věřím, že by hodnocení bylo o mnoho vyšší. A kdyby si Žižka dal více námahy s příběhem také to mohlo vyznít také zcela jinak.

na příspěvěk reagoval ScythianAres, ScythianAres

ScythianAres

Ano, zatím jsem viděl jen jednou a tedy souhlasím, že některé drobné detaily mi mohly uniknout. Když člověk čte titulky nesleduje plnu měrou obraz. To je ten důvod proč mi vadí, že verze 15+ není rovněž ve verzi s dabingem. zatímco dabing je jen ve verzi 12+. Toho se scénou kdy Kateřina jako potrhlá běží z kopce a toho, že se Žižkovi do boje nechtělo jsem si všiml. A k tomu hodnocení .. Asi jsem to napsal nešťastně. Prostě každý dá tolik kolik je ochoten dát. Já třeba nyní hodnotil O třech rytířích a lněné kytli. Jen to potvrzuje to co jste napsal o detailech, které mohou změnit celý příběh.

Dymnik

Přidám ještě jeden detail, který těm, kteří dané historické období znají, nemůže uniknout. A to je důvod oné na první pohled podivné zápletky celého filmu - sňatek Jindřicha Rožmberského s neteří francouzského krále. Kdo zná fígle tehdejších dvorských intrik, tak ví, že ani Václav ani Zikmund v době, kdy se film odehrával, neměli žádné dědice. Jindřich, jakožto nejmocnější a nejbohatší šlechtic českého království a pán v podstatě státu ve státě, by tímto tahem mohl kalkulovat s možností stát se kandidátem na trůn. Škoda, že to není nějak ve filmu zdůrazněno, ale když tyhle okolnosti znáš, zápletka dává úplně jiný smysl 😉 Jak říkám, těchhle detailů je tam víc...

na příspěvěk reagoval Dymnik, Dymnik, Dymnik

Dymnik

Souhlas. S jednou drobností ale nesouhlasím, motat do toho svědomí. Jestliže něco nedokážu zhodnotit objektivně, ale jenom subjektivně, tak nevím, proč bych měl mít špatné svědomí z toho, že dám něčemu o hvězdičku více, protože mám k danému filmu a jeho tvůrcům sympatie, nebo dám o hvězdu méně, protože mám naopak antipatie (důvod si dosaď jakýkoli, ve skutečnosti na něm nezáleží). Není třeba v tom hledat vědu - líbí, nelíbí, dám tolik a tolik hvězdiček, kolik uznám za vhodné, nikomu se nesnažím vnucovat, že když dá víc nebo míň, tak je blbec. Já dal Žižkovi pět hvězd a nestydím se za to. Ne na truc zdejším klávesnicovým pašákům, co mají radost z každé záporné recenze a největší radost by měli, kdyby to byl naprostý propadák. Kecy o PR jdou mimo mě. Hvězdu navíc jsem dal za drobné detaily, které když na film koukáš už s předem negativním pocitem, ti snadno utečou. Jedním z těch detailů je, že Žižku Jákl nezozbrazil jako herkulesovského geroje, který by kosil řady nepřátel aniž by se zapotil. Naopak. Ve scéně, kde chtěli Rožmberkovi vojáci pověsit kluka (tam jak byl Vetchý), se mu ho zachraňovat nechtělo, protože jich byla velká přesila. Byl to moment, kdy se lámaly jeho žoldácké hodnoty a došlo k posunu jeho charakteru. Dolů se vrhnul až v momentě, kdy to nevydržela Kateřina. A jak se samozřejmě ukázalo, přesila to byla dost značná - pár jich sundal, ale nakonec ho přece jenom udolali. Podobných detailů tam je pro oko pozorného diváka víc.  Zkrátka řečeno, svědomí mám čisté a nehodlám se zabývat kydy o tom, že bych se měl stydět za to, že kvůli sympatiím k Jáklovi, které nezastírám, bych měl mít špatné spaní. To přenechám těm zapšklejm tady 🥳

ScythianAres , Ištván87

Tohle je svědomí každého. Je to jako s volbami. Také každý volí dle svých preferencí a ostastní musí výsledek respektovat i když nesouhlasí. A rovněž počet hlasů nemusí být zrovna záruka toho, že zvolený kandidát je kvalitní. Když jsem sem chodil ještě pouze koukat na recenze a podle toho jsem se rozhodoval který film si zrovna pustím zjistil jsem, že některé filmy co zde měly nízké hodnocení se mi líbily a naopak když měl film 70 procent  pro mě takových kvalit neměl. Prostě co člověk to názor a proto na hodnocení již nehledím, film shlédnu a udělám si o něm raději vlastní obrázek. Může se totiž stát, že člověk takto na základě hodnocení zavrhne předčasně film, který může být dobrý aniž by ho viděl  a to je škoda.

na příspěvěk reagoval ScythianAres, ScythianAres

Hodina dějepisu 7. ročník ŽŠ:

"Na prahu husitské revoluce

Být synem slavného a úspěšného otce není snadné.

Hodně by o tom mohl vyprávět Václav Lucemburský."

😲

Test:

Otázka/odpověď

S kým měl Vácav IV. Spory? S Janem z Jenštejna

Koho se spor týkal? Jana z Pomuku

Proč měl spory i s vysokou šlechtou? Nechtěl, aby mu do toho kecali a obklopil se nižší šlechtou

Co si šlechta dovolila? Zajali Václava

Takže o kom je řeč? O Václavovi nebo Václavovi? 😃😉

Takže si udělejte o rozsahu učiva stylem "letem světem" obrázek sami. Tady nepomůže ani Žižka s rozpočtem 10 miliard.

Ištván87

Ištván87 (hodnocení, recenze)

Karbos

Právě to bude důvod, proč se Království nebeskému zvyšovalo hodnocení. Lidi viděli prodlouženou verzi, která je o parník lepší než kinoverze.

Bluntman

Díky! Tak je to jak jsem si myslel. Jen pro ověření- skalpem je myšleno to porcování od páteře? Já když jsem včera vzpomínal na scény které by mohly a měly být vystřižené odpovídalo by to. Osobně bych navíc pro 12+ vyjmul scénu kdy saracén zabíjí balvanem, strom s oběšenci, podvodní usmrcení balvanem (mimochodem všiml si někdo toho jak tehdy lidé byli zdatní a uměli plavat?). Pak samozřejmě celou scénu s naraženým na kůl a také ještě umlčení zásahem šipky. Přiznám se, že už si všechny scény nepamatuji a tak by se třeba něco našlo. Osobně si myslím že než dvě takto rozdílné verze stačila by jedna 15+. Pro 12+ jsou jiné tituly. Stejně se už děti v ZŠ neučí historii v takovém rozsahu jako to bylo dříve.  Jo a to poslední skousnutí lva...no to byl hadrák jak višitý. Ještě by mě zajímalo jak to bylo s dabingem . Bylo to lepší než s titulky? Já si myslím, že v češtině celý ten film musí být o maliko lepší (když koukám na Band of Brothers je jasné, že jen v AJ).

NAvíc mě zaujalo a nevím zda jsem dobře viděl, že ve verzi s titulky byla pravděpodobně chyba a rozhovor tak nedával smysl. Zeregistroval někdo také a nebo se mi to jen zdálo? Byl to rozhovoz žoldáka s Kateřinou při průjezdu kolem stromu s oběšenci. Za postřehy všem díky.

Gig

Kateřiny je mi neskutečně moc líto, protože ta se do nebe asi opravdu nedostala. I ten lev se vysvětlil. To bude asi tento. Navíc tento díl obsahuje i pokračování a následky.

Co se Hry o trůny týče mohu říci, že jsem žádný díl neviděl a ni po tom netoužím. Vikingy jsem viděl jen tuším 1 řadu. Tam jsem to bral jako seriál pro zábavu a právě obdobu jiných, takže tam jsem spoustu věcí přešel. Jenže tady jsem očekával minimálně něco jako Hlas pro římského krále jen s větším rozpočtem.

Gig (hodnocení, recenze)

Dymnik

Kdyby se to jinak jmenovalo a mělo jiného hrdinu, tak by to nikoho u nás nezajímalo. Stejně tak, jak vidím návštěvnost v zahraničí a trapný název "Středověký". Ono to vlastně ani o Žižkovi není, i když tam celou dobu je. Ono by se to mělo jmenovat Kateřina :). A jak píšete, kdyby to bylo označeno jako fantasy nebo dobridružný, tak by se tomu nikdo nedivil. A nejde o fiktivní příběh. Je mnoho historických románů - které jsou romantického rázu, dobrodružného rázu, komedíálního rázu či realistického rázu. A umělecká licence nikomu nevadí. Jemže v tomto filmu jsou jen realné jen Žižka, Rožmberk, Václav, Jaroslav, Kateřina, ale prostředí je pseudohistorické - mix všeho možného, jen ne českého z roku 1402. I kdyby se u nás něco "exotikého" objevilo, tak to v globále musí fungovat česky. Bohužel nic.

Gig

A divíte se? Pokud by se nejednalo o naši historii určitě by taková nebyla. Bohužel tady vzniklo něco co naší historii vyhresluje jinak než byla a život jana žižky rovněž. Dobou a Janem žižkou je to jen inspirováno a proto by to asi nemělo být zváno jako životopisné historické drama.

Např.: JAN ŽIŽKA životopisný, historický, drama, ČR

Za povšimnutí stojí, že zde na ČSFD to je   Historický / Akční / Drama. To už zní lépe, ale pořád to není ono.

na příspěvěk reagoval Gig

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera