Poslední část jedinečné filmové trilogie režiséra Godfreyho Reggia je završením filmových úvah o vztahu přírody a civilizace. Pro názvy jednotlivých filmů použil Reggio výrazy z jazyka arizonských Indiánů kmene Hopi: Koyaanisqatsi vyjadřovalo „život vyvedený z rovnováhy“, Powaqqatsi pak „život na úkor někoho jiného“. Naqoyqatsi znamená „život jako vzájemné zabíjení“, „válku jako způsob života“ či v přeneseném smyslu „civilizační násilí“. Režisér se tentokrát zaměřil na moc moderních technologií a na jejich vliv na lidstvo. V metaforickém smyslu technologické výdobytky začínají pohlcovat své stvořitele a uvrhávají lidstvo do válečných konfliktů… Na rozdíl od dvou předešlých snímků (a středometrážního dokumentu Anima Mundi) zvolil Reggio odlišné výtvarné pojetí: valnou většinu použitého materiálu tvoří archivní snímky. Prakticky každý záběr přitom prošel výraznou proměnou s pomocí počítačové animace, zoomu, kolorováni, prací s negativem, zmnožováním či dělením obrazu atd. Reggio se opět opírá o fenomenální hudbu newyorského minimalistického skladatele Philipa Glasse. Hudební doprovod tentokrát obsahuje sólové party, jejichž interpretem je světoznámý cellista Yo-Yo Ma. Některé záběry pocházejí i z českých archivů; pamětníci jistě ihned rozpoznají masové výjevy ze strahovských spartakiád. (Česká televize)

shade000

Godfrey Reggio a jeho záverečná časť Qatsi trilógie sa ma osobne dotkla najmenej. Akosi som sa nevedel zmieriť s tým pretechnizovaným počítačovým vizuálom a niekedy som sa cítil ako na drogách. Hudba od Philipa Glassa je napriek tomu stále úžasná... ()

pepino

Poslední část trilogie. Slyšel jsem chválu ale i kritiku jako že už jde jen o slabý odvar předchozích dvou dílů. Nechtěl jsem si dělat předsudky protože vím že dvojice Reggio a Glass by určitě nezklamali. Čekal jsem prostě až to uvidím sám. A nadšení se samozřejmě dostavilo. Tentokrát si Reggio dal téma ČLOVĚK a SPOLEČNOST a musím říct že se mu to povedlo.Hlavně musím vyzdvihnout druhou polovinu protože tam je fascinující záběr jeden za druhým. Nechci zatracovat první půlku ale na to opravdu nestačí i přesto že má krásných a magických záběrů a vizualit až-až. K hudbě výhrad nemám-ta je opět na jedničku... Hvězdičkové hodnocení ale musím o jednu hvězdu snížit vzhledem k předchozím dílům. Těžko se mi to říká ale tento díl je asi nejslabší i přesto že je stejně fascinující a uhrančivý. ()

Pierret

Tak tahle záležitost na to rozhodně má. Ač mají Adolf Hitler i George Harrison pouze drobné role (předčí je i Einstein), tak už kvůli jejich výkonům se stojí za to na Naqoyqatsi podívat :). Kdo někdy uvažoval o zakořeněnosti agrese v lidské civilizaci bude nadšen a zároveň zdrcen. Já jsem tedy notnou chvilku zíral z okna... ()

Bratr

wow! Tohle jsem viděl asi v patnácti ve filmáku a dalo mi to pocit dospělého intelektuála. Už nikdy jsem tenhle stav mysli neokusil. Považuji se za fanouška architektury a záčátek filmu zobrazující mrtvý dům mě dojal téměř k slzám, což je u mě jev téměř výjimečný. ()

Trumper

Pro mě jednoznačně nejslabší díl série. Reggio zcela opustil styl vyprávění (nebo spíš zdánlivě náhodného vrstvení dojmů, obrazů a myšlenek) využívající dlouhých záběrů, přírodních scenérií a kontrastů mezi vyspělou a zaostalou civilizací, člověkem a přírodou. Namísto toho se zaměřil na manipulaci s obrazem a vizuální efekty, které sice k tématu filmu sedly jako prdel na hrnec, mě osobně však neskutečně rušily. Při záběrech z africké buše se záměrně invertovanými barvami to došlo tak daleko, že jsem si pomocí filtrů ve VLC musel převrátit barvy zpět do normálu.___ Na druhou stranu jde asi o nejčitelnější film série s tradičně úchvatným hudebním doprovodem. /70% ()

blondboss

Vyvrcholenie unikátnej dokumentárnej trilógie, ktorá sa točila dve desaťročia a ktorá priniesla mnoho odkazov smerom k ľudskej civilizácii. Toto spracovanie bolo na môj vkus až moc predigitalizované a aj keď chápem zámer autora, išlo to dosť mimo mňa a dokonca miestami mi to prišlo ako lepšie spracovaná powerpoint prezentácia. Dojem nedokázala zachrániť ani podmanivá Glasseho hudba. Takže z môjho pohľadu jednoznačne najslabší diel. Avšak ako dokument opäť originálne. 60 % ()

Víteček

Už se mi to výrazně přejedlo a zároveň je to prostě horší. Místo hezkých záběrů na prostředí, města či lidi je zde hlavně hromada různě upravených záběrů všeho možného, obvykle v negativních barvách, které prostě nejsou hezké a prokládané je to počítačově generovanými záběry, které jsou ještě ošklivější. Hudba na stejné úrovni, jako dřív, ale jinak jsou to sotva 2*. ()

klapqua

sú tam isté veci ktoré by som zrejme ocenila ak by boli podané inak...ale v podstate som len nemo čumela na bedňu a bola unesená.... tá hudba... super ()

lachesis83

Dost dobrý masakr všech možných obrazů spojený s geniální hudbou. Kdybych byl sjetý, tak bych si to užil ještě víc, ale přesto 5/5. ()

Bluesun

V "Qatsi" trilogii bych tento film kvalitou zaradil na druhé místo. Na prvním je podle mého názoru Koyaanisqatsi. Naqoyqatsi začíná tam, kde končí Koyaanisqatsi: Člověk mířící ke hvězdám spadl nejhlouběji jak mohl a stvořil monstrum, kterému říkáme moderní civilizace. Svět je místo, kde si lidé vzájemě nerozumí (Babylonská věž na začátku), hodnoty chátrají, co mělo kdysi hodnotu je zapomenuto, světu vládnou jedničky a nuly, člověk je stroj, u kterého je hlavní výkon, stroj na zabíjení, stroj bez vlastní vůle. V Koyaanisqatsi bylo na člověka pohlíženo řekl bych shovívavě: Člověk dělá chyby, protože je prostě člověk a chyby dělá, aby se poučil, aby stvořil něco nového a fascinujícího. Naqoyqatsi degraduje člověka na pohou hmotu, která jí, pochoduje, bojuje, soutěží... Naqyouqatsi je z celé trilogie jistě nejpesimičtější. Co se týká hudebního libreta, hodnotím ho z celé trilogie jako nejlepší. Přestože celý film je postavený na digitální technice, hudba je na rozdíl od ostatních filmů postavená na akustických nástrojích, kterým vévodí Yo-YO Ma na čelo. Hudba je vážně povedená a jistě si soundtrack rádi pustíte i po zkončení filmu. ()

saaaky

Bezesporu zajímavý snímek plný poukázání na naše polopravdy, omyly, mýty a také poukazující na náš život. Člověk si u snímku lecos uvědomí, já při něm ale bohužel usnul. Ta hudba, obrazová symfonie, nedalo se odolat :-) 65%, zahozený čas to rozhodně není, ale nijak silná podívaná také ne. ()

martvir

Tento dokument krásne vykresľuje snahu spoločnosti dopracovať sa k stádovitosti, kde všetko čo sa líši od všeobecne zaužívaného je nutné potlačiť, prevýšiť, zničiť eliminovať a preto je nutné vyvíjať lepšie, rýchlejšie, silnejšie, účinnejšie... O to je to horšie, že snaženie o to nie je zlé, len dôvod je zvrátený. Zaujímavo prepojené klasické zábery s technologickou grafikou s chytľavou a k obrázkom vhodne doplnenou a znechutenosť nad svetom vyvolávajucou hudbou. Bez predchádzajúcej vedomosti o tom, čo chcel režisér týmto povedať, by som pri tomto filme nevydržal ani 2 minúty. Ako film až na tú hudbu by si to nezaslúžilo asi ani 1* ()

gizi

Kromě hudby tento dokument nestojí za nic. Usínal jsem u něj, i když jsem nebyl ospalý. Snad o málo lepší než Powaqqatsi, 45%. ()