Reklama

Reklama

Epizody(16)

Obsahy(1)

Kmeny, koprodukční dokumentární cyklus, mapuje současné městské subkultury. Cyklus má celkem šestnáct dílů, ve kterých představí fungování různých komunit od hipsterů, hackerů, přes hooligans až po thrash metalisty. Dokumentární série Kmeny, vycházející ze stejnojmenné knižní předlohy z roku 2011, zavede diváky na místa, kde nejspíš ještě nikdy nebyli. Do komunit, které se svou odlišností, mnohdy patrnou na první pohled, záměrně vymezují vůči ostatním. Každý díl se snaží co nejpoutavěji a vizuálně co nejpozoruhodněji zachytit typické subkulturní aktivity, dílčí rituály. Šestnáct šestadvacetiminutových dílů natočených různými režiséry odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí budou také na kmeny.tv. (Česká televize)

(více)

Videa (8)

Trailer

Recenze (109)

S.Dedalus 

všechny recenze uživatele

ojedinělý dokumentární cyklus s velkým potenciálem, který sráží především značně kolísavá kvalita jednotlivých dílů. možná měli nechat točit jen schopné režiséry. některé díly se snaží pouze neinvazivně ukázat obrázky ze života jednotlivých subkultur a funguje to (pro mě zejména hooligans), jiné jdou tradičnější cestou a také to funguje (cosplay, rainbow), jiné díly jsou jednoduše nudné k uzoufání (graffiti), nebo nedokážou říct vůbec nic o dané subkultuře (metal, tattoo). z tématu se určitě dalo vyždímat víc. i tak je to jediný pořad za poslední rok co mě v televizi zaujal. ()

KlonyIlony 

všechny recenze uživatele

Zcela zbytečný počin. Celý koncept "subkultury" je dost problematický, kulturní teoretici ho většinou zavrhují a preferují pojem scéna. Koncept scény mnohem lépe vyjadřuje, co se ve skutečnosti v pop kultuře děje. Lidi jsou fanoušci určitého stylu hudby nebo nějakých kulturních činností a každý si ze škály různých stylů a trendů vybírá to, co ho uspokojuje; termín subkultura byl vymyšlen sociology pro popis "životního stylu" pracující chudiny ve velkých měsech západní Evropy a USA, a naznačuje tedy nějakou sociální vymezenost (vyloučensot), což o dnešních mladých frajerech, kteří sbírají vinily opravdu říct nejde. Je zajímavé, že dnešní civilizace plodí různá alienovaná individua, která odmítají dospět, ale to máme kolem sebe dnes a denně, a nepotřebujem do toho nějak obzvlášť zasvěcovat. Formát knihy s portrétama mi přijde k danému tématu naprosto dostatečný, můžu to prolistovat a pak na to zapomenout, i když nepopírám, že se na seriál budu dívat, stejně jako se dívám na idiotská videa na Youtube, kde někdo představuje svou kolekci tenisek, za kterou vyhodil desítky tisíc dolarů.____Docela by mě zajímalo, jak by se autoři filmu teoreticky poprali s tím, že dnes anarcho-pankáči (ale i neonacisté) hrají blackmetal, punk/hardcore se přemorfoval v metalcore neboli brocore (hudba ideologicky uvědomělá asi jako Skrillex), že H&M prodává bundy s metaovýma nášivkama, nebo že asi žádný metalista na světě neposlouchá výhradně thrash metal - pokud nežije v paralelní realitě, kde je pořád rok 1987. ()

Reklama

GTS_PUNK 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Subkultúry sú veľmi zaujímavou témou na akékoľvek spracovanie. Preto, keď som sa o tejto dokumentárnej série dozvedel, potešil som sa nej. 16 dielov, každý o určitej subkultúre, vyzeralo "na papieri" ako projekt, ktorý by mal zaujať diváka. Výnimka však potvrdzuje pravidlo a pri Kmenoch to platí dvojnásobne. Jednotlivým dielom už od začiatku chýba potrebný náboj a pri nejednej časti si možno všimnúť hlavného problému celej série. Diely sa vôbec nevenujú stanoveným témam, ale skôr ľuďom či činnostiam ľudí danej subkultúry. Ak to tak tvorcovia, ktorých pri tomto projekte bola celá plejáda, chceli, potom sa im to podarilo dokonale. Ako divák by som však radšej uvítal, keby priblížili vznik a minulosť danej subkultúry, myšlienky či ciele a nie sa priamočiaro fixovali na ľudí. K tomu sú diely doplnené o často dlhé a zbytočné zábery bez akéhokoľvek významu pre diváka sprevádzané dialógmi, ktoré sa vôbec netýkajú témy. Kmeny sú tak ako celok veľkým dokumentárnym sklamaním. Svoj potenciál nedokázali využiť a je až udivujúce, že zo 16 dielov ma dokázali zaujať iba dva či tri. Konkrétne sa jedná o subkultúry rainbow, skinheads a pripočítať k nim môžem aj diel o hipsteroch. ()

Mol odpad!

všechny recenze uživatele

Viděl jsem jen pět dílů a musím říct, že tak hroznej dokument jsem ještě neviděl. Punkovej díl a skinheadskej díl se "povedly" nejvíc, i když v tom punku ukázali dvě naprosto odvrácené strany mince a většina lidí v této scéně je něco mezi, to by mohlo společnost mást. V těchto dvou dílech navíc ukázali z hooligans a sXe víc než díly přímo o této subkultuře. Díl o chuligánech: Nezvládl jsem dokoukat. Prvních 18 minut se sebezapřením pak jsem to vypnul. Je to jako home video. Nic neříkající, žádné zpovědi z jádra chuligánů s rozkostičkovanými obličeji, prostě nic. To že lidi se na fotbale opijí vím i bez toho 26 minutového mrhání časem. Díl o rapu: další zklamání. Žádný komentáře od týpků, co pro ně rap znamená, jak vznikl, kde se schází, co tím chtějí říct. Jen dlouhé záběry jak borec jede autem, věší prádlo nebo stojí na ulici. Díl o straight edge zase mizernej. Opět nám sXe nic neřekli. Banán jen národu sdělil, že je unavený z vysvětlování. Mno v Česku jde podle mě o první dokument sXe co se dostal do prime time v TV a tak by nebylo špatné se té únavy zbavit a říct jim co teda jste, jak to vzniklo, proč to děláte.. místo toho zase sledujeme tři lidi jak si objednávají špenát s bramborem. Bojím se dalších dílů, protože je to zatím nejhorší dokument jaký jsem kdy viděl. A když se nad tím tak zamyslím, tak mě asi žádný dokument nikdy nezklamal, protože jsem si vždy z něj alespoň něco odnesl. ()

Forsberg11 

všechny recenze uživatele

No teda musím povedať, že som od tohto konceptu čakal oveľa viac. Zdá sa mi ako by sa toho ujali nejakí neschopní amatérski režiséri, ktorí sa ocitli v pozícii, ktorá im ale vôbec nesadla. Hlavne Petr Hátle bol riadne mimo, ale ostatní mu teda skvele konkurovali. 4* som udelil len časti o Straight Edge, ktorá aj keď nijak zvlásť kvalitná mi bola paradoxne najsympatickejšia a naviac som sa aspoň niečo nové dozvedel. Ostatné časti, ktoré som mal možnosť vidieť a nevidel som ani z daleka všetky, lebo to už by bola asi naozaj strata času, boli slabučký podpriemer. Takto sa dokumenty veru netočia. 30 %!! ()

Galerie (117)

Zajímavosti (2)

  • Před samotnou televizní premiérou proběhlo 8 předpremiérových projekcí v 8 městech, které vždy uvedl autor knižní předlohy Vladimir 518 a režiséři daných dílů. Jmenovitě jste tak mohli vidět v Praze trash metal a rap, v Brně graffiti a punk, v Českých Budějovicích motorkáře a hooligans, v Olomouci rainbow a hipstery, v Plzni hackery a cosplay, v Ostravě skinheads a tattoo a opět v Praze tuning a meathead. (MTHRFCKR)
  • Televizní seriál vychází ze stejnojmenné knihy Vladimíra 518 "Kmeny", mapující současné městské subkultury, i "Kmeny 0", zaměřené na subkltury před rokem 1989. Obě tyto publikace zaznamenaly obrovský úspěch a byly tařka okamžitě vyprodány. První zmíněná se také umístila ve své kategorii na 2. místě v anketě Nejkrásnější kniha 2011. (MTHRFCKR)

Reklama

Reklama