Reklama

Reklama

Epizody(16)

Obsahy(1)

Kmeny, koprodukční dokumentární cyklus, mapuje současné městské subkultury. Cyklus má celkem šestnáct dílů, ve kterých představí fungování různých komunit od hipsterů, hackerů, přes hooligans až po thrash metalisty. Dokumentární série Kmeny, vycházející ze stejnojmenné knižní předlohy z roku 2011, zavede diváky na místa, kde nejspíš ještě nikdy nebyli. Do komunit, které se svou odlišností, mnohdy patrnou na první pohled, záměrně vymezují vůči ostatním. Každý díl se snaží co nejpoutavěji a vizuálně co nejpozoruhodněji zachytit typické subkulturní aktivity, dílčí rituály. Šestnáct šestadvacetiminutových dílů natočených různými režiséry odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí budou také na kmeny.tv. (Česká televize)

(více)

Videa (8)

Trailer

Recenze (109)

campix 

všechny recenze uživatele

Seriálová podoba podle mě hodně ambiciózního a zajímavého projektu Vladimira 518. Uvidíme s čím přijdou jednotlivé díly. /// Punk 3* /// Hooligans 1* /// Rap 2* /// Cosplay 3* /// Motorkáři 2* /// Rainbow 3* /// Skinheads 3* /// Tattoo 3* /// Tuning 2* /// Meatheads 2* /// Hipsters 3* /// Goths 2* /// Straight Edge 2* /// Hackeři 2* /// Trash Metal 1* ()

HAL 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V prvé řadě je nutné si uvědomit že toto není dokument - navzdory tomu že se to tak Vladimir 518 snaží prezentovat, s dokumentarismem nemá série Kmeny společného prakticky nic - je to jen rozpohybovaná a nezřídka dost amatérsky sestříhaná ilustrace jeho stejnojmenné knihy. A jako taková je vlastně úplně zbytečná. O subkulturách neřekne vůbec nic co by nebylo vidět už z těch pár fotek v knize, a to mě mrzí obzvlášť proto že poznávání různých subkultur je mě osobně velmi blízké a trávím mezi nimi i jako dokumentarista nemálo času - mnohé z lidí tady v několika dílech vystupujících znám osobně, v jednom z nich se rovnou i já sám vyskytuji. Speciálně k dílům které točil Bohdan Bláhovec - problém s jeho pojetím Kmenů jak tady o nich mluví a jak jsem to tehdy sám viděl když jsem byl u natáčení je, že se nevědomky snaží v dokumentu nějak vykreslující subkultury ukázat že na těch subkulturách vlastně vůbec nezáleží a všechno jsou to obyčejný lidi, resp že ta subkulturnost vlastně neexistuje. K čemu je točit o něčem vymykajícím se z normálu, když zachytím hlavně to co se vůbec nevymyká? ()

Reklama

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Televízny seriálový cyklus dokumentov "Kmeny" o súčastný mestských subkultúrach pozostáva zo šestnástich zhruba pol hodinových epizód: 1. "Punk", 2. "Hooligans", 3. "Rap", 4. "Cosplay", 5. "Motorkáři", 6. "Rainbow", 7. "Skinheads", 8. "Tattoo", 9. "Tuning", 10. "Meatheads", 11. "Hipsteři", 12. "Goths", 13. "Straight edge", 14. "Hackeři", 15. "Thrash metal", 16. "Graffiti". Témy sú to zaujímavé, ale spracovanie väčšiny z nich bolo povrchné, skreslené a miestami i mylné a zavádzajúce. ** ()

Stegman 

všechny recenze uživatele

Těžko označit některé díly za "nejlepší" a "nejhorší", protože co by to vlastně mělo znamenat? To, že díly věrně vystihují tu či onu subkulturu? Že jsou zajímavě natočeny? Nebo mám tvůrce odměnit, že mě s některými subkulturami vůbec seznámily? A naopak - mám díly o známých subkulturách hodnotit hůř, protože mi nic nového nepřinesly? Jediné možné řešení je podle mě všechny tyto aspekty v různém poměru smíchat. Doporučuju: punk, hooligans, cosplay, hipsteři, goth // Odrazuju od: rap, tattoo, thrash metal, graffiti. ___________ Někteří lidé Kmeny odmítají, protože prý není možné objektivně zdokumentovat subkulturu z vnějšího pohledu. Dočkali bysme se ale nějakého záznamu třeba od hipsterů, když odmítají být jakkoli označováni? Asi těžko. V bonusech jsem si ověřil, že tvůrci Kmenů si velmi dobře uvědomují, jak je celý jejich projekt problematický, ať už třeba z hlediska objektivity nebo interpretace, a tak oceňuju, jak vše poctivě připravovali. Myslím, že je to vidět i na výsledku. Na to, že to bylo celé vlastně určeno pro široké masy diváctva ČT (a tedy plné kompromisů), mi Kmeny daly až překvapivě hodně. Asi si ještě seženu knížku Kmeny 0. ()

Mol odpad!

všechny recenze uživatele

Viděl jsem jen pět dílů a musím říct, že tak hroznej dokument jsem ještě neviděl. Punkovej díl a skinheadskej díl se "povedly" nejvíc, i když v tom punku ukázali dvě naprosto odvrácené strany mince a většina lidí v této scéně je něco mezi, to by mohlo společnost mást. V těchto dvou dílech navíc ukázali z hooligans a sXe víc než díly přímo o této subkultuře. Díl o chuligánech: Nezvládl jsem dokoukat. Prvních 18 minut se sebezapřením pak jsem to vypnul. Je to jako home video. Nic neříkající, žádné zpovědi z jádra chuligánů s rozkostičkovanými obličeji, prostě nic. To že lidi se na fotbale opijí vím i bez toho 26 minutového mrhání časem. Díl o rapu: další zklamání. Žádný komentáře od týpků, co pro ně rap znamená, jak vznikl, kde se schází, co tím chtějí říct. Jen dlouhé záběry jak borec jede autem, věší prádlo nebo stojí na ulici. Díl o straight edge zase mizernej. Opět nám sXe nic neřekli. Banán jen národu sdělil, že je unavený z vysvětlování. Mno v Česku jde podle mě o první dokument sXe co se dostal do prime time v TV a tak by nebylo špatné se té únavy zbavit a říct jim co teda jste, jak to vzniklo, proč to děláte.. místo toho zase sledujeme tři lidi jak si objednávají špenát s bramborem. Bojím se dalších dílů, protože je to zatím nejhorší dokument jaký jsem kdy viděl. A když se nad tím tak zamyslím, tak mě asi žádný dokument nikdy nezklamal, protože jsem si vždy z něj alespoň něco odnesl. ()

Galerie (117)

Zajímavosti (2)

  • Před samotnou televizní premiérou proběhlo 8 předpremiérových projekcí v 8 městech, které vždy uvedl autor knižní předlohy Vladimir 518 a režiséři daných dílů. Jmenovitě jste tak mohli vidět v Praze trash metal a rap, v Brně graffiti a punk, v Českých Budějovicích motorkáře a hooligans, v Olomouci rainbow a hipstery, v Plzni hackery a cosplay, v Ostravě skinheads a tattoo a opět v Praze tuning a meathead. (MTHRFCKR)
  • Televizní seriál vychází ze stejnojmenné knihy Vladimíra 518 "Kmeny", mapující současné městské subkultury, i "Kmeny 0", zaměřené na subkltury před rokem 1989. Obě tyto publikace zaznamenaly obrovský úspěch a byly tařka okamžitě vyprodány. První zmíněná se také umístila ve své kategorii na 2. místě v anketě Nejkrásnější kniha 2011. (MTHRFCKR)

Reklama

Reklama