Reklama

Reklama

Píše se rok 1984. Britskou premiérkou je Margaret Thatcherová, přezdívaná Železná lady. Za dob její vlády vrcholí v zemi nepokoje horníků. Během Gay Pride v Londýně se skupina aktivistů rozhodne pomoci jejich rodinám a uspořádají pro ně sbírku. Odborový svaz horníků se ale zdráhá jejich pomoc přijmout. Důvod je prostý. Neradi by čelili obvinění, že hornický svaz otevřeně sympatizuje s gay hnutím. Aktivisté se ale rozhodnou jejich rozhodnutí ignorovat a vydají se přímo do menší vesnice ve Wallesu, kde hodlají předat výtěžek přímo rodinám. A tím začíná mimořádný příběh dvou odlišných komunit, který nakonec vyústí v překvapivé partnerství. (Film Europe)

(více)

Videa (17)

Trailer 1

Recenze (183)

zette 

všechny recenze uživatele

Zajimavy namet, celkem dobre zpracovany, sluselo by ovsem film prostrihat, zbytecne dlouhy a misty deji dochazi dech. Osobne moc nemusim filmy, kde je velmi tenka hranice mezi dramatem a komedii, zde mi to ale tolik nevadilo, nebot se britskemu humoru pramalo smeji. Vetsina postav celkem sympatickych, coz vzhledem k nametu dokaze prekvapit. Herecke vykony nijak mimoradne, ale dobre, nejvice se mi libil Paddy Considine. ()

campix 

všechny recenze uživatele

Řekl bych, že hodně osudová záležitost především pro brity a na nás ostatní až tolik nedopadá. Víme, že gayové a lesbičky neměli na růžích ustláno nikde, ale v Pride je všechno zatraktivněno krizí horníků (a celé Británie) za působení Margaret Thatcher a to je na ostrovech velice citlivé téma. Navíc je všechno inspirováno skutečnými událostmi, kdy se skupina LGSM postavila za waleské horníky a ti pak posléze za ně. V obsazení máme plno skvělých britských herců doplněných o naše oblíbené seriálové hvězdičky. Co se tedy pokazilo ? V mých očích to je nejednoznačnost uchopení látky. Vtipných momentů není dost a pro drama zde chybí určitá osudovost a velké věci jsou zde zmíněny jen tak mimoděk. Bavilo mě se dívat na Pride, ale těžko se podívám znovu. ()

Reklama

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Může být sociální drama milé? Pride mě přesvědčil, že ano. V době, kdy se výkřiky o LGBT+ ukrývají i na naprosto netušených místech, je obtížné si pustit film s touto tematikou a nebát se, že dostanete stokrát semleté. V jádru podobné francouzské 120 BPM se mi líbilo více z hlediska dynamiky, Pride zase kontruje lehkým tónem, jímž si s láskou utahuje ze všeho a všech. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Dvě komunity, které nemají společného nic, kromě toho, že patří k ohroženým. Vyčerpaným stávkujícím horníkům dochází peníze, gaye a lesby v polovině osmdesátých let stále většina společnosti vnímá jako divné a zvrácené tvory, kteří by se neměli ukazovat na světle. Spojenectví proti nepříteli pak obě skupiny logicky sblíží, i když se na sebe zprvu vesničtí horníci a městští gayové a lesby dívají nedůvěřivě. ___ Film je moc hezkou ukázkou vzájemné podpory, která pomohla odstranit předsudky. Až na to, že je celé vyprávění zaměřené právě jen na to, aby v divákovi vzbudilo příjemný pocit, jak se rozdílní lidé nakonec sbratří. Všechno jde jak po másle, náznaky odporu proti homo-hornické koalici jsou nevýrazné, a tak se ze všech stanou za pár chvil /ne/teplí bratří a sestry. _____ Faleš tohoto filmu je sirupózní, tak sladká, až z ní trnou zuby. Postavy nemají vykreslené charaktery, jsou to jen univerzální typy. _____ Zbytečně promrhaný reálný příběh na snímek, jehož ambicí je pohladit diváka po duši a odvyprávět mu pohádku. /17. 2. 15./ ()

castor 

všechny recenze uživatele

Všichni máme stejná práva, ať už se tiskneme k mužské hrudi nebo raději poplácáváme ženská pozadí. Lehce úsměvný snímek, který nás nejen dobou, ale hlavně postoji a názory hodí o tři dekády zpět, kterak homosexuální aktivisté s otevřeným srdcem vybírali peníze na pomoc rodinám postiženým mohutnou stávkou horníků, která byla reakcí na ostrý postup proti odborům Margaret Thatcherové. Ženy tak snad poprvé opouštěly své místo u ploten a chopily se veřejného angažmá, muži obtížně bojovali s faktem, že jim pomáhají na svou dobu značně odpudivá hnutí. Atmosféra dané doby láká, cítil jsem jí, jako postižené rodiny cítily ještě víc než jindy promrzlé zdi havířských domků. Herci jsou velmi slušní, samozřejmě nejvíc potěší ostřílení Bill Nighy, Imelda Staunton nebo Paddy Considine, příběh jako takový (nekonfliktní a místy lehce zmatený) mě nicméně až tolik nechytil. Homosexuálové (ač proti nim nic nemám) jsou vykreslení jako bezvadní lidé plní vtipu, laskavosti, inteligence, pochopení a samozřejmé ochoty pomáhat a ti heterosexuální darebáci kolem jim jen házejí klacky pod nohy. Místy velmi slušné, jindy korektní až hanba. Celkově tři až čtyři hvězdy!! ()

Galerie (56)

Zajímavosti (7)

  • Celosvětová premiéra proběhla 23. května 2014 na Cannes FF. (ČSFD)
  • Natáčení probíhalo od 7. října 2013 do prosince téhož roku v Llandelio, Onllwyn, Slough, Beech Park Way a Londýně. (ČSFD)
  • Jonathan Blake (Dominic West), jeden z prvních nakažených virem HIV v Británii (1982), odmítl léčbu AZT a stále žije v Londýně s přítelem Nigelem, se kterým se seznámil v roce 1983. (Tyrkys)

Související novinky

72. Zlaté glóby - výsledky

72. Zlaté glóby - výsledky

12.01.2015

V losangeleském hotelu Beverly Hilton byly uděleny 72. Zlaté glóby, kterými Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu oceňuje každý rok nejlepší filmové a televizní počiny. Nejúspěšnějším filmem… (více)

72. Zlaté glóby - nominace

72. Zlaté glóby - nominace

11.12.2014

Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu dnes vyhlásila ústy herců Kate Beckinsale, Petera Krause, Pauly Patton a Jeremyho Pivena nominace na 72. Zlaté glóby. Nejúspěšnějším filmem se stala se… (více)

Reklama

Reklama