Into the Forest

V nedaleké budoucnosti dvě ženy, žijící na samotě v odlehlém lese, postupně zjišťují, že se svět kolem nich ocitl na pokraji zkázy. Informovány pouze nejasnými zvěstmi, musí se vypořádat s vetřelci, chorobami, hladověním i osamělostí. (skrblik007)

Caminzind

Přecitlivělý apokalyptický midcult, který nemá z čeho čerpat skutečné emoce, načež je nucen je nasimulovat skrze hudební motivy. Patricia Rozema je totiž příšerná vypravěčka. A to na celém snímku není to nejhorší. Nejhorší je, že děvčatům spadl internet a zbyly jim poslední dvě žvýkačky. Tohle celé bylo prostě k smíchu, a ten průser šel cítit doslova od první minuty. Abych to teda celé trochu rozvedl: Drama tohoto příběhuje je odvislé od faktu, že hlavní postavy (na přání autorky) jsou neschopní idioti, ukrytí před světem v lesích, ačkoliv jejich civilizační, tj. technická závislost není o nic menší než je u obyvatel měst. Logicky tedy jejich adaptabilita na prostředí, které si zvolili ke svému životu nemůže být vyšší než u průměrného městského blba, jakým mohu být třeba já nebo vy. OK, já to respektuji, Patricia Rozema je kravka, proto i její postavy mají být kravky. Ale co může čekat od diváka, který v příběhu bude hledat hrdiny, se kterými se chce ztotožnit? Anebo jinak, polopatě, a teď asi BACHA NA SPOILERY: Jak může hrdinka nechat vybít autobaterii, když na ní tolik závisí jejich přežití? Jak můžou nemít zajištěnou dostatečnou zásobu benzínu, když je pro ně tak strašně složité se dostat do civilizace jinak než autem? Jak zvládnou půl roku škudlit pár litrů benzínu, a pak ho div neprohýřit kvůli nějaké sentimentální dívčí jízdě? Navíc, když ví hovno, co se stalo se světem? Jo, sentimentu je tady plný kýbl, za to akce a rozvahy v předvečer vlastního zániku opravdu pramálo. A dále: Jak jim může (15 měsíců od výpadku) spadnout kvůli bouřce celý barák na hlavu? Jak můžou výpadek elektřiny vydávat (v době solárního boomu) za globální problém, zatímco pozitivní zprávy (viz Boston) jsou pro ně pouhé zvěsti? Jak si mohou být jistí svým bezpečím doma, když se nakonec stejně vydají kamsi do neznáma, navíc s kojencem na krku? (A jo vlastně, jedna kravka ucítila kouř z nedalekého tábořiště.) Jak může někdo tohle natočit a chtít při tom moji účast? Já nechodím na takové naivní kryptolesbické přednášky o tom, jak i ženským rostou koule. Mimochodem vážně to není sci-fi. 23% Jinak slušná kamera. ()

Big Bear

Mám rád postapokaliptické filmy a nikdy neodolám vyzkoušet ve filmu něco dalšího z toho nepřeberného množství možností na které může naše zdeganerovaná a rozmazlená civilizace dojet. Ať už je to nějaký vir, válka či totální blackout jako v tomto případě. Onehdá u nás doma na dvě hoďky vypadl proud. Bylo to večer, venku už byla tma. Nic se nedělo, naše domácnost asi jako každá jiná s takovýmto nahodilým scénářem počítá. Někdo si dokonce rád udělá černou hodinku jako za časů našich prababiček. Já mám pro tyto případy po domě na konkrétních místech uložené nabité baterky a na ně nikdo nesmí sahat. Je to něco jako nouzová výbava v záchranných člunech. Občas kontroluji stav nabití a jsem v klidu. Posledně dokonce zbylo něco šťávy v mobilu a notebooku, takže večer krom sporého osvetlení a mlčení bedny Edny vypadal jako každý jiný. Jenže pak mobil zemřel, powerbanka zrovna byla vybitá a jelikož se čas nachýlil, šlo se na kutě. Ráno už proud zase šel co potvrdil blikající budík na nočním stolku. Venku cvrkot, civilizace tedy dál pokračovala ve svých uspěchaných konzumních kolejích. Jenže co kdyby nešel. Nejen další den, ale týden, měsíc, rok? Naše civilizace by byla totálně v kopru. Vše co znám je na elektriku. Vždyť už jen penězma se skoro neplatí. každý platí hodinkami, mobilem nebo kartou... Prostě by civilizace klekla. Určitě bychom si mohli vzít v zimě druhý svetr, ale tím by to tak asi haslo. Kdo topí elektrikou, netopil by. Kdo plynem také ne, protože čerpadlo jeden na elektriku. Nešly by sítě, internet, nic. A do tohoto okamžiku nás zavádí tento film. Rodinka žije na samotě a tak je naštěstí trochu zvyklá žít alternativním způsobem života, recyklovat vodu atd... Ale i tak jednoho dne musí do města pro zásoby.. . Na jednu stranu tedy film chápu jako jakýsi zdvižený prst, koneckonců to bylo natočeno v době počánajícího vřískotu aktivistů, že tu všichni zemřeme v plamenech na poušti v čele s nemocnou holčičkou co nikdy nechodila do školy, páč musela stávkovat. Ta se teď naštěstí zaměřila na boj s kapitalismem, takže za naše životy bojují srdnatě v národních galeriích házíc na díla velkých mistrů barvy její nástupci. Alternativně se lepí vteřiňákem k asfaltu evropských silnic čímž způsobují výtluky, protože posledně jednoho vybourali i s kusem obrusné vrstvy.   Magoři? Ano.  Já jakmile někde zavane nějaký aktivismus - zejména ten eko, tak jsem na pozoru, že je v mém okolí nebezpečný šílenec. Tady to taky tak trochu ve filmu zapáchlo náznakem. Herecké výkony moc fajn, někdy stačí k solidnímu příběhu 5 lidí. Druhá půlka byla docela strašidelná a ke konci méně uvěřitelná. Jako přejít kvůli plísni a houbám do pařezu.... Eh. Navíc před zimou. Nevím. Jít o reálnou skutečnost, tak už o těchto bosorkách nikdy neuslyšíme i přes jejich znalosti rádoby alternativního způsobu přežívání mimo to čemu říkáme náš civilizovaný svět. V závěru ještě zamáčnu slzu a budu končit. Jak já míval rád hezounkou a šikovnou Ellen Page. Krásná holka to byla. Bohužel v duchu transgender třeštění je z ní teď chlap. Samozřejmě pokud to tak cítila, je to její věc. Respektuji to. Ale představte si, že máte rádi (a líbí se vám) třeba Terezu Ramba a ona jednoho dne řekne je chlap Rambo. Odoperuje si prsa, začne posilovat a vy pak už jen zíráte co se z té krásky stalo... No nic. V souhrnu dávám za 3 hrnky borůvek. Koukat se na to dalo velmi dobře, ale nesmí se u toho moc přemýšlet. Soundtrack super! * * * () (méně) (více)

M.i.k.e

člověk by nikdy neřekl,že Ellen Page,Evan Rachel Wood,hezké prostředí kanadských lesů a tklivá hudba dají ve výsledku dohormady k uzoufání nudnou podívanou.Nevadí mi komorní a pomalé filmy,ale co je moc je moc.Vůbec už pak nechápu proč se film řadí do sci-fi žánru - možná je to kvůli nelogickému chování postav,protože jiný důvod tu prostě ne a ne najít..20% ()

ledzepfan

Já tyhle filmy moc nechápu.. Nemá to ambici přinést něco nového (byť třeba jen v mantinelech subžánru), není to ani dost osobní ani dost osobité aby se to dalo prodat jako umělecký film..není to ani mainstream ani underground.... Člověk si říká, jestli to není prostě jen takové řemeslné cvičení.... Survivaly mám rád, ale tady jsem -přes všechnu tu technickou vybroušenost- měl pocit, že cokoliv z toho jsem už viděl jinde a většinou lepší a údernější.. ()

Aljak

Takých kadejakých "postapokalyptických" filmov sme tu už mali celkom dosť. Vzhľadom na to som sa trochu aj obával, že toto bude ich obdoba bez akejkoľvek originality. Ale napokon "Into the Forest" až také sci-fi predsa len nebolo. Práve naopak. Tento príbeh priam realisticky reflektoval našu závislosť na energetických zdrojoch a elektrike. Naša civilizácia už bez toho akoby ani nedokázala existovať (hoci predtým sa to celé storočia dalo prežiť) a trvalý výpadok energie môže naozaj pre nás znamenať skazu a totálny úpadok - v konečnom dôsledku aj apokalypsu (minimálne morálnu a etickú). Asi takto nejako by to azda potom vyzeralo, keby sa blackout stal skutočnosťou. Ľudia by pochopiteľne upadli do apatie (akoby jej už teraz nebolo dosť?) a každý by ochraňoval v prvom rade sám seba (poprípade svojich najbližších). Práve ten realizmus (teda až na jednu gynekologickú scénu bez akejkoľvek krvi) sa mi na tom veľmi páčil. A v podstate aj také filozofické zamyslenie nad tým "čo by bolo, keby...". K tomu vynikajúca kamera a výborné herecké obsadenie (Ellen Page & Evan Rachel Wood) v úlohách sestier. Škoda, že v tom nebolo viac dramatizácie a zlomov v deji, a škoda aj toho slabšieho záveru, ktorý vyznel dosť neutrálne. Ale na toto by ma bavilo pozerať ešte aj ďalšiu hodinu a pol (tých 100 minút ušlo ako voda). Dávam 4* (ale nechýbalo veľa ku piatim). ()

• Snímek byl natočen v lesích kolem řeky Campbell na východním pobřeží ostrova Vancouver a na místech v oblasti nazvané Lower Mainland, která se nachází v kanadské provincii Britská Kolumbie. (Trajektt)
  • Film měl premiéru na Toronto International Film Festival v Kanadě a to 12. listopadu 2015. (AffectedFace)